Białka Tatrzańska (stoki narciarskie, atrakcje turystyczne)

paź 13, 2011 przez

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to malownicza góralska wieś, umiejscowiona w niezwykle atrakcyjnym środowisku geograficznym – nieopodal Tatr Polskich i Słowackich. Znajduje się ona w województwie małopolskim, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego. Od dawna znana jest jako miejsce letnich i zimowych wakacji. Białka Tatrzańska oferuje wyśmienite warunki spędzenia wypoczynku na Podhalu.

Historia Białki Tatrzańskiej rozpoczęła się w latach 1616 – 1618. Parę lat później osadę przejął starosta Mikołaj Komorowski. Wybudował w niej swój dwór i założył tartaki, młyny, folusze i hutę żelaza. Niestety po niedługim czasie miejscowi górale wystąpili zbrojnie przeciwko staroście, paląc jego hutę i dwór. Następnie sołtysem Białki został Wojciech Nowobilski. Kolejne losy tej miejscowości przyniosły zabór austriacki i I rozbiór Polski. W tym czasie Nowobilscy wciąż byli właścicielami Białki. Posiadali oni ziemie aż do lasów Morskiego Oka. Ród Nowobilskich sprzedał swoje włości dopiero w 1964 roku.

Snowboard Białka Tatrzańska

Rrrodrigo (flickr)

Na przełomie XIX i XX wieku na terenie Białki Tatrzańskiej nastąpiło ożywienie gospodarcze. Stało się tak za sprawą wsparcia finansowego ze strony byłych mieszkańców wsi, którzy wyemigrowali do USA. Wybudowano wówczas wiele domów mieszkalnych i obiektów gospodarczych oraz zakupiono grunty. Powstały wtedy: młyny wodne, folusz, tartak, browar, kościół. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcom Białki było bardzo ciężko. Wzrost zamożności nastąpił dopiero po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych (do dziś wiele domów stoi pustych) oraz po rozwoju na tym terenie turystyki. Dziś Białka Tatrzańska stanowi jedną z najatrakcyjniejszych pod względem infrastruktury turystycznej miejscowość podgórską.

Najwyżej położonym punktem Białki Tatrzańskiej jest Kaniówka (725 m n. p. m.). Ta urokliwa miejscowość rozciąga się wzdłuż doliny rzecznej otwartej na południe ku Tatrom Bielskim. Białka Tatrzańska leży między Wierchami (Koszarków, Wysoki, Jankulakowski, Kustwański i Kotelnica) wznoszącymi się powyżej 900 m n. p. m. To właśnie pośród nich wije się Wierchowa Droga zwana też Drogą Królewską. Związana jest z nią historia. Jak głosi legenda białczańscy górale przeprowadzili tędy króla Jana Kazimierza, który uciekał przed Szwedami na Węgry. Nad Białką Tatrzańską góruje na wschodzie osypujące się urwisko Litwinowej Grapy (Litwinki). Zbudowane jest ono z piaskowców i łupków fliszowych.

rzeka Białka

Ania i Artur Nowaccy (flickr)

Zimą mamy możliwość zaprezentowania swoich umiejętności narciarskich na dośnieżanych i oświetlanych po zmroku stokach. Natomiast latem możemy pospacerować lub też udać się na wycieczkę rowerową pośród tutejszych zachwycających widoków na Tatry, Gorce i Pieniny. Białka Tatrzańska leży nieopodal Zakopanego, ciekawych miejscowości na Słowacji czy tatrzańskich górskich szlaków turystycznych.

Kolejną atrakcją jest wypływająca z Tatr Wysokich rzeka Białka. Stanowi ona dużą wartość środowiska przyrodniczego tej wsi. Nad tą rzeką położony jest rezerwat krajobrazowy – między wapiennymi skałkami: Obłazową (670 m n. p. m.) oraz Kramnicą (688 m n. p. m.) . W niezwykle czystych wodach Białki żyje wiele gatunków ryb (np. pstrągi i lipienie). Białczańskie lasy i bory obfitują w wiele gatunków grzybów. Można w nich spotkać także sarny, lisy, wilki, dziki czy myszołowy.

W Białce Tatrzańskiej panuje klimat górski, lecz jest on łagodniejszy niż w pobliskich Tatrach. Ciśnienie atmosferyczne jest tu niskie, zaś rozrzedzone powietrze powoduje, iż promieniowanie słoneczne staje się intensywniejsze. Lato przynosi wysokie temperatury, zaś zima – obfite opady śniegu oraz niskie temperatury (do –30 stopni C). Jesień jest tu zazwyczaj sucha, dlatego też sprzyja rekreacji i wypoczynkowi. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, a także mocnemu rozcięciu górskich zboczy na białczańskim obszarze istnieją miejsca, gdzie bardzo długo zalega śnieg.

Białka Tatrzańska została wyróżniona tytułem „Superodkrycie” w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” (rok 2001 i 2009) oraz zajęła II miejsce w rankingu najlepszych polskich ośrodków narciarskich, który opracował portal internetowy Onet.pl.

Można do niej dojechać samochodem, pociągiem lub autobusem (z Nowego Targu lub Zakopanego).

2 komentarze

  1. Rona

    A jak to wygląda w Białce Tatrzańskiej w tym roku? Mam zarezerwowany tydzień noclegu w lutym, czy tam da radę pojeździć na nartach? Wiem, że naśnierzają stoki ale przy takiej pogodzie to może nic nie pomoże??

  2. Matylda

    No filimik jest fajny tak w Białce jest.Rona w tym roku jest troche zimno ,ale OK. Na nartach i snołbordzie mońna jeżdić jak masz ulotnke to masz fajne trasy i polecam ci trase 6a ale to bardziej dla zaawansowanych i są górki one są dobre do chamowania , ale jak masz tą najdłuższą to jest ta główna to tam jest fajnie ale troche słaba.Też są z kapsółami (to ta 6a) jak sobie zjedziesz to będziesz mnieć tre kapsóły ,ale jak będziej brać karnet o weś na czas bo sie na pkt. nie opłaca bo jak weżmiesz na 125 pkt. to na 6a masz 50 pkt. a na głównej masz 70 pkt. Więc ci polecam Białke Tatrzańską i pozdrawiam. Życze dobrego wypoczynku !!!!!!!!!!!!!!!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.