Bartoszyce

maj 19, 2014 przez

Bartoszyce

Dorota (Dorothy), flickr

Region warmińsko-mazurski należy do jednych z najpiękniejszych, najzieleńszych i najczystszych regionów Polski. Nie da się ukryć, że i znajdziemy tutaj wiele miast, które zaskoczą nas swoją historią, zabytkami i atrakcjami.

Do jednych z takich miast należą Bartoszyce, 25-tysięczne miasto leżące nad Łyną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od szlaków, które można przemierzać kajakiem, rowerem, czy pieszo, po piękne plaże obwodu kaliningradzkiego, gdzie znaleźć można prawdziwe złoto – bursztyn.

HISTORIA BARTOSZYC

To właśnie tutaj Krzyżacy zbudowali zamek warowny, należący do jednych z pierwszych zamków warownych leżących na terenie Prus. W bliskim sąsiedztwie zamku kwitło osadnicze życie skupiające przybyszów z Mazowsza, z Brandenburgii i Hesji. W 1326 roku Bartoszyce otrzymały nazwę Rosenthal oraz przywilej lokacyjny. Sześć lat później zmieniono nazwę na Bartenstein. Z czasem niewielka osada przekształciła się w miasto, które prężnie rozwijało się. Wybudowano m.in. dom kupiecki, mury obronne czy kilka kościołów. W XIV wieku powstały trzy bramy: gotycka Lidzbarska (Heilsberger Tor, jedyna pozostałość po murach miejskich) oraz nieistniejące już bramy Sąteczeńska i Królewiecka.

Po wasalizacji lennej Prus Książęcych, które miało miejsce w 1525 roku, nastąpił rozkwit handlu w Bartoszycach. Do dóbr, którymi najchętniej handlowano zaliczyć należy m.in. futra, zboże czy bursztyn. Miasto to odwiedzane było również przez królów – szwedzkiego Gustawa Adolfa oraz księcia pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Również podczas wojen napoleońskich miasto było dość znaczące, gdyż to właśnie tutaj cesarz Aleksander I podpisał wraz z królem pruskim Traktat Bartoszycki, który zakładał sprzymierzenie się przeciwko Napoleonowi.

Wspomniany wcześniej rozwój miasta spowodowany jest również utworzonymi kilkoma liniami kolejowymi, m.in. łączącymi Bartoszyce z Królewcem czy z Kętrzynem oraz liniami telefonicznymi i telegraficznymi.

Po 1902 roku miasto zmieniło status z miasta kupiecko-rzemieślniczego na wojskowo-urzędnicze. II Wojna Światowa przyniosła wiele walk o miasto, zwłaszcza w 1945 roku, kiedy to w lutym do Bartoszyc wkroczyły wojska radzieckie. II WŚ nie oszczędziła miasta, 50% uległo zniszczeniu. Dopiero po zakończonych działaniach wojennych Bartoszyce znalazły się w granicach Polski, wysiedlono niemieckich mieszkańców, ściągnięto na ich miejsce Polaków i Ukraińców.

Brama Lidzbarska, Bartoszyce

Sludge G, flickr

ATRAKCJE I ZABYTKI

Zwiedzanie Bartoszyc możemy rozpocząć od Starego Miasta pochodzącego z XIV wieku, gdzie możemy obejrzeć wiele elementów urbanistycznych pochodzących z XIX wieku, m.in. prostokątny rynek umiejscowiony pośrodku Starego Miasta. Znajdziemy tu również XVIII i XIX wieczne spichlerze, niektóre zbudowane na murach miejskich, gdzie możemy posilić się oraz przenocować.

W Starym Mieście znajdziemy również zabytek należący do najstarszych zabytków świeckich, wybudowany w 1468 roku – Brama Lidzbarska, będąca częścią murów obronnych. Przy bramie jest kilkupiętrowa wieża posiadająca niewielkie okna znajdujące się we wnękach. Także w środku są dwa dzwony, większy z 1517 roku, posiadający tarczę herbową oraz mniejszy z 1767 roku.

Spacerując ulicami Marii Curie-Skłodowskiej i Bohaterów Warszawy nie sposób nie zauważyć najstarszych pomników w Polsce. Są to tzw. „Kamienne Baby” lub „Bartki”. Nie sposób jest określić kiedy dokładnie powstały, sądzi się, że było to około pierwszego tysiąclecia. Jeden z pomników nosi miano Bartka, drugi Gustenbalda.

Bartoszyce, widok

Sludge G, flickr

Przenieśmy się na chwilę 4 km od miasta, aby zaznać trochę klimatu włoskiego. Nieopodal wsi Osieka dotrzemy do pałacu wybudowanego w stylu włoskim, do którego przylega 3-piętrowa wieża zbudowana na planie kwadratu prawdopodobnie w 1861 roku. Nikt nie jest w stanie stwierdzić kto był budowniczym tego pięknego pałacu, wiadomo jednak, że niegdyś znajdowała się tu szkoła, świetlica oraz mieszkania. Pałac w 1993 roku przeszedł w prywatne ręce, dzięki czemu został odrestaurowany. W pałacu, nazwanym Pałac Biały Książę, znajdziemy hotel oraz restaurację.

Wracając do miasta możemy zachwycić się kolejnym obiektem, tym razem sakralnym, gotycki Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej pochodzący z XIV wieku, rozbudowany na przestrzeni lat. W środku znajdował się m.in. ołtarz pochodzący z 1660 roku autorstwa Joachima Pfaffa z Królewca (dziś do obejrzenia w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie) oraz organy wykonane przez pochodzącego z Elbląga organmistrza Wernera.

Bartoszyce, Stary Rynek

Sludge G, flickr

Kolejnymi obiektami sakralnymi wartymi zwiedzenia są Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany w XV wieku oraz Kościół św. Brunona.

Po tak intensywnym zwiedzaniu czas na odpoczynek na łonie natury, który zagwarantuje nam Park Elizabeth, znajdujący się przy Górze Zamkowej. Będziemy mogli pospacerować oraz przejechać się rowerem po specjalnie utworzonych traktach, aby na końcu podziwiać staw mający kształt serca. Historia parku jest imponująca, gdyż sięga roku 1903, kiedy to Heinrich von Gottberg, na cześć swojej zmarłej żony Elizabeth, ufundował ten park.

GASTRONOMIA I NOCLEGI W BARTOSZYCACH

Bartoszyce posiadają bardzo bogatą bazę hotelową oraz gastronomiczną, każdy turysta znajdzie tutaj nocleg odpowiadający zawartości jego portfela. Dodatkowo jest możliwość nocowania na gospodarstwach agroturystycznych, których także jest dużo.

TRANSPORT

Nie ma problemów z dojazdem do Bartoszyc, gdyż miasto położone jest przy drodze krajowej nr 51, która jest jedną z głównych dróg w województwie. Drogą tą dojedziemy również do przejścia granicznego w Bezledach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.