Zakopane – atrakcje, zwiedzanie…
Zakopane, czyli zimowa stolica Polski. Dla jednych Zakopane to piękno Tatr, niepowtarzalna przyroda i obcowanie z naturą, a dla innych kurort, gdzie można dobrze zjeść, napić się i ewentualnie pojeździć na nartach, a walory turystyczne nie są ważne. Tu każdy zorganizuje sobie czas jak zechce, o ile nie przerośnie go podróż w ten zakątek Polski. Mowa oczywiście o drodze krajowej numer 7 z Krakowa do Zakopanego, zwanej „Zakopianką”. Nie dość, że jest ona wąska, to ciągle remontowana, przez co są zwężenia i ograniczenia prędkości. A rozbudowę blokują okoliczni mieszkańcy nie chcący odsprzedać swojej ziemi pod drogę. Jak wiadomo góral z natury jest uparty, a właśnie na przykładzie drogi i budowy wyciągów narciarskich można się przekonać jak bardzo.
Historia miasta nie jest zbyt długa i okazała. Lokacja rozpoczęła się w XVI wieku za panowania króla Stefana Batorego i przez długie lata było kilkudziesięcioosobową osadą. Rozkwit miasta to dopiero druga połowa XIX wieku, kiedy to walory klimatyczno-turystyczne Zakopanego odkrył Tytus Chałubiński – lekarz i podróżnik, twórca Towarzystwa Tatrzańskiego.
Pod koniec wieku Zakopane otrzymały status uzdrowiska. Pojawił się Władysław Zamoyski. Starania tego społecznika doprowadziły do budowy drogi do Zakopanego, wciągniecia Morskiego Oka do terytorium polskiego, jego działalność i wykupywanie lasów w okolicy dało początek parkowi narodowemu, którym dziś się Zakopane chwali. W 1933 roku Zakopane zostało miastem, a podczas II wojny światowej było ważnym punktem przerzutowym na Węgry, a Tatry kryjówką dla partyzantów.
Do Zakopanego ściągają corocznie zarówno osoby pragnące podreperować swoje zdrowie w licznych sanatoriach, jak i miłośnicy białego szaleństwa zimą. Będąc w mieście należy na pewno przejść się najdłuższą ulicą, czyli Krupówkami, zobaczyć Teatr im. Stanisława Witkiewicza i skocznie narciarską Wielką Krokiew. Miłośnicy gór mają do dyspozycji kolejki linowe na Gubałówkę i Kasprowy Wierch oraz liczne trasy turystyczne o różnej trudności przejścia.
Baza hotelowa rozbudowana jest to jak mało gdzie. Lubiący luksus do wyboru mają dziesiątki hoteli, a mniej zamożni nocleg znajdą w prawie każdym zakopiańskim domu. Ceny pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu oscyluje w granicach 200 złotych za dobę, a prywatną kwaterę można dostać za 30 złotych w kilkuosobowym pokoju.
Z restauracjami i karczmami jest podobnie. Im dalej od Krupówek, tym taniej i niejednokrotnie smaczniej. Ceny wyciągów też nie należą do najniższych, a trasy niekiedy pozostawiają wiele do życzenia. Od lat wiadomo, że pojeździć na nartach za te same pieniądze można w Alpach, ale urok Zakopanego rekompensuje jego niedogodności. Szczególnie warto przyjechać na Puchar Świata w skokach narciarskich, którego atmosfera udziela się też zawodnikom, którzy chętnie przyjeżdżają na zakopiański konkurs.