Przewodnik po Lwowie

lut 1, 2021 przez

Lwów to urokliwe miasto na Ukrainie, leżące bardzo blisko polskiej granicy. Kiedy będzie można już swobodnie podróżować, to warto odwiedzić to miejsce. Jak tam dojechać i co można zwiedzić? Zapoznaj się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi Lwowa.

Lwów otrzymał prawa miejskie w 1356 roku i aż do końca II wojny światowej znajdował się we władaniu różnych krajów. Nazwa miasta bierze się od syna założyciela miasta króla Rusi, który miał na imię Lew.

Najpierw Lwów był ruski, następnie polski, a w okresie zaborów był stolicą Galicji. W okresie II wojny światowej miasto znajdowało się naprzemiennie pod okupacją sowiecką i niemiecką. W tym okresie zamieszkiwali tam przedstawiciele różnych narodów – głównie Polacy, ale też Żydzi, Ormianie, Ukraińcy, Czesi czy Rosjanie, stąd wpływy wielu kultur widoczne w mieście.

Lwów – jak dojechać?

Osobom, które mieszkają w południowej części Polski, najłatwiej będzie pojechać do Lublina lub Przemyśla, bo z tych miast odjeżdża bus, który zawozi turystów do granicy polsko – ukraińskiej w Medyce. Stamtąd do Lwowa można dojechać marszrutką.

Można także wybrać transport samochodowy, ale trzeba przygotować się na kilkugodzinne oczekiwanie na granicy.

W wyniku pandemii większość połączeń lotniczych została zawieszona, ale w normalnych warunkach tanie linie lotnicze kursują do Lwowa z największych polskich miast, np. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa czy Olsztyna. Bilety są naprawdę w atrakcyjnych cenach, a do tego nie trzeba oczekiwać na przejściu granicznym.

Gdzie przenocować we Lwowie?

Lwów ma naprawdę szeroką bazę noclegową. Można budżetowo przenocować w hostelu, ekonomicznie w standardowym pokoju hotelowym, ale też w naprawdę luksusowych obiektach. Mało jest we Lwowie nowoczesnych hoteli, które znamy z większości europejskich miast. Są jednak prestiżowe hotele z klasycznym wystrojem zlokalizowane w przepięknie odnowionych kamienicach.

Ceny noclegów w tym ukraińskim mieście zależą oczywiście od lokalizacji czy standardu obiektu, ale generalnie nie jest drogo. Za nocleg w dwuosobowym pokoju zapłacimy od 100 do 400 zł.

Co zwiedzić?

Najbardziej znanym lwowskim zabytkiem jest Opera. Warto obejrzeć ten oszałamiający budynek z zewnątrz, ale koniecznie trzeba się także wybrać na spektakl, aby zobaczyć go wewnątrz i poobcować ze sztuką.

Niesamowity widok na miasto rozciąga się z Wieży Ratuszowej. Co prawda na górę trzeba wejść po schodach, ale panorama, którą widzimy na końcu, wynagradza wysiłek.

Warty odwiedzenia z powodów historycznych jest Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie spoczywają wybitni obrońcy Lwowa, w tym młodzież szkół średnich i wyższych.

W przerwie zwiedzania można przysiąść w klimatycznym ogródku Restauracji Baczewski, która serwuje kuchnię ukraińską, ale przede wszystkim jest znana z serwowanych przez siebie obfitych śniadań.

Dzień warto zakończyć wizytą w jednym albo kilku lwowskich barach. W zależności od upodobań można wybrać taki z trabantem na dachu, w wojskowym klimacie albo klasyczną pijalnię piwa.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.