Co to jest geocaching?
System GPS, który jest dzisiaj bardzo popularnym narzędziem, wykorzystywanym głównie do planowania i monitorowania podróżny, ma także zastosowanie czysto rozrywkowe. Takim zastosowaniem jest geocaching. Jak sama nazwa wskazuje (geo z łaciny „Ziemia” i cache czyli angielska „kryjówka”) jest to zabawa polegająca na znajdowaniu ukrytych „skarbów” przy pomocy odbiorników GPS.
W 2002 roku system GPS, używany początkowo tylko do celów militarnych, został udostępniony cywilom na szeroką skalę. By to uczcić Dave Ulmer rozpoczął grę, która miała spopularyzować system. 3 maja 2002 roku w Internecie zamieścił pierwsze współrzędne „skarbu”. Od tego czasu zabawa w poszukiwaczy skarbów znalazła wielu entuzjastów, także w Polsce. By szukanie małych skrzyneczek (bo tym są właśnie owe „skarby”) było atrakcyjne dla uczestników, zazwyczaj ukryte są one w ciekawych, rzadko uczęszczanych miejscach, a zawierają, poza dziennikiem, do którego wpisuje się każdy znalazca, mały upominek. Każdy kolejny poszukiwacz zabiera prezent, a w jego miejsce zostawia inny, dla kolejnego uczestnika zabawy. Oczywiście należy pamiętać, że czas między kolejnymi odwiedzinami miejsca ukrycia skarbu może być bardzo długi, więc upominkiem nie powinny być na przykład produkty spożywcze czy kosmetyki.
Uczestnicy zabawy kontaktują się ze sobą za pomocą dedykowanych im portali internetowych, gdzie zostawiają współrzędne „skarbu”, a także drobne wskazówki, które mogą występować w formie zagadki, co jeszcze uatrakcyjnia grę. Największym polskim serwisem geocachingowym jest opencaching.pl, zaś światowym – geocaching.com. Istnieje wiele typów skrzynek – „skarbów”, jednym z najciekawszych jest „skrzynka-wydarzenie”, która w rzeczywistości jest miejscem spotkania fanów tej zabawy. Czas spotkania ukryty jest w dacie ukrycia skrzynki.
Dzięki geocachingowi użytkownicy systemu GPS zachęcani są do odwiedzenia ciekawych miejsc, a także łączą nowoczesną technikę z aktywnością fizyczną i spędzaniem czasu na łonie natury. Jeżeli więc mamy odpowiednie urządzenie może czas wybrać się na „łowy” i poszukać niezwykłych „skarbów”?