Co warto zobaczyć w Anglii (fajne miejsca)
Wielka Brytania stanowi powszechnie stosowaną nazwę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest to jedno z najważniejszych państw współczesnego świata.
Terytoria Wielkiej Brytanii
W skład Wielkiej Brytanii wchodzą:
- Anglia (Królestwo Anglii),
- Szkocja ze stolicą w Edynburgu (Królestwo Szkocji)
- Walia z miastem stołecznym Cardiff (Królestwo Walii)
Są jeszcze terytoria zależne, będące wspomnieniem potęgi kolonialnej Wielkiej Brytanii, a także prowincja Irlandia Północna ze stolicą o nazwie Belfast. Wyspy Guernsey, Jersey i Wyspa Man nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa (ang. United Kingdom), choć są od niego zależne. Łączna powierzchnia Wielkiej Brytanii wynosi 244,1 tys. km2. Stolicą kraju jest Londyn. Większymi miastami są: Birmingham, Glasgow, Manchester, Leeds i Liverpool. Język urzędowy to angielski. W Szkocji, Walii, i Irlandii Północnej zachowały się również pozostałości języka celtyckiego. Warto podkreślić, iż język walijski jest najstarszym językiem w Europie.
Podróżuj bezpiecznie ->LISTA BIUR ORGANIZUJĄCYCH WYCIECZKI DO ANGLII (link) <-
Historia Wielkiej Brytanii
Historia Wielkiej Brytanii sięga 9 tys. lat p. n. e. Pierwszą cywilizacją utworzoną na tych terenach była ta, którą reprezentowali Celtowie. Przybyli oni na wyspy w VII w. p.n.e., a następnie zasiedlili je w całości. Anglię, Walię i południową Szkocję podbili Rzymianie, po czym przekształcili je w rzymską kolonię. Rzymianie panowali na tych terenach od I do V wieku n.e. Pod koniec XII wieku Irlandię podporządkowano Anglii, następnie w XVI wieku także i Walię. Był to okres ekspansji terytorialnej Anglii. Od momentu przejęcia tronu przez Henryka VII Tudora w 1485 roku, po wojnie domowej zwanej Wojną Dwóch Róż, zaczęła panować dynastia Tudorów. W XVIII i XIX wieku władzę przejęła dynastia hanowerska. Lata największej świetności oraz najszybszego rozwoju Zjednoczone Królestwo zawdzięcza rządom królowej Wiktorii. W 1921 roku Irlandia podzieliła się na zależną od Wielkiej Brytanii Irlandię Północną i na Wolne Państwo Irlandii (Republika od 1936 roku). Brytyjskie kolonie i posiadłości były podstawą do utworzenia Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w 1931 roku, którą później przekształcono we Wspólnotę Narodów (w 1949r.). Po 1945 roku brytyjskie kolonie uzyskały niepodległość i nastąpił rozpad brytyjskiego imperium kolonialnego.
Wielka Brytania – geografia
Wyspy Brytyjskie położone są na szelfie europejskim. Od reszty Europy oddziela je Kanał La Manche. W ukształtowaniu powierzchni przeważają stare góry (kaledońskie, hercyńskie), faliste równiny oraz wyżyny. Klimat jest morski, zaś pogoda- zmienna. Sieć rzeczna jest dosyć gęsta, główna rzeka to Tamiza. W szacie roślinnej przeważają łąki i pastwiska. Występują tu także wrzosowiska i torfowiska.
Kultura i zwyczaje Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy są bardzo przywiązani do swojej waluty. W ich kraju nadal płaci się funtami i mimo przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej euro nie ma tu szans. Największym nominałem jest 50 funtów, jednakże prawie się go nie używa i często się zdarza, że w sklepach może nie udać się nam zapłacić „pięćdziesiątką”.
Wielka Brytania znana jest przede wszystkim z zabytków Londynu, wielkiej klasy uniwersytetów (Oxford i Cambridge) i rodziny królewskiej. Stolica Wielkiej Brytanii to symbol najbardziej charakterystycznej dla kraju kultury i miejsce najważniejszych jego zabytków. Któż z nas nie kojarzy typowych londyńskich budek telefonicznych, piętrowych autobusów czy Big Bena? Wielka Brytania obfituje także w monumentalne zamki, świetnie zachowane klasztory, pałace i rezydencje arystokracji oraz niepowtarzalny Stonehenge, czyli liczące 5 tysięcy lat, najsłynniejsze prehistoryczne miejsce w Europie, będące wciąż nierozwikłaną zagadką. Kraj ten znany jest z pięknych ogrodów ze starymi drzewami i szerokimi alejami. Ich przykładem są Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew.
