Częstochowa – atrakcje turystyczne
HISTORIA CZĘSTOCHOWY
Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 roku. Przyjmuje się, że jej nazwa pochodzi od imienia założyciela – Częstocha. W 1382 roku ufundowano tu klasztor paulinów, a wzgórze w zachodniej części miasta nazwano „Jasną Górą” (to na jej szczycie wybudowano sanktuarium).
Częstochowa to jedno z niewielu polskich miast, które przetrwało najazd szwedzki w 1655 roku. Fakt ten przypisuje się cudownemu wstawiennictwu Czarnej Madonny.
W XIV wieku Częstochowa otrzymała akt lokacyjny na prawie niemieckim. Miasto rozwijało się ze względu na swoje strategiczne położenie na przecięciu wielu szlaków handlowych.
Obecnie Częstochowa jest uznawana za „duchową stolicę Polski” i jako taka budzi zainteresowanie niezliczonych pielgrzymów z całego kraju.
ZABYTKI I MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W CZĘSTOCHOWIE
Sanktuarium można zwiedzać samodzielnie. Można także zakupić przewodnik audio, który opisuje 4 różne ścieżki zwiedzania.
W Sanktuarium koniecznie trzeba zobaczyć Kaplicę Cudownego Obrazu, salę rycerską oraz skarbiec.
Kościół Św. Barbary
Kościół pochodzi z XVII wieku. Położony jest u stóp Jasnej Góry. Według legendy, bijące tu źródło (którego woda uchodzi za leczniczą), wytrysnęło za sprawą wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
Muzeum Częstochowskie
Wśród wystaw stałych Muzeum Częstochowskiego znajdują się między innymi: Sztuka okresu Młodej Polski, Sztuka Częstochowy XIX/XX wieku, Polska sztuka nowoczesna i awangardowa, kolekcja obrazów Jerzego Dudy-Gracza, ekspozycja poświęcona życiu i twórczości literackiej Haliny Poświatowskiej, wystawa prezentująca historię górnictwa rud żelaza.
Zamek Królewski Olsztyn koło Częstochowy
Olsztyn, w którym obejrzeć można interesujące ruiny zamku królewskiego, znajduje się 11km od Częstochowy. Zamek został wzniesiony w XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Zniszczony został w wieku XVII po najeździe wojsk szwedzkich w czasie potopu szwedzkiego (1655-1660).
Do Olsztyna jadą z Częstochowy autobusy 58 i 67 (odjeżdżają z ul. Piłsudskiego, naprzeciwko stacji kolejowej).
CYKLICZNE WYDARZENIA KULTURALNE I INNE ATRAKCJE CZĘSTOCHOWY
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” organizowany jest już od ponad 20 lat w „duchowej stolicy Polski” – Częstochowie. Jego głównym celem jest prezentacja muzyki żydowskiej, islamskiej i chrześcijańskiej.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbywa się co roku w dniach 1-6 maja.
Dni Kultury Chrześcijańskiej
Początków Dni Kultury Chrześcijańskiej doszukiwać się można już w latach 60. i 70., kiedy to w Częstochowie organizowano Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie to ma przybliżyć kulturę chrześcijańską poprzez liczne koncerty, projekcje filmowe i dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się co roku jesienią (październik/listopad).
Częstochowskie Dni Muzyki Organowej
Dni Muzyki Organowej, organizowane co roku w październiku przez częstochowskie Towarzystwo Muzyczne i Zespół Szkół Muzycznych. Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnienie artystycznej muzyki kościelnej.
Dni Europejskiej Kultury Ludowej
Jest to impreza plenerowa, która towarzyszy Krajowej Wystawie Rolniczej.
Dni Europejskiej Kultury Ludowej są doskonałą okazją do zapoznania się z polską i europejską kulturą ludową. W czasie trwania imprezy odbywają się koncerty zespołów folklorystycznych, targi, wystawy sztuki ludowej, pokazy powstawania dzieła ludowego, etc.
Święta Maryjne
W czasie świąt Maryjnych (3 maja, 16 lipca, 15 sierpnia, 26 sierpnia, 12 września, 8 grudnia) Częstochowa staje się celem wycieczek licznych grup pielgrzymów.
Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
Tradycja pielgrzymowania do Częstochowy z okazji najważniejszego ze Świąt Maryjnych, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sięga 1711 roku.
MOŻLIWOŚCI ZAKWATEROWANIA W CZĘSTOCHOWIE
Częstochowa, z racji swej pielgrzymkowej popularności, dysponuje rozbudowaną bazą noclegową. Znajdują się tu zarówno hotele o podwyższonym standardzie, jak i, prowadzone przez kościół, domy pielgrzyma.
