Większe kwoty gwarancyjne biur podróży
Od kiedy cała grupa biur turystycznych ogłosiła w ubiegłym roku upadłość, zostawiając swoich klientów zagranicą bez najmniejszej pomocy, Ministerstwo Sportu i Turystyki stara się zapewnić polskim turystom większe bezpieczeństwo. W związku z tym, od 13 maja 2013r. obowiązują nowe kwoty gwarancyjne.
Zgodnie z tymi regułami, kwota gwarancyjna w przypadku nowej agencji turystycznej, która korzysta z lotów czarterowych, będzie wynosiła 250 tysięcy złotych. Środki te miałyby zostać przeznaczone na ewentualną pomoc udzielaną turystom w razie niewypłacalności biura. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku sprowadzeniem turystów do kraju zajmowały się urzędy marszałkowskie i to one musiały opłacać te dzialania z wlasnych budżetów.
Resort sportu i turystyki chce stworzyć specjalny fundusz, na którym gromadzone byłyby środki do wykorzystania w razie problemów biur turystycznych. Pieniądze zebrane w funduszu pochodziłyby z wpłat dokonywanych przez poszczególne agencje turystyczne. Polska Izba Turystyki podkreśla, że w razie, gdyby takie opłaty nałożono na biura, to podrożałyby ich oferty. Niemniej jednak, eksperci przyznają, że wzrost cen nie byłby znaczny i jedna wycieczka drożałaby o ok. 10-15 złotych. Gdyby fundusz miał naprawdę zapewniać ochronę na wypadek upadłości biura, to podwyżka ta byłaby rzeczywiście sensowna.
Póki co, wielu ekspertów pozostaje sceptycznych wobec nowego pomysłu. Co prawda, kwoty gwarancyjne pomogą w ewentualnym sprowadzeniu turystów do Polski, jednak wciąż są one zbyt małe, żeby udzielić wszystkim odpowiedniej opieki. Oznacza to, że w razie problemów podobnych do tych z ubiegłego roku, urzędy marszałkowskie ponownie będą zmuszone do czerpania środków z własnego źródła. Niemniej, wyższe kwoty gwarancyjne z pewnością będą pomocne.
Chociaż wprowadzane zmiany wydają się być jak najbardziej korzystne dla turystów, to jednak specjaliści przyznają, że stanowią one dopiero początek działań mających na celu zagwarantowanie podróżnym pełnego bezpieczeństwa. Ministerstwo Sportu i Turystyki wciąż prowadzi prace nad projektem ustawy dotyczącej Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Na razie – mimo zwiększenia kwot gwarancyjnych – nadal należy pozostawać czujnym i dokładnie sprawdzać biuro podróży, zanim zdecydujemy się wyruszyć na organizowaną przez nie wycieczkę.
Tagi: biura podróży