Bramą do Nieba, czyli mistyczne Góry Tianmen w Chinach
W 1971 roku świat muzyczny usłyszał po raz pierwszy piosenkę rockowego zespołu Led Zeppelin, o tytule „Stairway to Heaven”, czyli „Schody do nieba”. Piosenka ta wdarła się na listy przebojów niczym rozpędzony byk w czerwoną płachtę torreadora. Piosenka odnosiła się do podejmowania właściwych decyzji w życiu, nie bacząc na złudne pozory. Dokąd prowadziły metaforyczne schody do nieba?
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przenieść się do środkowych Chin, do prowincji Hunan. Tam znajdziemy monumentalne góry Tianmen, położone w Parku Narodowym Gór Tianmen, w prefekturze Zhangjiajie, 10 kilometrów od miasta Zhangjiajie. Najwyższy punkt gór ma 1500 m. n.p.m, a 40 z nich osiągają wysokość ponad 1000 m. n.p.m. Są w 90% pokryte roślinnością. Dostać się na górę nie jest tak prosto, jak mogłoby się wydawać.
Jednym ze sposobów jest ciągnąca się przez 11 kilometrów droga nazwana Tongtian, co w języku chińskim oznacza „Drogę prowadzącą do Nieba”. Sama droga, już z lotu ptaka, wygląda niczym smok oplatający swoją ofiarę. Turyści podróżujący autobusem, kursującym co 5 minut, będą musieli mieć nerwy ze stali, zmierzając się z 99 ostrymi zakrętami i z różnicą poziomów wynoszącą 1100 metrów. Chińczykom zajęło 7 lat na zbudowanie tej drogi, a sama budowa rozpoczęła się w 1998 roku. Koszt przedsięwzięcia – niebagatelne 13,2 mln dolarów. Tutaj nie ma miejsca na brawurę, każda nieuwaga może skończyć się upadkiem w dół góry. Dlatego w autobusach jest kategoryczny zakaz rozmawiania i rozpraszania kierowcy.
Jeszcze innym sposobem na dostanie się na szczyt jest najdłuższa na świecie kolejka linowa. Podróż rozpoczyna się w mieście, a trasa ciągnie się przez 7455 m, aby dotrzeć na 1280 metr, w okolicy szczytu. Kąt wjazdu i zjazdu wynosi w większości 37 stopni. Kosz biletu w obie strony – 38 dolarów. Wrażenia – niezapomniane. Sama kolejka zbudowana była przez francuską firmę Poma (znana także jako Pomagalski S. A.). Posiada 98 wodoszczelnych wagoników, każdy z nich może zabrać 8 osób. Mówi się, że kolejka linowa jest tak skonstruowana, aby przetrwać nawet trzęsienie ziemi.
Kolenym sposobem na zwiedzenie góry jest wznosząca się na wysokości 1430 metrów kładka – szlak spacerowy. I jeśli podróż autobusem po krętej drodze Was nie przeraziła, z pewnością przerazi Was spacer tym szlakiem. Spacer tylko dla odważnych, bo tak można nazwać spacer, kiedy pod nogami znajduje się jedynie 6 cm tafla szkła, przez którą widać wszystko, co znajduje się w dole. Jedno jest pewne – są to wrażenia nie zapomniane i, prawdę mówiąc, nie każdy się na to decyduje. Ale warto! Zwłaszcza, jeśli w szkle odbija się piękne, niebieskie niebo wraz z chmurami – daje to wrażenie chodzenia po niebie.
I w tym momencie przechodzimy do odpowiedzi na pytanie odnośnie „schodów do nieba”, wyśpiewanych przez zespół Led Zeppelin. Zarówno na końcu drogi Tongtian, jak i kolejki linowej, znajduje się 999 schodów zwanych Tianti – „Drabina do Nieba”, które prowadzące do mistycznej Groty Tianmen, zwanej „Bramą do Nieba”. Sama liczba 9 występująca w liczbie schodów nie jest przypadkowa, gdyż wg wierzeń, jest to liczba doskonała, mówiąca o wysokim poziomie rozwoju człowieka. 999 oznacza zaś wieczne życie. „Brama do Nieba” mierzy 131,5 metrów wysokości i 57 metrów szerokości. Pomimo, że „brama” powstała w wyniku zwykłych procesów erozji, Chińczycy wierzą, że jest to właśnie miejsce, przez które można dojść do nieba.
Sama brama w 1999 roku była miejscem niezwykłego popisu lotniczego, który został wykonany na otwarcie portu lotniczego Zhangjiajie. W trakcie pokazu najlepsi piloci świata przelecieli samolotami przez jaskinię Tianmen, a całość oglądało 800 mln ludzi. Kolejne wydarzenie miało miejsce 25 września 2011 roku, kiedy to Jeb Corliss, profesjonalny spadochroniarz i BASE jumper, znany ze skoków ze statuy Chrystusa w Rio de Janiero czy z wieży Eiffla, wzniósł się w helikopterze na wysokość 1800 metrów, po czym skoczył i szybując przeleciał przez Bramę do Nieba, lądując przy moście.
Jeśli zmęczyny się tymi wędrówkami, u podnóża góry, po jej zachodniej stronie, znajdziemy świątynię Tianmen, rozciągającą się na 10 000 m2. Zanim ją wybudowano, w tym miejscu znajdowała się mniejsza świątynia, zbudowana za panowania dynastii Tang, i była centrum buddyzmu. Znajdziemy także Akademię, niegdyż wybudowaną w 1303 roku, za czasów dynastii Yuan, a zniszczoną podczas walk w 1352 roku. Nowa świątynia zbudowana jest na miejscu starej, i jest świętym miejscem Gór Tianmen.
GATRONOMIA i NOCLEG
Spragniony i głodny turysta może posilić się i przenocować w leżącym 10 km od góry mieście Zhangjiaji.