Ciekawe miejsca w Łodzi (co warto zobaczyć)

lut 2, 2012 przez

Łódź miasto

Łódź jest miastem, które może zainteresować turystów na różne sposoby. Wiele obiektów do zwiedzania znajdą tutaj osoby lubiące zarówno historię, sztukę, literaturę, architekturę, zwierzęta i rozrywkę. Nawet fani filmu mogą tu na własne oczy zobaczyć plenery wykorzystane w filmie Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. Mimo iż wiele lat Łódź słynęła tylko z manufaktur, dziś otwiera się głównie dla turystów.

Łódź – położenie i historia

Łódź położona jest w środkowej Polsce, na Wzniesieniach Łódzkich, nad rzeką Ner. Stanowi ośrodek kulturalny i akademicki ( na jego terenie istnieje 6 państwowych uczelni, w tym słynna łódzka „fimówka”). Zajmuje trzecią pozycję w rankingu najbardziej zaludnionego miasta w Polsce i czwartą pod względem wielkości (293,25 km²).

Łódź

Trenchfoot (flickr)

Łódź na przestrzeni kolejnych wieków była nazywana „rolniczą” i „przemysłową” (od 1823 roku). Powstawały tu fabryki, dzięki którym miasto stało się mekką dla wielu robotników z całego kraju (XIX-XX w.). W czasie okupacji hitlerowskiej Łódź stała się terenem tragicznych losów milionów Żydów. Utworzono tu wówczas getto dla Żydów i obóz dla Cyganów. Do dziś można zobaczyć liczne pamiątki po wydarzeniach tej jednej z najtragiczniejszych kart historii miasta. Po 1945 roku Łódź stała się dużym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i akademickim.

Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca w Łodzi

Łódź to miasto, w którym na każdym kroku można znaleźć wyjątkowe zabytki przesycone historią Polski. Klimat dawnych czasów najlepiej czuje się na przechadzce po rynku Starego Miasta. Warto wybrać się także na spacer po słynnej ulicy Piotrowskiej (będącej jednym z najdłuższych deptaków w Europie), przy której umiejscowione są takie perełki architektoniczne jak:

  • eklektyczne i modernistyczne kamienice z XIX i XX w.,
  • biurowiec Siemensa,
  • dawna Biała Fabryka Geyera,
  • dworek Ludwika Geyera,
  • neogotycka archikatedra św. Stanisława Kostki,
  • Esplanada (czyli Dawny Dom Handlowy Hugo Smechela i Juliana Rosnera),
  • neorenesansowy pałac braci Steinertów,
  • Fabryka Markusa Silbersteina
Nie zabijaj Łódź

boutmuet (flickr)

Łódź to także miasto, w którym można obejrzeć wiele budowli sakralnych, np. zespół kaplic drewnianych na ul. Wycieczkowej, barokowy klasztor oo. Franciszkanów na ul. Okólnej, neobizantyjską cerkiew Archikatedralną św. Aleksandra Newskiego.

Jest to także miasto zawierające liczne przykłady architektury rezydencjonalnej. Przy ulicy Ogrodowej umiejscowiony jest piękny, neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego, przy ul. Gdańskiej – secesyjny pałacyk Elektrowni Łódzkiej, przy ul. Piotrowskiej- kamienica „Solidarności”, zaś na ulicy Sterlinga można podziwiać secesyjną willę Jakuba Kestenberga. Ciekawym obiektem jest również klasycystyczny ratusz miejski. Nie wolno pominąć na drodze swojej wędrówki domu z lat młodości jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Juliana Tuwima. Położony jest on przy al. Kościuszki (dawniej ul. Spacerowa).

W Łodzi

x-oph (flickr)

Bardziej współczesną i uniwersalną atrakcją Łodzi jest zoo. Zarówno dorośli, jak i dzieci będą się tu dobrze bawić, obserwując niedostępne dla nas na co dzień zwierzęta. Są tu m.in. żyrafy, słonie, żubry, lwy, tygrysy, pawiany, żółwie wodne, bizony, antylopy, ptaki drapieżne, południowoamerykańskie żaby, serwale i zebry. Łódzkie zoo znajduje się przy zbiegu ulic Krzemienieckiej i Konstantynowskiej. Powstało ono w 1938 roku na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej.

