Tylko 2,4% turystów odwiedziło lubuskie – turystyka „leży”?
Raport Głównego Urzędu Statystycznego nie jest zadowalający jeśli chodzi o turystykę z 2014 roku w lubuskim. Niskie notowania turystyczne województwa lubuskiego: z ogólnej liczby turystów tylko 2, 4 % odwiedziło ten malowniczy zakątek Polski.
Województwo lubuskie położone jest w zachodniej części Polski na obszarze Środkowego Nadodrza. W krainie tzw. dwustu jezior. Jest to również najbardziej zalesione województwo w kraju. Kompleksy leśne zajmują tu blisko 50% ogólnego terenu regionu. Urzeka również bogata flora i fauna oraz dobrze zagospodarowane ośrodki wypoczynkowe: skąd więc taki niski wyniki Raportu Głównego Urzędu Statystycznego?
Województwo lubuskie plasuje się w turystycznym krajowym „ogonie”. Region ten odwiedziło 2, 4 % z ogólnej liczby turystów, a głównymi odwiedzającymi są sami Polacy. Najlepiej radzi sobie środkowa i północna część województwa, a zwłaszcza powiat Świebodziński. Tam działa najwięcej obiektów hotelowych i najwięcej udostępnionych dla przyjeżdżających tu gości noclegów: blisko jedna piąta całego województwa. W sumie w całym województwie noclegi oferowały 283 obiekty. Na turystów czekało 18 tysięcy miejsc. 127 z nich to hotele, pensjonaty, domy gościnne, wille świadczące usługi hotelowe i motele. Pozostałe to ośrodki wypoczynkowe i kwatery agroturystyczne. Przypływem klientów cieszyły się pensjonaty – odnotowały ich o jedną trzecią więcej. Działalność wynajmu miejsc noclegowych niestety zamykały pokoje gościnne (działalność spadła o jedną trzecią), schroniska (o jedną piątą mniej) i ośrodki wczasowe (aż o 13 procent mniej).
Turyści zagraniczni odwiedzający lubuskie to głównie Europejczycy. Ze 169 tysięcy turystów zagranicznych, 99 procent stanowią turyści z naszego kontynetu, pozostali to goście spoza Europy, w tym niewielka ilość z Azji. Turyści zagraniczni częściej niż Polacy wybierają na nocleg hotele na ogół trzy lub cztero – gwiazdkowe. Polacy jeśli decydują sie na hotele to o niższym standardzie, ale też z drugiej strony coraz częściej stawiają na jakość oferowanych noclegów, dlatego taki spadek odnotowały schroniska. W minionym roku w województwie lubuskim przybyło hoteli o wysokim standardzie i to jest dobra wiadomość dla turystów. Statystycy zauważają, że duże znaczenie dla atrakcyjności obiektów hotelowych ma zaplecze gastronomiczne i tutaj sytuacja znacznie się poprawia.
Tagi: turystyka w Polsce