Coraz więcej turystów wybiera Łódź

wrz 17, 2014 przez

Piękna Łódź

x-oph (flickr)

Łódź dotąd nie kojarzyła się z miastem turystycznym, a raczej z dawną włókienniczą stolicą Polski, a później z dziesiątkami zamkniętych fabryk i trochę podupadłą metropolią. Obraz ten powoli przechodzi do przeszłości, a strategia miasta ukierunkowana na zerwanie z tym wizerunkiem okazała się słuszna.

Bardzo dobrym posunięciem okazała się rewitalizacja centralnej ulicy miasta – Piotrkowskiej, niegdyś tętniącej życiem handlowym i towarzyskim, później słynącej raczej ze sklepów monopolowych , czy sklepików z używaną odzieżą. Stworzono Fundację Ulicy Piotrkowskiej, która skupia architektów, przedsiębiorców i plastyków, a za jej sprawą wymierające centrum miasta odnowiono i zmieniono w najdłuższy w Polsce deptak. Po liftingu na Piotrkowską zaczęły wracać restauracje, kluby, puby i instytucje, nadając jej niepowtarzalnego charakteru, przypominającego rynki starówki w innych miastach.

Podobnie zaczęto zagospodarowywać nieczynne i niszczejące dawne fabryki włókiennicze, a najsłynniejszym przykładem takiej przemiany jest łódzka Manufaktura, kompleks budynków z XIX wieku, który zamienił się w największe centrum rozrywkowo – handlowe.

Te i inne działania zmieniające charakter miasta, zaczynają przynosić konkretne rezultaty w postaci coraz większego napływu turystów indywidualnych . Jak podaje łódzkie Centrum Informacji Turystycznej, do maja tego roku z ich usług skorzystało już o 19,5 tys. turystów więcej niż rok wcześniej. Hotele w Łodzi, nastawiające się dotąd głównie na klientów biznesowych, też zauważają zwiększony napływ gości indywidualnych, przybyłych do miasta wyłącznie w celach turystycznych. Oprócz ul. Piotrkowskiej chętnie odwiedzane przez turystów są Książęcy Młyn czy szlak pomników „Łodzi bajkowej” – rodzinny szlak po mieście śladami ulubionych postaci z seriali dla dzieci, które przedstawione są jako małe rzeźby z brązu. Oferta turystyczna miasta z roku na rok się zmienia i jest coraz bardziej atrakcyjna dla przybyłych gości, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.