Czy kanał przez MIerzeję Wiślaną wpłynie na turystykę w regionie?
W październiku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiedział w Elblągu, że wybrana została miejscowość, w której będzie budowany kanał prowadzący przez Mierzeję Wiślaną. Kanał ma zostać zlokalizowany w miejscowości Nowy Świat, która znajduje się w gminie Sztutowo. Jego zadaniem będzie połączenie Morza Bałtyckiego z Zalewem Wiślanym.
Budowa nowego szlaku wodnego zaplanowana jest na lata 2018 – 2022. Koszty budowy wynosić mają ok. 880 mln zł. Projekt w całości ma zostać sfinansowany ze środków budżetu państwa. Kanał ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości – 100 m, szerokości – 20 m.
Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną służyć będzie okolicznym gminom i mieszkańcom, a także przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie. Zdaniem władz gminy kanał przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego nie tylko w sezonie letnim, ale także przez cały rok. Dzięki temu jest szansa na wzrost liczby miejsc pracy.
Wykorzystanie tego potencjału wiąże się jednak z powstaniem nowej infrastruktury technicznej wokół kanału. Musi ona bowiem sprzyjać działalności handlowej, sportowej i usługowej. Powinny powstać dla turystów nowe miejsca takie jak hotele, restauracje oraz atrakcje turystyczne. Inwestycja musi być dobrze przemyślana, aby przyciągnęła przyjezdnych.
W planach są nowe drogi, by turyści nie utknęli w korkach. Nowa droga ma odchodzić od S7. Tylko w ten sposób uda się zapewnić turystom komfortowy dojazd. Na chwilę obecną Mierzeja nie posiada ciągu komunikacyjnego, który zapewniłby płynny ruch. Przepustowość, jaka jest obecnie w przypadku dobrej pogody powoduje, że dojazd lub wyjazd z niej trwa nawet do czterech godzin. Przy czym podróż w normalnych warunkach może zająć tylko 40 minut. Jazdę dodatkowo utrudniają dwa zabytkowe mosty zlokalizowane w Rybinie o ograniczonym tonażu, co powoduje problem komunikacyjny z przemieszczeniem się pomiędzy północną a południową częścią Mierzei.
Pomysłem na odciążenie ruchu, a jednocześnie dodatkową atrakcją turystyczną, jest rewitalizacja kolejki wąskotorowej między Sztutowem a Krynicą Morską.
Gmina ma wiele pomysłów na uatrakcyjnienie swojej miejscowości pod kątem ruchu turystycznego. W planach jest m. in. stworzenie Muzeum Zalewu Wiślanego oraz Muzeum filozofa Artura Schopenhauera, który spędzał tu lata młodości.