- Hotel Polonia (ul. Piłsudskiego 9). Hotel położony jest w centrum miasta, nieopodal Sanktuarium na Jasnej Górze. Ceny pokojów wahają się od 70zł za pokój jednoosobowy do 200zł za duży apartament.
- Hotel Sekwana (ul. Wieluńska 24). Hotel Sekwana położony jest w cichej, urokliwej uliczce nieopodal sanktuarium. Ceny pokojów wynoszą od 110zł (za pokój jednoosobowy) do 180zł (za pokój czteroosobowy bez śniadania lub od 120zł do 200zł za pokoje ze śniadaniem.
- Mercure (ul. Popiełuszki 2). Hotel Mercure oferuje zakwaterowanie na dość wysokim poziomie. Oddalony jest o zaledwie 500m od Jasnogórskiego Sankturarium. Hotel posiada 102 pokoje (w tym pokoje dla osób palących i niepalących oraz apartamenty i pokoje dla osób niepełnosprawnych). Cena pokoju waha się od około 200zł do około 500zł.
- Hale Noclegowe (ul. Klasztorna 1). Miejsce już za 17zł. Trzeba jednak pamiętać o panujących tu zasadach (powrót do 22:00).
- Dom Pielgrzyma (ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1/31). Najtańsze miejsce w pokoju w Domu Pielgrzyma kosztuje 28zł (w pokoju czteroosobowym z umywalką. Ceny pokojów z łazienką wahają się od 90zł (za pokój jednoosobowy) do 210zł (za pokój sześcioosobowy).
- Camping Oleńka (ul. Oleński 22/30). Camping oferuje 480 miejsc całorocznych, w tym 80 miejsc w pokojach trzy- i czteroosobowych i 400 – na polu namiotowo-caravaningowym. Camping „Oleńka” dysponuje stoma przyłączami elektrycznymi, zdrojami z wodą pitną, sanitariatami z gorącą wodą przez całą dobę. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
GDZIE ZJEŚĆ W CZĘSTOCHOWIE
Z wyżywieniem w Częstochowie także nie powinno być problemu. W samych okolicach sanktuarium znajduje się wiele stołówek, restauracji i knajpek.
Edo (ul. Mikołaja Kopernika 22, godziny otwarcia: 12:00-23:00)
Restauracja japońska, w której serwowane jest sushi-tempura. Oprócz tradycyjnych dań japońskich, Edo oferuje także dania kuchni europejskiej. Restauracja mieści się w zabytkowym budynku starej poczty.
Viking Bar & Restaurant (ul. Nowowiejskiego 10, godziny otwarcia: 10:00-22:00 od poniedziałku do czwartku oraz w niedzielę, 10:00-24:00 w piątki i soboty). W menu znajdują się specjalności kuchni polskiej, a także dania z kuchni włoskiej, chińskiej i węgierskiej.
Café 29 (Al. NMP , godziny otwarcia: 10:00-22:00 od poniedziałku do czwartku, 10:00-23:00 w piątki i soboty i 12:00-22:00 w niedziele). Specjalnością Café 29 są ravioli z kurkami, pyszne koktajle owocowe i najpopularniejsze drinki alkoholowe.
Sphinx ( godziny otwarcia: 12:00-23:00 od poniedziałku do piątku, 11:00-23:00 w weekendy). Przystępna cenowo i smaczna restauracja sieciowa, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Oprócz klasycznych, „dorosłych porcji”, Sphinx oferuje także porcje pomniejszone, dla dzieci.
Art Restaurant Stacherczak (Al Kościuszki 1, godziny otwarcia: 11:00-23:00). Prawdziwie artystyczne dania, inspirowane kuchnią chińską i wyobraźnią kulinarną kucharza.
CZĘSTOCHOWA – TRANSPORT
Częstochowa jest dobrze skomunikowana z resztą Polski. Najłatwiej (bo bezpośrednio) można stąd dotrzeć do Krakowa, Opola i Warszawy.
Autobusem…
Dworzec autobusowy w Częstochowie znajduje się niedaleko dworca PKP. Droga do Opola zajmie około dwóch godzin i będzie kosztowała około 12zł. Droga do Krakowa lub Kielc to trzy godziny podróży i koszt około 15zł (do Krakowa) i około 21zł (do Kielc).
Pociągiem…
Z Częstochowy odjeżdża codziennie około 6 pociągów do Krakowa (2 godziny, 31zł) i 6 pociągów do Warszawy (3 i pół godziny, 38zł). Pociągi na trasie Częstochowa – Kielce kursują pięć razy dziennie (2 i pół godziny, 17zł). Z Częstochowy można także do jechać do Katowic (półtorej godziny, 14zł).
[dane z początku 2012 roku]