http://www.youtube.com/watch?v=RxlAftgXR0Q&feature=related

Dla tych co lubią wodę poleca się udanie do tutejszego, największego w Polsce aquaparku „Fala”. Można także udać się do łódzkiego Ogrodu Botanicznego położonego przy ul. Krzemienieckiej. Na jego powierzchni liczącej 64 ha rosną gatunki flory rodzimej i liczne rośliny obcego pochodzenia. Natomiast w najstarszym parku miejskim w Łodzi o nazwie „Źródliska” przy ul. Piłsudskiego znajduje się Palmiarnia Łódzka. Jest ona spadkobierczynią kolekcji roślin, głównie palm, z oranżerii fabrykantów i carskich urzędników. Przy ulicy Karskiego w Łodzi mieści się Centrum Manufaktura, czyli największy obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowy w Polsce oraz Europie. Turyści chętnie odwiedzają również słynny łódzki Las Łagiewnicki. Jest to las miejski, położony na powierzchni 1205,45 ha. Posiada on wydzielony fragment mający status rezerwatu, ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Arturówek oraz szlaki dla turystów.

Dla fanów literatury polskiej nie lada gratką jest uliczna Galeria Wielkich Łodzian ze znaną Ławeczką Tuwima przy ul. Piotrowskiej.

Piękna Łódź

x-oph (flickr)

Zwiedzając Łódź, warto przyjść także na największy na naszym kontynencie Cmentarz Żydowski. Ta łódzka nekropolia żydowska rozciąga się na 42 ha i mieści ponad 200 tys. pochówków. Na terenie cmentarza umiejscowiona jest także największa na świecie żydowska budowla cmentarna- Mauzoleum Izraela Poznańskiego.

W Łodzi przez wiele lat funkcjonował największy w Polsce pałac fabrykancki. Wybudowano go na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie budynek wykorzystywany jest jako siedziba Muzeum Historii.

Nie lada gratką dla wszystkich zakupoholiczek będzie z pewnością najdłuższy w Europie trakt handlowy (ma ok. 4 km).

W Łodzi znajduje się także największe polskie graffiti. Umieszczone jest ono na ścianie o powierzchni ponad 900 m² przy ul. Piotrkowskiej 152. Zapis o jego rekordowych wymiarach został uwieczniony w Księdze Rekordów Guinnessa.

Dla tych, którzy lubią być rozpieszczani i robić coś niezwykłego miasto proponuje przejażdżkę po ul. Piotrowskiej niecodziennym środkiem transportu – rikszą lub trambusem. Rozrywka ta jest osobliwością dostępną tylko w Łodzi.

Warto również wspomnieć o tym, że łodzianie umieją się świetnie bawić. Na głównej ulicy miasta zlokalizowanych jest ponad 100 pubów, klubów i różnego rodzaju restauracji. Łódź stanowi w Polsce miejsce o największym stężeniu tego rodzaju lokali, więc jeżeli mamy ochotę na niekontrolowaną zabawę z pewnością Łódź będzie dobrym kierunkiem.

Lodz

x-oph (flickr)

W Łodzi znajduje się ponad 30 parków. Pełnią one wiele niezwykle ważnych funkcji ekologicznych oraz społecznych. Największe z nich to park Poniatowskiego, Piłsudskiego, 3 Maja, Źródliska i Mickiewicza. Są one nieocenionym elementem struktury Łodzi. Stanowią osobliwe zabytki kultury, a wiele z nich pamięta nawet XIX wiek.

Po Łodzi najlepiej jest się poruszać własnym samochodem. Nie będzie to jednak takie łatwe, głównie ze względu na korki. Najlepiej by było zaopatrzyć się także w GPS oraz dobrą mapę tego miasta. Jeśli chodzi o komunikację miejską w Łodzi, to mamy do wyboru autobusy i tramwaje, które dowiozą nas w każde wybrane przez nas miejsce. Po ulicy Piotrowskiej możemy poruszać się natomiast za pomocą rikszy lub trambusu. 6 km od centrum miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta.

Łódź jest miastem, w którym kwitnie nocne życie. Nie brakuje tu bowiem dyskotek, restauracji czy klubów. Jest to także miejsce dla fanów zabytków i zwiedzania architektonicznych perełek, głównie z XIX i XX wieku. Dla najmłodszych fantastyczną ofertą jest ogród zoologiczny lub największy w naszym kraju aquapark. Natomiast paniom lubiącym wielogodzinne zakupy najbardziej odpowiednim miejscem w Łodzi będzie Centrum Manufaktura. Warto najpierw zaplanować sobie wycieczkę po tym mieście, ponieważ ma ono wiele atrakcji do zaoferowania tym, którzy do niego przybędą.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.