Co warto zobaczyć na Podlasiu?
Podlasie to jedno z najbardziej tajemniczych i pięknych regionów Polski. Cudowna, unikatowa przyroda oraz wpływy wschodnich kultur są to widoczne jak nigdzie indziej w Polsce. Na Podlasiu życie płynie wolnej, spokojniej, w zgodzie z naturą, dlatego wycieczka na wschód kraju to świetna opcja na weekend. Poniżej znajdziesz najciekawsze atrakcje Podlasia, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Puszcza Białowieska
Symbolem Podlasia oraz polskiej natury jest Puszcza Białowieska. To właśnie tu żyją żubry, łosie, wilki i rysie. Lasy zamieszkają też unikatowe gatunki ptaków, m.in. żurawie i bociany czarne. Średni wiek drzew w Puszczy Białkowskiej szacuje się na 80 lat i 130 lat, ale najstarsze dęby zasadzono w czasach Władysława Jagiełły. Imponujące okazy osiągają grubość 720 cm. Warto dodać, że ten kompleks leśny jest ostatnim lasem nizinnym w Europie, więc każdy powinien choć raz odwiedzić Puszczę Białowieską.
Białystok
Wycieczka na Podlasie nie może obyć się bez wizyty w jego stolicy. Niezwykły Białystok zachwyci architekturą i liczną zielenią. Koniecznie trzeba zwiedzić Pałac Branickich z barokowym ogrodem. Kolejnym unikatowym miejscem są Planty i Rezerwat Zwierzyniec, które pomimo tego, że są w centrum miasta oferują bliski kontakt z naturą. W niewielkim ogrodzie zoologicznym zobaczyć można m.in. żubry i wilki. Wśród obowiązkowych zabytków architektonicznych wymienić trzeba Kościół św. Rocha, czyli perłę modernizmu europejskiego oraz Rynek Kościuszki z ratuszem i katedrą.
Tykocin
Tykocin leży nad rzeką Narew, przez co oferuje przepiękny krajobrazy. Za sprawą brukowanych ulic, które tworzą klimat średniowiecznego miasteczka, Tykocin bardzo często pojawią się w filmach. Miasto silnie związane jest z żydowską kulturą. Znajduje się tu imponująca synagoga oraz dzielnica żydowska z charakterystycznymi budynkami. Niewielki Tykocin, niczym Jerozolima, ma też swoją chrześcijańską część, gdzie znajduje się piękny kościół św. Trójcy. Ponadto w Tykocinie koniecznie trzeba odwiedzić średniowieczny zamek i miejski ogród.
Supraśl
Miasto-uzdrowisko w środku puszczy, który czerpie moc z lokalnej borowiny. Specjalne zabiegi zapewniają większą okropność i poprawę zdrowia. Ponadto Supraśl to piękna architektura z różnych okresów dziejowych Polski. Wśród najważniejszych zabytków wymienić należy XV-wieczny klasztor prawosławny oraz drewniane Domy Tkaczy z lat trzydziestych XIX wieku. Najwspanialsze prawosławne ikony można zobaczyć w słynnym Muzeum Ikon, które posiada eksponaty z XVII wieku.
Szlak Tatarski
Tatarska mniejszość etniczny mieszka przede wszystkim na Podlasiu. Pomimo różnic religijnych, gdyż Tatarzy są wyznawcami islamu, są częścią podlaskiej kultury od końca XVII wieku. Wpływy azjatyckich tradycji najsilniej widoczne są w mniejszych miejscowościach, m.in. w rejonie Sokółki i Krynek. Jednak najważniejszą miejscowością na Szlaku Tarskim są Kruszyniany położone wśród Pagórków Nadświsłockich. Znajduje się tutaj meczet i mizar, a większość mieszkańców ma pochodzenie tatarskie. Ponadto co roku w Kruszynianach odbywa się niezwykle barwny Festiwalu Tradycji i Kultury Tatarów Polskich, i w razie możliwości warto w nim wziąć udział, aby bliżej poznać tę azjatycką część Podlasia.