Atrakcje Szkocji

paź 4, 2012 przez

atrakcje Szkocji

Moyan_Brenn, Flickr

Szkocja stanowi część składową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, choć była niegdyś niezależnym królestwem. Kraj ten rozciąga się od bogatych terenów rolniczych pogranicza aż po łańcuch wysp oddalonych zaledwie o kilka stopni od koła polarnego. Na północy Szkocji można podziwiać Góry Kaledońskie i Grampiany, a na południu- Wyżynę Południowszkocką. W centrum kraju położona jest niewielka Nizina Środkowoszkocka, która skupia większość ludności. Największym miastem Szkocji jest Glasgow, choć jej stolica to Edynburg.

Szkocja obfituje w różnorodne krajobrazy, jakich nie spotykamy w całej Wielkiej Brytanii. Na północny zachód od stolicy tego kraju- Edynburga leżą tereny trudno dostępne, górzyste, na których zachowały się z liczne skarby archeologiczne. Kierując się jeszcze dalej, można natrafić na najwcześniejsze relikty szkockiej historii znajdujące się na najstarszych skałach Ziemi.

Klimat Szkocji nie należy do najcieplejszych. Jest umiarkowanie ciepły i wybitnie morski. Turyści tu przyjeżdżający muszą uzbroić się w cierpliwość i uodpornić na silne wiatry oraz częste deszcze.

Szkocja - ciekawe miejsca

Moyan_Brenn, Flickr

Patronem Szkocji jest św. Andrzej, a dominującą tu religią – kalwinizm. Szkoci są bardzo dumnym narodem, podkreślającym swoją odrębność w postaci własnego parlamentu, systemu prawnego i szkolnictwa. Większość szkockich nazwisk zaczyna się od przedrostka „mac” oznaczającego „syna”. Do najbardziej znanych Szkotów należą: Aleksander Bell (wynalazca telefonu), Aleksander Fleming (odkrywca penicyliny), James Watt (projektant pierwszej działającej maszyny parowej) i Walter Scott (pisarz).

W Szkocji płacimy funtami i porozumiewamy się dominującym tu językiem angielskim.

co warto zwiedzić w Szkocji

Marco F, Flickr

Historia Szkocji

Szkocja zamieszkiwana jest od V w. p. n. e. Już od tamtej pory była obszarem licznych konfrontacji ze strony takich ludów jak Normanowie, Celtowie, Rzymianie czy Piktowie. Kraj ten został połączony z Wielką Brytanią początkowo unią personalną ze strony Jakuba VI, a następnie w 1707r.- unią realną. Tak narodziło się Królestwo Wielkiej Brytanii. Szkocja jako jednolity organizm społeczny oraz gospodarczy istnieje od IX w. Od 1603 r. Szkocja i Anglia miały wspólnego władcę, zaś od 1707 r. także wspólny parlament. Szkoci nie mogli łatwo poddać się angielskiej dominacji, stąd wybuchało na tym terenie wiele powstań. W maju 1999 r. Szkoci po raz pierwszy wybrali swój własny parlament. Od 2007 r. rząd szkocki dąży do oderwania się od Wielkiej Brytanii.

Szkocja - atrakcje

Martin de Lusenet, Flickr

Atrakcje turystyczne Szkocji

Highlands to tradycyjny szkocki region, na którego terenie tworzyła się kultura Szkotów. To tu miał swój początek system klanowy wraz z tartanami, dudziarzami oraz wyjątkowymi dyscyplinami sportowymi, jak np. rzucanie grubym pniem drzewa (tzw. „caber”). Turyści, którzy chcieliby zapoznać się bliżej z kulturą Szkocji, mogą udać się do niej w czasie, gdy w Highlands są organizowane coroczne zawody sportowe, które łączą się także z prezentacją tradycyjnych szkockich tańców. Natomiast 12 sierpnia rozpoczyna się sezon polowań na cietrzewie, co też może stanowić gratkę dla tych podróżników, którzy uwielbiają wszelkie łowy. Wędkarze oraz amatorzy górskiej turystyki również będą mogli skupić się tu na swoich ulubionych dyscyplinach. Narciarzom polecamy przyjechanie do Szkocji zimą, szczególnie w rejony Cairngorms i Glencoe.

