Co warto zobaczyć w Toronto

kw. 26, 2012 przez

Toronto nocą

Cliph (flickr)

Udając się do Kanady, nie można pominąć jednego z największych i najbardziej znanych miast tego kraju, czyli Toronto. Turyści znajdą tu nie tylko ogromną sieć parków i terenów zielonych, ale także i wiele kulturalnych atrakcji.

Toronto umiejscowione jest w południowo-wschodniej Kanadzie, na nizinie nad jeziorem Ontario, a dokładniej- w południowej części prowincji Ontario. Stanowi ono port nad Wielkimi Jeziorami oraz świetny ośrodek naukowo-kulturalny. Można się tu zachwycić nie tylko nowoczesną zabudową w postaci np. wieży telewizyjnej, XIX-wiecznymi budowlami jak np. Uniwersytet Toronto czy parlament, ale także licznymi parkami i ogrodami (m.in. Queen’s Park).

Obsługujące połączenia krajowe i położone na wyspie lotnisko Toronto City Centre Airport pozwoli nam dostać się do tego miasta z dowolnej pobliskiej miejscowości, a także z Nowego Jorku czy Chicago. Można tu także wylądować na większym i międzynarodowym Porcie lotniczym Toronto-Lester B. Pearson. W trakcie zwiedzania Toronto można wsiąść w typowy kanadyjski tramwaj, pociąg bądź autobus, zwane tutaj streetcars. Najwygodniejszym środkiem transportu jest tu jednak samochód. Komunikację miejską warto wybrać wtedy, gdy chcemy się udać do centrum miasta, tam bowiem znajduje się niewiele miejsc parkingowych. Nie poleca się pieszych wędrówek po tym mieście, gdyż Toronto jest dość rozległe.

Atrakcje Toronto

Hobolens (flickr)

Historia Toronto

Toronto w języku Indian z plemienia Huron oznaczało „miejsce spotkań”. Niegdyś miejsce to stanowiło szlak handlowy między rdzennymi mieszkańcami obu Ameryka a przybyłymi tu w XVI wieku Francuzami. Początkowo założono tu małą faktorię, która przeszła następnie w Fort Rouillé (XVII w.). Powstałe wówczas fortyfikacje spalono w trakcie wojny siedmioletniej między Francuzami i tryumfującymi Brytyjczykami. Ich pozostałości można do dziś ujrzeć na terenie wystaw umiejscowionych w centrum Toronto.

Pod koniec XVII wieku Toronto stało się stolicą prowincji Górna Kanada, którą zamieszkiwali odgradzający się od napływających tu licznie uchodźców ze Stanów Zjednoczonych poddani korony brytyjskiej. W 1834 roku Toronto uzyskało prawa miejskie i w niedługim czasie założono tu uniwersytet. Toronto rozrosło się i rozkwitło pod względem handlu. Stało się także od tamtej pory stolicą prowincji Ontario (1867 r.). Na początku XX wieku zbudowano elektrownie wodne w Niagara Falls, dzięki czemu Toronto uzyskało bardzo dogodne i tanie źródło elektryczności. W latach 20. miasto to znalazło się na ustach całego świata. Przyczynili się do tego pracujący na Uniwersytecie Toronto naukowcy, którzy odkryli insulinę, za co też otrzymali nagrodę Nobla. Ponad 30 lat później, w 1959 roku, otwarto Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca, która łączy to miasto oraz Wielkie Jeziora z Atlantykiem. W 1998 roku doszło do połączenia Toronto z przedmieściami: York, East York, North York, Etobicoke i Scarborough w tzw. „megacity”. Trzy lata potem ta kanadyjska miejscowość uzyskała tytuł najbardziej zróżnicowanego pod względem etnicznym i kulturowym miasta świata.

Panorama Toronto

Hobolens (flickr)

Będąc w Toronto, nie musimy koniecznie władać językiem angielskim czy francuskim, ponieważ mieszka w nim spora liczba Polonii kanadyjskiej. Dzięki tej dużej liczbie Polaków w 1980 roku przy ulicy Roncesvalles wybudowano pierwszy na świecie pomnik ofiar Katynia.

Według tutejszych władz miasto to jest najbardziej zieloną metropolią na świecie oraz istnym rajem na ziemi dla golfistów, ponieważ miasto obfituje w pola golfowe. Większość atrakcji turystycznych zlokalizowanych jest w centrum Toronto.