Zjednoczone Królestwo łączy w sobie kulturę i obyczaje wielu narodowości. Największą odrębnością charakteryzuje się Szkocja. Cechą szczególną szkockiego społeczeństwa są charakterystyczne stroje ludowe, czyli kilty. Tylko w Szkocji można spotkać się z zawodem dudziarza czy grą zręcznościową polegającą na rzucie sosnowym pniem. Walię wyróżnia m.in. zachowanie w szkołach czystego języka walijskiego, festiwale pieśni i tańca regionalnego i charakterystyczne zamki. Irlandia natomiast jest kolebką muzyki i tańca, które są typowe dla tego regionu. Ponadto na tym terenie obowiązuje także język irlandzki.
Brytyjczycy kochają kluby oraz puby i to właśnie tam spędzają większość swoje wolnego czasu. Nawet popołudniową herbatę pija się częściej w kawiarniach niż we własnych domach. Specyficzne są również brytyjskie święta. Poza świętami związanymi z panowaniem rodziny królewskiej obchodzone są tu także święta na wesoło, jak np. Noc Guya Fawkesa – święto płodności, w Irlandii zaś bardzo ważny jest Dzień Świętego Patryka. Anglicy są konserwatywni i zdystansowani do obcych, natomiast Irlandczycy i Szkoci są bardzo otwarci oraz żywiołowi.
Udając się na Wyspy, należy przyzwyczaić się do tamtejszych obyczajów i norm. Brytyjczycy nie posiadają ani dowodów osobistych, ani konstytucji. W ich kraju obowiązuje ruch lewostronny. Większość umywalek oraz zlewów ma osobny kran do zimnej i ciepłej (a właściwie gorącej) wody. Herbatę podaje się wyłącznie z dodatkiem mleka. Godzina 17. ( tzw. “five o`clock”, czyli ang. “tea time”) jest czasem picia herbaty, ale tylko i wyłącznie dla najwyższych sfer. W Wielkiej Brytanii praktycznie nie używa się dzwonków przy drzwiach wejściowych. Najpopularniejsze są kołatki. Na Wyspach bardzo rzadko pada śnieg. Szczególnie łagodny klimat jest na wybrzeżu zwanym angielską riwierą.
Turystyka w Wielkiej Brytanii (co warto zobaczyć w Anglii)
Zjednoczone Królestwo jest idealnym miejscem na wypoczynek dla amatorów sportów. Są tu ustronne miejsca dla tych, którzy wolą samotne spacery czy przejażdżki rowerem. Dla bardziej wybrednych polecane są skałki czy zwiedzanie jaskiń. Nad morzem oraz na wielu jeziorach można uprawiać żeglarstwo bądź windsurfing (stolicą surfingu jest umiejscowione na południowym zachodzie Newquay). Wzdłuż wybrzeży Anglii nie brakuje pięknych plaż i zatok. Natomiast najpiękniejszymi terenami do uprawiania turystyki pieszej są granitowe wrzosowiska i malownicze wybrzeża Devonu, a także Kornwalii na południowym zachodzie lub też pogórze północnej Szkocji. Dużą popularnością cieszy także krajobrazowy teren Anglii Lake District. Na jego niewielkim obszarze znajduje się 16 dużych jezior, które okalają strome zbocza najwyższych gór w kraju. Uroku temu miejscu dodają piękne wodospady i wsie zbudowane z kamienia.
Turyści udający się do Anglii najczęściej koncentrują się na stolicy kraju – Londynie. Rocznie odwiedza go 25 mln turystów. Stanowi jedno z największych miast Europy, a także światowe centrum kulturalne, gospodarcze i finansowe. W mieście tym można znaleźć zabytkowe obiekty oraz muzea wypełnione fascynującymi eksponatami w różnych dziedzin życia i historii. W Anglii mieszczą się także najsłynniejsze uniwersyteckie miasta świata, jedno z nich to Oxford. Podróż po Anglii to podróż przede wszystkim po historii: poczynając od Stonehenge, poprzez katedry Canterbury i Londynu, po kopuły futurystycznego projektu Eden w Kornwalii. Szkocja natomiast to kierunek, który powinni obrać ci, co uwielbiają otwarte przestrzenie, surowe pejzaże, wrzosowiska, lasy, jeziora, wzgórza, zamki i rybackie wioski.
Wielka Brytania przyciąga turystów nie tylko pięknym krajobrazem, lecz także miastami przesiąkniętymi historią, bardzo zadbanymi parkami narodowymi, ogrodami miejskimi i atlantyckimi plażami. Jest to kraj będący skarbnicą dzieł sztuki pochodzących ze wszystkich stuleci i kontynentów.
na prawdę pięknie napisane, dziękuję :)
bardzo fajnie opisane i super zdjęcia, pozdrawiam
Piekne… UK jest pelne ciekawych miejsc, to miejsce czesto niedocenione przez przebywajacych tam naszych rodakow. zapraszam do odwiedzenia mojego bloga o podrozach po UK http://www.po-lewej-stronie.blogspot.com moze znajdziesz tam cos dla siebie? pozdrawiam :)
BARDZO FAJNE I POZDRAWIAM WAS
:]