Najbardziej romantycznymi miejscami w całej Wielkiej Brytanii są szkockie zamki. Często stawiano je z dala od świata, nad brzegami jezior. Te potężne warownie były bardzo istotne w historii i kulturze Highlands, gdzie waśniom szkockich klanów nie było końca. Przykładami takich obiektów jest przede wszystkim Zamek w Edynburgu, wybudowany ok. X wieku. Kolejną warownią rozsławioną dzięki filmowi „Monty Python i święty Graal” to Castle Stalker. Znajduje się on około 3 km na północny wschód od Port Appin. To czterokondygnacyjny zamek położony na maleńkiej, malowniczej wysepce jeziora Loch Laich. Jest on własnością prywatną i można go zwiedzać pod warunkiem rezerwacji wizyty. Warto również zobaczyć Balmoral Castle, należący do najpiękniejszych zamków nie tylko w całej Szkocji, ale też w Europie. Granitowa budowla leży nieopodal rzeki Dee. Zamek Balmoral budowany był w latach 1853 – 1856, a dziś pełni rolę głównej letniej rezydencji rodziny królewskiej. Kolejnymi obronnymi obiektami wartymi obejrzenia są: wytworny zamek na klifowym brzegu, czyli Culzean Castkle, będący także integralną częścią Culzean Country Park; uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w całej Szkocji – średniowieczny Castle Cambell położony w dolinie Dollar Glen; nawiedzony Zamek Glamis położony w Forfar w hrabstwie Angus; barokowo- neogotycki zamek Inveraray położony na północ od miasta Inveraray; zamek Fyvie leżący w pobliżu Turiff w Aberdeenhire; zamek na wyspie- Eilean Donan Castle; duma stolicy Highlands z XII w.- Zamek Inverness umiejscowiony na wzgórzu nad prawym brzegiem rzeki Ness; usytuowany na wulkanicznej skale Zamek Stirling położony nad rzeką Forth.

najciekawsze miejsca w Szkocji

Martin de Lusenet, Flickr

Aby poczuć prawdziwie szkocki klimat, należy udać się na którąś z tutejszych wysp. Do wyboru mamy m.in. malowniczą i spokojna wyspę Skye, urzekającą licznymi zamkami, górami, klifami oraz plażami wyspę Mull, bazaltową wyspę Staffa, wyspę whisky i Orwella, czyli Isle of Jura czy wyspę węży- Isle of Bute z polskim obozem karnym.

Dla miłośników historii polecamy udanie się do licznych w Szkocji muzeów. Warto tu choćby wymienić Muzeum Dziedzictwa Morskiego w Aberdeen, leżące na wschodnim wybrzeżu Szkocji Montrose Muzeum Brytyjskiego Lotnictwa Wojskowego, Muzeum i Galerię Sztuki w Glasgow, Muzeum Zabawek w Glendale, a także Narodowe Muzeum Wojny, Muzeum Medycyny oraz Narodową Galerię Sztuki w Edynburgu.

Turyści, którzy nie mogą obejść się bez zwiedzania najpiękniejszych przyrodniczo miejsc Szkocja proponuje wiele tego rodzaju atrakcji. Miłośnicy spokojnego leniuchowania mogą udać się na otoczoną wyspami i skałami plażę Sandwood Bay nad Oceanem Atlantyckim. Kolejnymi punktami w wycieczce po Szkocji powinny być: położona w zachodniej części Szkocji, w miejscu historycznej rzeki Glencoe- Dolina Glencoe zwana „Doliną Łez”; Szkocki Park Narodowy z największym śródlądowym zbiornikiem wodnym w Wielkiej Brytanii- jeziorem Loch Lomond, a także inne parki (np. Clyde Muirshiel Regional Park oraz Kelvingrove Park z wiktoriańskim ogrodem w Glasgow czy Królewski Park w centrum Edynburga – Holyrood Park); rezerwaty przyrody- np. rezerwat przyrody znajdujący się na powulkanicznym wzniesieniu- St Abb\’s Head bądź Ben Lawers National Nature Reserve umiejscowiony w paśmie Lawers w Grampianach Zachodnich. Szukającym rozrywki turystom polecamy takie miejsca w Szkocji jak: oddalone 30 minut drogi od Edynburga Obserwatorium Dzikiej Przyrody, największy w Szkocji tropikalny las pod dachem, czyli Discover Amazonia koło Glasgow, Szkockie Narodowe Oceanarium w pobliżu Edynburga, największy Park Rozrywki w Szkocji umiejscowiony niedaleko Glasgow- Strathclyde Country Park w Motherwell, Centrum Naukowo- Integracyjne z interaktywnymi eksponatami – Sensation Dundee, ogród zoologiczny w Kincraig- Highland Wildlife Park. Młodszym podróżnikom na pewno spodoba się Storybook Glen, będący Parkiem Rozrywki dla dzieci o tematyce bajkowej. Wspaniałą atrakcją turystyczną dla najmłodszych będzie także Active Kid Toys and Adventure Par położony w pobliżu Perth w Tayside czy Landmark Forest Adventure Park w Carrbridge.

zwiedzanie Szkocji

Glen Bowman, Flickr

Będąc w Szkocji, nie wolno nam zapomnieć o kupnie tutejszej whisky czy szkockiego kiltu, a także o zjedzeniu tradycyjnej potrawy o nazwie haggis czy spotted dick.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.