Co warto zobaczyć w Poznaniu (atrakcje turystyczne)
Co warto zobaczyć w Poznaniu:
- Stare Miasto – czyli samo serce Poznania, w obrębie którego mieszczą się jedne z najciekawszych poznańskich zabytków
- Ratusz – wzniesiony tradycyjnie na środku Starego Rynku. Pierwszy ratusz stanął w tym miejscu na początku XIV wieku. W wyniku wielkiego pożaru, jaki wybuchł w Poznaniu w 1536 roku, ratusz został przebudowany w latach 1550-1560. Nad projektem budowli, w kształcie, jaki znamy dzisiaj, czuwał znany tesyński architekt – Jan Baptysta Quadro.
- Stojąc pod wieżą ratuszową w południe zobaczyć można najbardziej charakterystyczny i niezwykle sympatyczny symbol Poznania – trykające się koziołki. Z wieży tej grany jest także codziennie poznański hejnał.
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – dla wszystkich miłośników historii muzeum dokumentujące dzieje i tradycję zwycięskiego (!) polskiego powstania. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku Odwachu, projektu nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Jana Chrystiana Kamsetzera.
- Muzeum Archeologiczne – interesujące muzeum, znajdujące się w południowo-wschodnim narożniku Starego Rynku. Dla celów Muzeum Archeologicznego zaadaptowany został, pochodzący z połowy XIV wieku, Pałac Górków (należący niegdyś do jednego z najzamożniejszych rodów w Wielkopolsce).
- Galeria Miejska Arsenał – jedno z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Poznania. Galeria Miejska Arsenał organizuje liczne wystawy, koncerty oraz panele dyskusyjne. Angażuje się także w działalność wydawniczą.
- Zamek Królewski – wybudowany na wzniesieniu, zwanym obecnie Górą Zamkową przez Przemysła I w połowie XIII wieku, góruje nad Starówką. Zamek był siedzibą książąt wielkopolskich. Później pełnił także rolę rezydencji królewskiej. Czas odcisnął na tej, okazałej niegdyś budowli, swoje piętno, obracając ją w ruinę. Obecnie, dzięki wytrwałej pracy historyków i konserwatorów, Zamek odzyskuje dawną świetność.
- Kościół Franciszkański – znajduje się on u podnóża Góry Zamkowej. Choć z zewnątrz prezentuje się dość skromnie, w jego wnętrzu odnaleźć możemy zachwycające malowidła i sztukaterie. Jego znaczenie dla Poznania podkreśla również fakt, że znajduje się w nim obraz Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej, nazywanej Panią Poznania.
- Fara Poznańska – kamień węgielny pod budowę świątyni wmurowano już 1651 roku. Odwiedziwszy przepiękne wnętrze Fary, należy zwrócić uwagę na Ołtarz Główny z obrazem Szymona Czechowicza – „Wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława biskupa” oraz XIX-wieczne organy – dzieło znakomitego organmistrza Friedricha Ladegasta.
- Ostrów Tumski
Ostrów Tumski należy niewątpliwie do grona najważniejszych miejsc w historii Polski. Na wyspie tej powstał bowiem jeden z pierwszych kościołów w Polsce. To właśnie w Bazylice archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim Mieszko I przyjął w 966 roku chrzest.
Ostrów Tumski łączy ze Śródką tak zwany „Most Miłości” (Most Biskupa Jordana). Coraz więcej zakochanych przychodzi tu i przypina do barierek kłódki, symbolizujące łączące ich uczucia.
Ostrów Tumski to wyjątkowo urokliwe miejsce. Nic dziwnego, że przyciąga nie tylko miłośników historii i sztuki, ale także zakochanych.
- Centrum Kultury „Zamek”
Centrum Kultury „Zamek” to jedna z największych i najważniejszych takich placówek w Polsce. Mieszczący się w dawnej rezydencji cesarza Wilhelma II, jest organizatorem wystaw, koncertów, festiwali filmowych, spotkań i warsztatów. Niezależnie od dnia tygodnia i pory roku, zawsze znajdziesz tu coś interesującego.
- Stare Zoo (ul. Zwierzyniecka 19)
Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. W poznańskim Starym Zoo zobaczyć można lemury katta, gerezy abisyńskie, gibony siamangi (zagrożone wyginięciem), nadrzewne afrykańskie koczkodany diana, warany z Komodo, największe na świecie gołębie – korońce plamoczube. W akwarium podziwiać można żywą rafę koralową.
- Nowe Zoo (ul. Krańcowa 81)
Poznańskie Nowe Zoo oferuje jedyną w swoim rodzaju możliwość zobaczenia najbardziej egzotycznych zwierząt. Na twoje odwiedziny czekają tu, między innymi: słonie, żyrafy, nosorożce, lemury, wydry, foki, tygrysy syberyjskie, nietoperze i wiele, wiele innych.
- Jezioro Maltańskie
W słoneczny dzień warto wybrać się nad Maltę. Miejsce to jest znane głównie mistrzostw w kajakarstwie i wioślarstwie, ale, żeby spędzić tam miło czas, nie trzeba wcale pływać. Teren wokół jeziora jest przyjazny zarówno dla biegaczy i rowerzystów, jak i spacerowiczów. Ponadto na brzegach Malty znajdują się, między innymi: sztuczne lodowisko, całoroczny stok narciarski czy kręgielnia.
