Co warto zobaczyć w Lublinie?

mar 21, 2012 przez

Lublin, Stare Miasto zdjęcie

Lublin to jedno z najstarszych miast Polski i największe miasto w kraju na wchód od Wisły. Kiedyś stanowił potężne centrum polityczne, dziś przyciąga turystów atmosferą spokoju, a także zbiorem cennych i pięknych zabytków. Głównie można tu spotkać żydowskie pamiątki, takie jak np. synagogi czy mykwy.

Historia Lublina

Historia Lublina miała swój początek już w VI wieku, kiedy to na jego terenie powstała trwała osada. W XIII wieku uzyskał on prawa miejskie dzięki przywilejowi królewskiemu ze strony Władysława Łokietka. To właśnie tu miały miejsce także tak ważne dla Polski wydarzenia polityczne jak: podpisanie unii lubelskiej czy hołd lenny złożony Zygmuntowi II Augustowi przez Albrechta Hohenzollerna (tzw. hołd pruski). W XVI i XVII wieku Lublin stanowił główny ośrodek reformacji. Niestety w historii tego miasta były również tragiczne momenty, m.in. najazdy kozackie, potop szwedzki oraz epidemia dżumy z 1630 r.

Lublin w nocy

Sylwia Toska (flickr)

Na przełomie XVIII i XIX w. miasto to rozbudowano, skupiając się głównie na siedzibach magnackich i dobrach kościelnych. W 1930 roku otworzono największą na świecie uczelnię talmudyczną- Jeszywas Chachmej Lublin, którą założył rabin Majer Szapira. Niestety w czasie II wojny światowej miasto znalazło się pod niemiecką okupacją. Dochodziło tu wówczas do masowych aresztowań m.in. polskiej inteligencji i ludności żydowskiej, bombardowań, wywózek do obozów koncentracyjnych: na Majdanku, w Sachsenhausen i Ravensbrück. Więźniów torturowano i dręczono w lubelskiej Katowni Gestapo- „Pod Zegarem” oraz na lubelskim Zamku.

W 1987 roku miasto odwiedził papież Jan Paweł II, zaś w 2007 roku historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina uznano za chroniony w Polsce zabytek – pomnik historii. Przez Lublin przebiega dużo szlaków turystycznych, w tym m.in. Szlak Chasydzki i Jagielloński.

Lublin nocą

Sylwia Toska (flickr)

Lublin – położenie

Lublin otoczony jest wzgórzami, podobnie jak Rzym. W odróżnieniu od innych grodów ma odsłoniętą panoramę i nie wtapia się w zabudowę. Panuje w nim atmosfera spokoju, którą potęguje wszechogarniająca i pozwalająca odetchnąć od gwaru miasta zieleń.

Atrakcje turystyczne Lublina

Sercem tej położonej nad Bystrzycą miejscowości jest Stare Miasto z wąskimi brukowanymi uliczkami, wielowiekowymi kamieniczkami i zabytkami architektonicznymi jak np. Teatr Stary (starszy budynek tego typu istnieje jedynie w Krakowie). Zwiedzając tę część Lublina, można odpocząć w licznych kawiarnianych ogródkach mieszczących się na Rynku Starego Miasta. Na środku lubelskiego rynku umiejscowiony jest Trybunał Koronny, pod którym zmarł wielki polski poeta – Jan Kochanowski i w którym obecnie znajduje się Pałac Ślubów. Tutaj mieści się także perła baroku i zarazem największy lubelski kościół- Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Lublin zdjęcie

Jacek Lisowski (flickr)

Turyści chcący podziwiać wspaniałą panoramę tego miasta muszą wybrać się na trzynastowieczny plac po Farze, z niego bowiem roztacza się widok na Wzgórze Zamkowe. Na wzgórze to można dotrzeć podążając powstałą w 1341 roku Bramą Grodzką wprost ze Starego Miasta. W położonym niedaleko czternastowiecznym, lubelskim zamku mieści się obecnie muzeum, które zastąpiło niegdysiejsze więzienie. To właśnie w tym zabytku znajduje się największy lubelski skarb – kaplica św. Trójcy, czyli gotycka świątynia, której ściany i sklepienia pokrywają piękne freski (wschodnie malarstwo bizantyjsko-ruskie). Innym punktem widokowym i do tego najwyższym w Lublinie jest Wieża Trynitarska. Liczy ona 64 m. wysokości i można w niej obejrzeć ekspozycję rzeźby sakralnej.

