Ruszyła akcja „Polski bon turystyczny”
Nową formą wsparcia rodzin z dziećmi jest bon turystyczny. Celem akcji „Polski bon turystyczny” jest również ożywienie sektora hotelarskiego po epidemii koronawirusa. Bon turystyczny wykorzystać można na wyjazdy wakacyjne dziecka na terenie Polski.
Polski bon turystyczny wspiera sektor hotelarski i rodziny
Rozpoczęta niedawno akcja „Polski bon turystyczny” ma wesprzeć polski sektor turystyczny, a także odciążyć finansowo rodziny z dziećmi, które chcą spędzić wakacje na terenie Polski. Program rozpoczął się 1 sierpnia, a skorzystało z niego już ponad 18 tysięcy osób. Za pomocą bonu opłacić można uczestnictwo w imprezie turystycznej lub pobyt dziecka w ośrodkach turystycznych wpisanych na listę publikowaną przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie znajduje się na niej ponad 12 tysięcy hoteli i innych podmiotów turystycznych.
Kto bierze udział w akcji „Polski bon turystyczny”?
Polski bon turystyczny przyznawany jest na dzieci, na które pobierane są świadczenia wychowawcze lub dodatek wychowawczy 500+. Wysokość bonu na jedno dziecko wynosi 500 złotych. Dodatkowe 500 złotych przyznawane jest na dzieci niepełnosprawne.
Do akcji polski bon turystyczny mogą dołączyć przedsiębiorcy turystyczni, który chcą przyjmować płatności za usługi bonami. Aby dołączyć do programu jako podmiot, należy wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jak skorzystać z bonu turystycznego?
Dostęp do programu „Polski bon turystyczny” mają osoby zarejestrowane na PUE ZUS. Bon turystyczny ma formę dokumentu elektronicznego z 16-cyfrowym kodem i nie jest konieczne składanie wniosku o jego przyznanie.
Dokument udostępniany jest w zakładkach „Polski bon turystyczny” i „Mój bon”, gdzie należy również go aktywować. Można zrobić to kilka dni przed rezerwacją pobytu w hotelu. Podczas aktywacji podać należy numer telefonu oraz adres e-mail, na które przysyłany jest kod obsługi płatności oraz kod potwierdzający płatność bonem. Obydwa numery podać należy podczas opłaty za pobyt w ośrodku wczasowym lub zapłaty za imprezę turystyczną.
W sytuacji, gdy bon nie jest dostępny na platformie PUE ZUS mimo spełnianych wymagań, wyjaśnić te sytuacje można składając wniosek o ustalenie prawa do bonu do Polskiej Organizacji Turystycznej.
Jak długo ważny jest bon?
Bon ważny jest do końca marca 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że planowany wyjazd musi odbyć się do tego czasu. Aby skorzystać z bonu, wystarczy zarezerwować i opłacić pobyt w ośrodku turystycznym przed 31 marca 2022 roku. Sama wizyta w hotelu może natomiast odbyć się w późniejszym terminie.
W przypadku, gdy opłata za hotel przekracza wysokość bonu, różnice dopłacić można gotówką, przelewem lub kartą. Natomiast w sytuacji, gdy cena za pobyt w hotelu jest niższa niż wskazana w świadczeniu kwota, resztę wykorzystać można w trakcie kolejnego wyjazdu.
Tagi: bon turystyczny