Wielki Mur Chiński
Ten, kto chce zwiedzić Chiny, a w szczególności Pekin, musi koniecznie wejść na Wielki Mur. Stanowi on bowiem największą budowlę, jaką w całej historii istnienia naszej planety wzniosły ludzkie ręce. Dziś można spokojnie się po nim przespacerować i spróbować sobie wyobrazić maszerujących tu niegdyś żołnierzy Syna Niebios.
Długość Wielkiego Muru Chińskiego sięga 2400 kilometrów, jego średnia wysokość – 5-10 metrów, a szerokość – 5-8 metrów. Aby dokładnie przyjrzeć się otaczającym nas widokom, można wejść na jedną z niemal 20 000 wież obserwacyjnych, ustawionych co 100-200 metrów. Ten niegdysiejszy obiekt militarny ciągnie się od miasta Jiayuguan położonego u północnego podnóża gór Nan-Szan aż do leżącego na wschód miasta Shanhaiguan nad Morzem Żółtym. Oprócz głównego muru obronnego istnieją także liczne mury biegnące równolegle do tej największej atrakcji Chin. Wraz z bocznymi odgałęzieniami Wielki Mur liczy co najmniej 6000 km.
Wielki Mur Chiński to nie tylko jedna z najznakomitszych budowli wszechczasów, ale także i jedno z najbardziej morderczych dokonań budowlanych. Budowano go przez 10 lat (od 220 r. p. n. e.) na kamiennych fundamentach z użyciem cegły. Pomysłodawcą tej największej atrakcji turystycznej w Państwie Środka był pierwszy władca zjednoczonych Chin okrutny założyciel dynastii Cin – Qin Shi Huang (Czeng). Powołał on armię składającą się ze skazańców, więźniów politycznych, chłopów i żołnierzy, która łączyła ze sobą poszczególne odcinki tej fortyfikacji i przebudowywała wał w jednolity mur biegnący przez góry aż na północ granicy Chin. Celem jego wzniesienia była obrona przed najazdami wojowniczych koczowników z mongolskich równin. Komunikowano się na nim za pomocą sygnałów dymnych, które wysyłano i zauważano z wież strażniczych. Jak głoszą legendy, Wielki Mur Chiński stanowi najdłuższe cmentarzysko na świecie oraz tzw. ścianę płaczu. Podobno przy jego budowie, podczas morderczej pracy, zginęło tysiące ludzi, a ich ciała grzebano w murze niczym spoiwo.
Niestety większa część Wielkiego Muru Chińskiego jest w złym stanie, dlatego też tylko niewielkie jego fragmenty są w pełni dostępne przybywającym tu podróżnikom. Dzieje się tak z kilku powodów, m.in. dlatego iż część turystów ułamuje sobie kawałki fortyfikacji, a także że czasem wyburza się część tego zabytku po to, aby tworzyć np. drogi szybkiego ruchu.
Pekin przygotował 6 punktów przystosowanych do licznie przybywających tu turystów. Najchętniej odwiedzane są: Badaling, Huanghua, Mutianyu, Juyongguan i Jinshanling, ponieważ mieszczą się one najbliżej stolicy CHRL. W czwartej części dostępnej dla zwiedzających noszącej nazwę Simatai znajduje się najmniej popularny i najbardziej „dziki” odcinek Wielkiego Muru. Na szczęście Chińczycy stopniowo odbudowują tę największą w całym kraju atrakcję turystyczną.
Najbardziej popularnym i najlepiej zachowanym odcinkiem Wielkiego Muru Chińskiego jest Badaling. Położony jest on ok. 70 km od centrum Pekinu, na wysokości 1000 m n.p.m. i stanowi przepiękne pasmo wzgórz. Ten fragment niegdysiejszej fortyfikacji posiada 19 strażnic, a jego długość wynosi 4,8 km. To właśnie tu gościł prezydent USA Richard Nixon, kiedy w 1972 roku przyjechał z wizytą do Państwa Środka. Z Pekinu można tam dojechać pociągiem lub udać się na wycieczkę helikopterem, aby podziwiać ten jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Niedaleko przełęczy Badalin mieści się dolina z grobowcami dynastii Ming, będąca również ciekawą atrakcją turystyczną.
Do Mutianyu można dostać się autobusami linii nr: 867, 916 i 936 (z dworca Dongzhimen w Pekinie). Najlepiej jest zwiedzać ten odcinek Wielkiego Muru (2,2 km) w okresie wrzesień-październik, albowiem wtedy najlepiej spaceruje się po tej majestatycznej budowli, podziwiając przyległe do niej oraz skąpane w najróżniejszych kolorach pagórki, wzgórza, lasy i inne piękne widoki znajdujące się w okolicy. Jest to teren mniej górzysty i stromy niż np. Badaling, dzięki czemu łatwiej spaceruje się po nim osobom starszym, mniej sprawnym fizycznie oraz dzieciom. Jest on również mniej zatłoczony przez innych turystów.
Wielki Mur to od ponad 2 000 lat najmocniejsze oraz największe umocnienie obronne świata. Z łatwością będziemy mogli zakupić tu sobie pamiątki, jedzenie, inne potrzebne rzeczy czy wynająć hotel po bardzo atrakcyjnych cenach. Chińczycy są bardzo otwarci na turystów, dlatego udając się do Państwa Środka, nie trzeba martwić się o finanse. Największym problemem może być długa i w porównaniu do innych krajów- kosztowna podróż.
Ten jeden z siedmiu najnowszych cudów świata jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00. Bilety wstępu wahają się od 25 RMB do 45 RMB. Dzieci poniżej 120 cm wchodzą na mur bezpłatnie. Na Mur można dostać się kolejka linową (65 RMB w obie strony).