Przewodnik po Charkowie
Charków to drugie co do wielkości miasto na Ukrainie. Zaraz po Kijowie jest ważnym ośrodkiem miejskim, w którym znajduje się wiele cennych zabytków kultury i sztuki, głównie sakralnej. Miasto zostało założone w XVII wieku przez Kozaków, którzy szybko zorientowali się, jak żyzne gleby występują na tym terenie. Dzięki temu ośrodek szybko się rozwijał, stając się ważnym punktem na mapie kraju. Atrakcyjności miastu do dziś dodaje fakt, że leży u zbiegu trzech rzek, którymi są Charkiw, Łopań i Uda. Co warto zobaczyć, jeśli zdecydujemy się odwiedzić to miasto?
Cmentarz ofiar totalitaryzmu
Jest to miejsce szczególnie ważne dla Polaków. Trudna historia okresu Drugiej Wojny Światowej nie ominęła również Charkowa. To właśnie tu zostali wywiezieni i zamordowani polscy oficerowie. Na wspomnianym cmentarzu leży aż 4300 Polaków. Są to nie tylko żołnierze, ale i cywile z obozu w Starobielsku. Ponieważ ta nekropolia jest miejscem spoczynku również Ukraińców, Żydów czy Rosjan zabitych przez NKWD, Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu jest częstym punktem wielu wycieczek. Co ciekawe miejsce to powstało dopiero w 1999 dzięki Fundacji Rodzin Katyńskich. Choć cmentarz nie jest zaznaczony na planie miasta i leży na jego obrzeżach, bardzo łatwo do niego trafić dzięki popularności wśród turystów.
Muzeum Sztuki w Charkowie
W muzeum możemy obejrzeć najcenniejsze dzieła sztuki zarówno ukraińskiej jak i światowej. W zbiorach znajduje się aż 20 000 prac, w tym naprawdę unikatowe dzieła malarstwa, rzeźby czy rzemiosła. W stałych ekspozycjach znajdziemy przykłady prac tak wybitnych artystów jak I. Repin, I. Ayvazovskiy., S. Vasilkovskiy czy A. Losenko.
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Sobór jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury miasta. Budynek został wzniesiony w XVIII wieku i reprezentuje styl barokowy. Jego budowniczymi byli Kozacy z Kłoczkowskiej Słobody. Powstanie budynku przypadło na czas wielkiego rozwoju architektury cerkiewnej i klasztornej. Co ciekawe oprócz funkcji sakralnej Sobór był częścią systemu charkowskich fortyfikacji. Dziś po latach przerwy znów stał się przestrzenią sakralną – jest siedzibą męskiego klasztoru prawosławnego.
Plac Swobody w Charkowie
Słynny charkowski plac, nazywany też Placem Wolności, jest trzecią co do wielkości przestrzenią tego typu w Europie a dziewiątym na świecie. Historia nazwy tego miejsca dobrze obrazuje trudne dzieje Charkowa. Podczas niemieckiej okupacji nazywano go Placem Wehrmachtu, a następnie SS Leibstandart. W latach 1925-91 nosił z kolei nazwę od nazwiska inicjatora jego budowy, czyli Feliksa Dzierżyńskiego.
Dziś przy placu znajdują się najważniejsze punkty architektury miasta, między innymi budynek uniwersytetu czy też pierwszy sowiecki drapacz chmur – wieżowiec Derżprom. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić to miejsce, z pewnością warto zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt placu. Przypomina on bowiem żarówkę lub wydłużoną kroplę.