Co warto zobaczyć we Wrocławiu

maj 25, 2012 przez

panorama Wrocławia

Klearchos Kapoutsis (flickr)

Wrocław to przede wszystkim miasto pełne niezwykłych pamiątek historycznych, wytworzonych przez wiele kultur i cywilizacji. Znajdują się tu m.in. bezcenne skarby kultury polskiej odzyskane z utraconych po 1945 roku kresów wschodnich, głównie ze Lwowa. Z roku na rok ta stolica Dolnego Śląska poszerza swoją ofertę atrakcji turystycznych wobec coraz większej ilości przybywającej tu wycieczkowiczy.

Historia Wrocławia

Niegdyś Wrocław był jednym z najbogatszych, największych oraz najdynamiczniej rozwijających się miejscowości w Europie Środkowej. Stanowił on również stolicę: całego Śląska, księstwa piastowskiego, jednego z czterech pierwszych biskupstw w Polsce i jedną z trzech stolic królów pruskich. Pełnił funkcję drugiego najważniejszego miasta w królestwie Czech, a także „perły” w koronie Habsburgów austriackich. Mimo zniszczeń wyrządzonych w czasie II wojny światowej, dzisiejszy Wrocław jest jednym z największych polskich ośrodków kulturalno-naukowych oraz jedynym, dużym europejskim miastem, w którym nastąpiła pełna wymiana ludności po 1945 roku.

zabytki Wrocławia

Klearchos Kapoutsis (flickr)

Poruszanie się po tym pięknym mieście ułatwiają sieci: tramwajowa i autobusowa. Ceny biletów jednorazowych wynoszą od 1,5 PLN (ulgowy) do 3 PLN (normalny) [dane z 2012]. Poza obręb miasta można udać się pociągiem lub samolotem.

Zwiedzanie Wrocławia – atrakcje turystyczne, zabytki

Wrocław ma do zaoferowania swoim turystom wiele atrakcji. Najmniejsi z odwiedzających to miasto wycieczkowicze zakochają się w tutejszym ZOO. Powstałe w 1865 roku będzie stanowić dla nich nie tylko formę rozrywki, ale także i edukacji. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym odnajdą się również miłośnicy architektury. W skład infrastruktury ZOO wchodzą bowiem obiekty reprezentujące XIX-wieczny eklektyzm i historyzm.

Sercem Wrocławia jest drugi co do wielkości średniowieczny Rynek w naszym kraju (zaraz po Krakowie). Otaczają go liczne zabytkowe kamieniczki, zaś jego główną atrakcją jest późnogotycki Ratusz, w którego podziemiach działa jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie- Piwnica Świdnicka. Po spożytym posiłku można wrócić na górę i obejrzeć znajdujące się wewnątrz tego obiektu zbiory Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Miłośnikom sztuki polecamy udanie się również do oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, czyli do Panoramy Racławickiej, która może poszczycić się cykloramicznym obrazem „Bitwa pod Racławicami” Kossaka.

rynek we Wrocławiu

Klearchos Kapoutsis (flickr)

Spacerując dalej po uliczkach lewobrzeżnego Wrocławia, warto udać się na odrestaurowane Stare Miasto. Można tu spotkać XIX-wieczne obiekty sakralne, rezydencje władców, w tym pałac królewski (zamek królów pruskich), Operę Dolnośląską czy neogotycką Halę Targową.

Dla fascynujących się literaturą turystów nie lada gratką będzie udanie się do jednego z największych zbiorów starodruków w Polsce mieszczącego się w Bibliotece Ossolineum.

Znajdujący się na w Parku Szczytnickim przy ul. Mickiewicza słynny wrocławski Ogród Japoński ucieszy tych, którzy na co dzień borykają się ze stresem. Jest to bowiem miejsce niepowtarzalnego piękna i spokoju. Egzotyczna roślinność (np. drzewka bonsai, piwonie drzewiaste, azalie, japońskie klony)oraz niepowtarzalna architektura tego ogrodu (w tym m.in. oryginalne japońskie latarnie, kaskady, pawilon herbaciany) powalą na kolana każdego miłośnika wschodniej kultury. Ogród Japoński otwarty jest od 9.00 do 19.00 (od 1 kwietnia do 31 października), cena biletów waha się od 1,5 PLN (ulgowy) do 3 PLN (normalny). W samym Parku Szczytnickim można zwiedzić XVI-wieczny kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena czy wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Halę Stulecia (czynna: codziennie 9 – 16), ujrzeć największą w Polsce fontannę multimedialną oraz pospacerować między pięknymi kompozycjami dendrologicznymi w stylu angielskim. Niedaleko położony jest również obiekt zbudowany w okresie III Rzeszy- Stadion Olimpijski.

zwiedzanie Wrocławia

ah&am (flickr)

Wrocław często nazywany jest Wenecją Północy. Wzięło się to przede wszystkim stąd, iż w średniowieczu znajdował się on na trasie jednego z największych traktów kupieckich, czyli Bursztynowego Szlaku. Dziś miasto oferuje przybywającym tu amatorom wody rejsy wycieczkowe po Odrze. Z tej wodnej perspektywy pięknie prezentuje się cała panorama Wrocławia, a szczególnie jedna jego część zwana Ostrowem Tumskim.

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, którą zasiedlono w IX wieku. Początkowo był on wyspą, po 1824 roku został wcielony do stałego lądu. Ostrów Tumski stanowi również centrum religijne Wrocławia, albowiem znajduje się tu sporo kościołów (m.in. kościół św. Jana Chrzciciela czy św. Idziego).

atrakcje turystyczne Wrocławia

ah&am (flickr)

W okolicach Ostrowa Tumskiego znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, drugi najstarszy tego typu obiekt w Polsce (po krakowskim Ogrodzie Botanicznym). Ten pomnik historii powstał już na początku XIX w. Można w nim obejrzeć podzielonych na 9 działów i rozmieszczonych na ponad 7 hektarach tysiące kolorowych roślin. Wrocławski Ogród Botaniczny otwarty jest dla zwiedzających w godzinach: od 8:00 do 18:00. Osoby dorosłe wejdą do niego za 10 PLN, natomiast dzieci- za 5 PLN.

Wrocław to dziesiątki imponujących gotyckich kościołów, 120 mostów, ogromna ilość parków oraz pubów. Jest miastem wielokulturowym, w którym przenikają się wpływy niemieckie, polskie, a także kresowe. Tu także znajduje się jedna z aren na Euro 2012, czyli Stadion Wrocław.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.