Bardzo ciekawą częścią Lublina są także ponad dwustumetrowe podziemia Trybunału Koronnego, który znajdziemy w centrum staromiejskiego rynku. Wewnątrz nich znajdują się makiety z wizerunkiem miasta sprzed wieków, zaś z zamontowanych tam głośników można posłuchać lubelskich legend. Ciekawostką jest fakt odkrycia tych wiekowych piwnic, albowiem ukazały się one po tym jak ziemia zapadła się, odsłoniwszy następnie podziemia Trybunału Koronnego. Stało się tak dlatego, że Lublin leży na podłożu lessowym, które jest podatne na podmycia.

Lublin

Maciek Bielec (flickr)

Przekraczając próg Starego Miasta i udając się do Śródmieścia, nie można nie zauważyć symbolu Lublina, czyli barokowo-renesansowej Bramy Krakowskiej. Zbudowano ją w połowie XIV w. wraz z murami obronnymi. Wewnątrz niej znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. W tej części miasta warto obejrzeć klasycystyczny Nowy Ratusz, będący siedzibą prezydenta Lublina, Kościół Św. Ducha, w którym zawarł swój ślub Bolesław Prus i gdzie znajduje się uważany za cudowny- obraz Matki Bożej Dobrej Rady z końca XVI w. czy klasycystyczny pałac Lubomirskich. Dla tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój mogą udać się do Ogrodu Saskiego z 1837 r., będącego najstarszym parkiem Lublina, gdzie umiejscowiony jest także neogotycki domek. Dla fanów natury ważnym punktem w wycieczce po Lublinie będzie na pewno Ogród Botaniczny UMCS, gdzie rośnie około 6500 gatunków flory i w którym postawiono dwór z około 1720 r.

Turystom przybywającym do Lublina latem na pewno przypadnie do gustu Zalew Zemborzycki, będący popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Lublina oraz okolic. Akwen ten obfituje w ryby (szczupaki, sandacze, leszcze czy okonie) i można do niego dotrzeć komunikacją miejską.

Brama Krakowska, Lublin

Smo_Q (flickr)

Fani historii, szczególnie z okresu II wojny światowej, muszą koniecznie udać się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie tego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego można obejrzeć dawne zabudowania (baraki więźniarskie, krematorium oraz wieże strażnicze), mauzoleum, a także potężny Pomnik Pamięci i Męczeństwa.

Lublin jest miejscem, w którym każdy pasjonat historii czy architektury znajdzie coś dla siebie. Można tu odnaleźć pamiątki z różnych epok oraz bardzo wartościową architekturę obejmującą przede wszystkim obiekty sakralne i zabytkowe kamienice (głównie na Starym Mieście). Miłośnicy przyrody również znajdą tu liczne parki czy ogrody. Ciekawostką tej miejscowości jest również to, że Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jako środki komunikacji miejskiej kursują trolejbusy.

1 Comment

  1. marek

    W Lublinie warto również odwiedzić jedną z najnowszych atrakcji – multimedialne muzeum historii Lublina Piwnicę pod Fortuną.
    Ten punkt znajduje się w czerwonej kamienicy (Lubomelskich)przy Rynku.
    W środku można się sporo dowiedzieć o historii Lublina z dotykowych ekranów i innych multimedialnych oraz tradycyjnych środków. Najcenniejszym skarbem Piwnicy jest salka, w której są eksponowane renesansowe, ścienne polichromie, zafundowane przez XVI-wiecznych mieszczan lubelskich.
    http://www.piwnica.lublin.eu/pl/home
    http://www.poznajlublin.pl/warto-zobaczyc-lublin/piwnica-pod-fortuna

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.