Bezpieczeństwo na szlakach górskich latem – podstawowe zasady
Okres letni to nie tylko wypoczynek nad morzem, nad jeziorem, na piaszczystej plaży. Wiele osób zdecydowanie bardziej woli wakacje spędzać w górach niż wylegiwać się nad wodą. Jednak idąc w góry latem również trzeba zachować szczególną ostrożność, bo pomimo bardziej przyjaznych warunków pogodowych, aura może okazać się bardzo nieprzewidywalna, a wyprawa szybko stać się niebezpieczna.
Pilnuj szlaku
Wybieraj tylko oznaczone szlaki, które jasno wskazują trasę. Każde odstępstwo od wyznaczonej ścieżki może okazać się bardzo ryzykowne. W górach łatwo się zgubić, a jeszcze trudniej opisać swoje położenie przy wzywaniu pomocy, dlatego dokładnie pilnuj znaków i korzystaj tylko z przygotowanych szlaków, które oznaczone są danym kolorem. Co ważne, barwa nie zawsze jest wyznacznikiem jego trudności, a tylko identyfikacją. Biwakowanie na szlaku jest zabronione i bardzo niebezpieczne ze względu na dzikie zwierzęta, przy dłuższej wprawie noc należy spędzić w górskim schronisku turystycznym.
Weź wodę i prowiant
Jedna butelka wody to absolutne minimum podczas górskiego spaceru. Woda w górskich potokach nie jest zdatna do picia. Nie należy też się w niej kąpać. Koniecznie trzeba też mieć ze sobą suchy prowiant i np. owoce. Zbieranie na trasie rosnących owoców czy grzybów jest zabronione, podobnie jak zrywanie kwiatów i elementów skał, gdyż wszystko to znajduje się pod ochroną.
Ubierz się właściwie
Wygodne buty i termoaktywne ubranie zapewnią latem przyjemną górską wycieczkę. Klapki czy koszulka na ramiączkach to elementy ubioru, które są kategorycznie zakazane. Nawet gdy panuje upał należy mieć na sobie buty na twardej podeszwie, osłaniające kostkę oraz bluzę z długim rękawem. Pogoda wysoko w góry może zmienić się w kilka minut, a na najwyższych partiach nawet w szczycie sezonu bardzo często leży śnieg.
Zachowaj spokój
Górskie szlaki to naturalne tereny dzikich zwierząt, dlatego hałasowanie i śmiecenie jest bardzo niewskazane. Ponadto na wycieczkę nie należy zabierać zwierząt domowych, których zapach może zwabić lub zdenerwować inne zwierzęta, co można skończyć się bardzo niebezpiecznym atakiem.
Bądź przygotowany na różne sytuacje
Wychodząc w góry naładuj telefon komórkowy, jednak nie zapomnij dokładnie sprawdzić przebieg trasy i poinformuj hotel lub pensjonat o swoim wyjściu. Nie w każdym miejscu w górach jest zasięg, dlatego trzeba być dobrze przygotowanym. Szanuj góry i nie pal ognisk ani tytoniu, bo w okresie letnim łatwo zaprószyć ogień i doprowadzić do groźnego pożaru. Wzmożona ostrożność to klucz do udanego wypoczynku podczas wakacyjnych, górskich wypraw.
Tagi: porady dla turystów