15-16 kwietnia: VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Przemysłowej
W dniach 15-16 kwietnia br. w Zabrzu odbędą się VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Przemysłowej. W organizacji wydarzenia pomaga resort sportu i turystyki oraz belgijski Region Waloński. Co zaplanowano na tę okazję?
W połowie kwietnia tego roku w Zabrzu odbędą się VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Przemysłowej, które organizowane są we współpracy z belgijskim Regionem Walońskim. Swój udział w przedsięwzięciu będzie miało również Ministerstwo Sportu i Turystyki. W wydarzeniu udział mają wziąć przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów, a także poszczególnych miast i regionów. Przybędą oni m.in. z Polski, Czech, Słowacji i z Izraela.
Targi mają obfitować w wiele różnorodnych atrakcji. Na pewno odbędą się prezentację rękodzieła. Organizatorzy zapowiadają, że wszyscy obecni będą mogli obejrzeć niesamowite wyroby z filcu, węgla, ceramiki oraz kamieni szlachetnych. Znajdą się wśród nich m.in. zabawki i elementy biżuteryjne. Podczas imprezy będzie też można wziąć udział w rajdzie samochodów zabytkowych oraz usiąść za sterami symulatora samolotu F16. Ponadto miłośnicy motoryzacji będą mogli obejrzeć wystawę zabytkowych pojazdów.
Wśród największych atrakcji należy wymienić także warsztaty edukacyjne, kulinarne i rzemieślnicze, podczas których będzie można nauczyć się m.in. lepienia garnków czy wypieku sękaczy. Zaprezentowane zostaną dania z różnych kuchni. Poza regionalnymi przysmakami z Polski, pojawią się również potrawy z Belgii, Czech, Indii i szeregu innych państw. Poza rozrywkami, będzie również czas na poważniejsze sprawy, jak choćby XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna, która odbędzie się w Zabrzu w tym samym terminie.
Konferencja Naukowo-Praktyczna odbędzie się w Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 410. Tematem przewodnim wydarzenia będzie „Nowe otwarcie dla turystyki. Niematerialne dziedzictwo przemysłowe”. Uczestnicy będą starali się dowieść, że turystyka sprzyja promowaniu dziedzictwa przemysłowego, ponieważ przejawia się ono nawet w tych najprostszych sferach życia, jak tradycje, działalność artystyczna, język czy styl życia. Odbyć ma się też dyskusja na temat tego, w jaki sposób można włączyć niematerialne dziedzictwo przemysłowe do turystyki kulturowej.