Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy to największy tego typu obiekt w Polsce o powierzchni sięgającej prawie 60 tys. ha. Położony jest on w północno-wschodniej Polsce, pomiędzy Łomżą i Augustowem. Powołano go w 1993 r. w celu ochrony Bagien Biebrzańskich, które stanowią jeden z najlepiej zachowanych i największych obszarów podmokłych (nizinnych, bagiennych dolin rzecznych) w Europie.
Za unikalnością Biebrzańskiego Parku Narodowego przemawia przede wszystkim chroniona przez prawo Biebrza. To meandrująca i często zmieniająca swój bieg rzeka, która podczas wiosennych wezbrań staje się rozległym i szemrzącym na połaciach tutejszych łąk jeziorem.
Dolina Biebrzy na większości swego obszaru zachowała naturalny charakter, wiążący się z niezwykle bogatym światem roślin i zwierząt. Biebrza to raj głównie dla ornitologów i wędkarzy. Można tu zobaczyć niemal 270 gatunków ptaków wodno- błotnych i wędrownych (w tym: 180 lęgowych, takich jak: gęsi, żurawie, kaczki) oraz ponad 900 gatunków roślin naczyniowych (np. kaczeńce, storczyki). Ponadto bytuje tu 48 gatunków ssaków: łosi, rysi, wilków, bobrów, wydr. Warto wiedzieć, że Biebrzański Park Narodowy to największa ostoja łosi w Polsce.
Uroki tutejszej przyrody można podziwiać z licznie występujących wież widokowych i platform obserwacyjnych. Amatorzy pieszych wędrówek znajdą tu wiele szlaków, z których mogą również korzystać fani jazdy konnej lub wycieczek rowerowych. Decydując się na to, nie wolno zapomnieć o zakupie biletu wstępu. Do dyspozycji turystów jest także: nigdy niezdobyta przez Rosjan twierdza w Osowcu, 5 pól namiotowych, hotel w Goniądzu i kwatery agroturystyczne.
Do innych atrakcji aktywnego wypoczynku organizowanego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego należą: spływ kajakiem (od 1 kwietnia do 1 października), lot balonem (przedwiośnie, wiosna), spływ tratwą (od 1 czerwca do końca sierpnia), przeprawy bagienne (w maju i czerwcu), wędkowanie(z brzegu, z łodzi; konieczność zakupu dodatkowych licencji wędkarskich). W okresie zimowym przybywający tu turyści mogą liczyć na wspaniały kulig zakończony ogniskiem i degustacją podlaskiego przysmaku- sękacza oraz spróbować swych sił w warsztatach tkackich dla początkujących.
Biebrzański Park Narodowy zawiera w sobie dwa obszary europejskiej sieci Natura 2000:
- Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Ostoja Biebrzańska” o powierzchni blisko 150 tys. hektarów. Występuje na nim ponad 40 gatunków ptaków, pośród których można znaleźć takie rzadkości jak: orzeł przedni, orzełek włochaty, gadożer, batalion, puchacz, dzięcioł trójpalczasty czy kraska. Największą liczebność w Polsce oraz jedną z największych w całej Unii Europejskiej osiągają tu m.in.: cietrzewie, derkacze, dubelty, sowy błotne, rybitwy czarne i rybitwy białoskrzydłe. Obszar „Ostoi Biebrzańskiej” stanowi najważniejszą w Polsce i Unii Europejskiej ostoję wodniczki i orlika grubodziobego.
- Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Dolina Biebrzy” o powierzchni ponad 120 tys. hektarów. Jednym z cenniejszych walorów tego miejsca jest dobrze wykształcona poprzeczna oraz podłużna strefowość ekologiczna zbiorowisk roślinnych wynikających z zasilania mokradeł wodą. Na tym obszarze występuje wiele gatunków roślin, w tym m.in. najbogatsza w Polsce populacja obuwika pospolitego, a także 5 gatunków ssaków, w tym nocek łydkowłosy- jeden z rzadszych i zagrożonych gatunków nietoperzy w naszym kraju.
Ten, kto zdecyduje się na nocleg w Biebrzańskim Parku Narodowym i kto lubi wstawać przed wschodem słońca, może liczyć na niezwykły spektakl budzącej się do życia przyrody, począwszy od łagodnych pasem mgieł, klangoru żurawi, „beczenia” bekasa i widoku wędrującego po tym terenie łosia.
Co zabrać jadąc nad Biebrzę? Na pewno- lornetkę, przewodnik o ptakach, kalosze i płyn na komary (latem). Należy pamiętać także o tym, że nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków, gdyż na bagnach bardzo łatwo jest zabłądzić.