Atrakcje turystyczne Toronto

Jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta jest betonowa wieża transmisyjna o wysokości 553 metrów Wieża CN (CN Tower), która stanowi drugą pod względem wielkości samostojącą strukturę na świecie. Jest ona czynna do 22:00 zimą i do 23:00 latem. Zwiedzając centrum Toronto, warto także zobaczyć stojący tuż przy wieży pierwszy na świecie stadion posiadający całkowicie składającą się kopułę – Rogers Centre. W tej części miasta znajdą coś dla siebie także turyści pragnący współczesnych rozrywek. Umiejscowiony jest tu bowiem również Dundas Square, czyli plac, na którym odbywają się liczne koncerty. Nie sposób go przeoczyć dzięki charakterystycznym neonom i fontannom. Obok niego stoi kompleks rozrywkowy z 30 salami kinowymi.

Wieża CN Toronto

Bobolink (flickr)

Miłośnicy świeżego powietrza i łona natury muszą koniecznie zajrzeć do Queen`s Park, gdzie mogą także zwiedzić okolony parkiem neoromański budynek parlamentu Ontario.

Warto również wsiąść do samochodu lub pociągu i udać się nad wodospad Niagara, znajdujący się 1,5 h jazdy od Toronto. Fanom teatru i opery polecamy pójście do Canadian Opera Company lub tzw. The Theatre District.

Najmłodsi turyści na pewno muszą zwiedzić Studio Radiowo-Telewizyjne, muzea cukru i lalek, jeden z największych na świecie parków wodnych – The Ontario Place, Black Creek Pioneer Village – historyczną wioskę odtwarzającą życie pierwszych osadników z XIX w. oraz podzielone tematycznie Toronto ZOO, gdzie będą mieli szansę ujrzeć m.in. pingwiny, białe lwy, niedźwiedzie polarne, amerykańskie łosie i kuguary.

Zwiedzanie Toronto

IceSabre (flickr)

Fani historii nie będą mogli przejść obojętnie obok największego muzeum w Kanadzie – Królewskiego Muzeum Ontario, położonego przy Blood i Avenue Rd. Budynek posiada 40 galerii, a zdobienia na jego suficie nawiązują do 16 przeróżnych kultur. Muzeum to dysponuje 6 milionami eksponatów, zaś do stałych ekspozycji należą m.in. zbiory dotyczące historii Indian, sztuki Korei i Chin, owadów tropikalnych, dinozaurów i kamieni szlachetnych. Jest ono otwarte dla zwiedzających w godzinach: 9:30-17:00.

Do obowiązkowych punktów w wycieczce po Toronto należy znajdujący się przy Austin Terrace dom na wzgórzu, czyli Casa Loma. Jest to neogotycki zamek zbudowany na początku XX wieku. Wewnątrz tego obiektu znajdują się m.in. włoskie marmury, sala balowa, piwniczka winna i łazienki zdobione we francuskim stylu. Miłośnicy koni mogą także zwiedzić luksusowe stajnie z mahoniowymi boksami i złoconymi tabliczkami z imionami poszczególnych zwierząt. Ten majestatyczny zamek czynny jest od 9:30 do 17:00.

Dla tych, którzy kochają sztukę polecamy udanie się do Art Gallery of Ontario, będącą największą galerią w Kanadzie. Można tu zobaczyć niemal 26.000 europejskich, kanadyjskich i amerykańskich dzieł sztuki, m.in. Rembrandta, Degasa, Picassa, Moneta, van Gogha, Chagalla. Oprócz obrazów znajdują się tu również zbiory fotografii, rzeźby (np. Inuitów), wytwory sztuki całego okresu istnienia Kanady i filmy artystyczne. Dwupiętrowy budynek Art Gallery stoi tuż obok Chinatown, przy Dundas Street West. Jest on czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30.

Stacja kolejowa w Toronto

jnicholl81 (flickr)

Na zakupy najlepiej jest udać się na sąsiadujący z Chinatown Kensington Market. Można tu znaleźć najróżniejsze towary reprezentujące kraje arabskie, europejskie, afrykańskie czy Indie. Z tutejszych restauracji unosi się zapach egzotycznych potraw, a kolorowe fasady wiktoriańskich domów kryją sklepy z odzieżą w stylu vintage. W samym środku miasta umiejscowiony jest także kompleks zwany PATH, który stanowi największe centrum handlowe na świecie.

Toronto to wieloetniczne miasto, w którym każdy turysta znajdzie coś, co go zainteresuje.

2 komentarze

  1. asd

    Bardzo przydatne i CIEKAWE!
    Z chęcią polecę innym:-)

  2. Mika

    duza metropolia piekne miasto trzeba to zobaczyc w realu dopiero moge ocenic ale dla mnie Polska jest najpiekniejszym krajem tylko zeby warunki zycia byly lepsze ludzie madrzejsi co do madrosci ludzkiej to pozostaje w sferze marzen bo gdyby i gdyby chacha………..

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.