- Park Cytadela (ul. Armii Poznań)
Fort Winiary, zwany dziś potocznie Cytadelą, był największym fortem artyleryjskim w Europie. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej większość obiektów fortyfikacyjnych rozebrano, a cały teren przekształcono w, uwielbiany przez poznaniaków, park miejski. Oprócz funkcji typowo rekreacyjnej, Fort Winiary pełni także rolę pomnika historii. Na jego terenie znajdują się cmentarze wojskowe, pomniki oraz dwa muzea – Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”.
- Rezerwat Przyrody „Morasko”
Rezerwat znajduje się przy południowych granicach Poznania, w dzielnicy Morasko. Bez trudu dojechać tam można, korzystając ze środków komunikacji miejskiej (linia autobusowa 88). Rezerwat powstał w 1976 roku. Zobaczyć w nim można unikalny na skalę światową zespół siedmiu kraterów, powstałych w wyniku uderzenia meteorytu, w okresie między 4,7 a 6,1 tysięcy lat temu. Ponadto w rezerwacie znajduje się wiele rzadko spotykanych i chronionych gatunków roślin.
Gdzie spać w Poznaniu?
- Retro hostel (ul. Kramarska 1)
Położony tuż przy poznańskim Starym Rynku. Ceny od 55zł do 170zł w pokojach 1-, 2-, 3-, 4- i 6-osobowych. W cenę wliczone jest śniadanie.
- Melange Hostel (ul. Rybaki 6A)
Klimatyczny hostel na I piętrze kamienicy. Ceny od 45zł do 180zł w pokojach 1-, 2-, 3-, 4-, 6- i 8-osobowych. W cenę wliczone jest śniadanie.
- Fusion Hostel (ul. św. Marcin 66/72)
Położony w samym centrum Poznania na czwartym i siódmym piętrze wieżowca. Ceny od 55zł do 199zł od osoby w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych z łazienką lub bez. W cenę wliczone jest śniadanie.
- StayOkey Hostel (ul. Przemysłowa 51/20)
Położony w centrum Poznania, niedaleko dworca PKP i PKS. Ceny od 45zł do 65 zł od osoby w pokojach 2-, 4-, 6- i 8-osobowych. Rabaty dla stałych klientów, wycieczek, zorganizowanych grup turystów, rodzin.
Gdzie zjeść w Poznaniu?
- Cymes (ul. Woźna 2/3)
Bardzo smaczne dania kuchni żydowskiej podawane w ciepłym, przytulnym wnętrzu.
- Chłopskie Jadło (ul. Kantaka 8/9)
Smacznie i przytulnie.
- Pod Koziołkami (ul. Stary Rynek 95/96)
Bardzo smaczne potrawy mączne. Podsmażane pierożki ze wszystkimi możliwymi dodatkami. A do tego – bardzo miła obsługa.
- PYRA BAR (ul. Strzelecka 13)
Warto się wybrać – przepyszne ziemniaki w sosie śmietanowo-serowym. Smakowych wrażeń nie zepsuje nawet umiarkowanie miła obsługa.
- Dramat (Stary Rynek 41)
Zdaniem wielu, serwowane są tu najlepsze naleśniki w mieście.
Poznań – Imprezy cykliczne:
KWIECIEŃ
Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”
Poznańska Wiosna Muzyczna pierwszy raz zorganizowana została w 1961 roku. W ramach festiwalu w Poznaniu prezentowano utwory Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Kazimierza Serockiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara.
MAJ
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”
Festiwal Ale Kino! prezentuje najbardziej wartościowe filmy dla dzieci i młodzieży. Pozwala przyjrzeć się produkcjom z całego świata, zwracając uwagę na ich atrakcyjność i różnorodność. Jest to jedna z ważniejszych takich imprez w Europie.
Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Poznań Jazz Fair”
W latach 90. był to jeden z większych festiwali jazzowych w Polsce. W ramach Poznań Jazz Fair, Poznań gościł u siebie takie gwiazdy, jak: Wayne Shorter, Al Di Meola, John Scofield, Charlie Haden czy Kenny Garrett.
CZERWIEC
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”
Plenerowy festiwal teatralny, w ramach którego prezentowane są nie tylko przedstawienia teatrów ulicznych z całego świata, ale także teatr tańca, formy, inspirujące się sztuką cyrkową, pokazy filmowe i koncerty. „Malta” to jedna z najważniejszych takich imprez w naszej części Europy.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy i Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego
Konkurs odbywa się co pięć lat i jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów lutniczych na świecie.
Film promujacy Poznan jest ciekawy,nowoczesnie zrobiony ale widzialbym jeszcze jeden ale zrobiony w wolniejszym tempie.Znam Poznan od 65 lat ale w tej reklamowce objac tych obrazkow nie nadazam a co dopiero turysty ktory zamierza zawitac do naszego miasta i zostawic w Poznzniu swoje pieniazki.
Rezerwat „Meteoryt Morasko” znajduje się w północnej a nie w południowej części miasta…..
dramatyczny filmik promocyjny, przerost formy (za szybkiej niestety) nad treścią