Egipt faraonów
Na świecie jest jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć relikt pozostały po czasach faraonów – Egipt. Słońce, gorący piasek, wielbłądy oraz daktyle – to najbardziej rozpoznawalne elementy tego kraju.
Błądząc palcem po mapie świata, Egipt znajdziemy w rejonie północno-wschodniej Afryki. Państwo położone jest w dość niebezpiecznym sąsiedztwie – Izraela, Strefy Gazy pod przywództwem Hamasu, niespokojnego Sudanu oraz Libii. Egipt posiada dostęp do morza z dwóch stron – z północy do Morza Śródziemnego, a ze wschodu do Morza Czerwonego.
Egipt posiada klimat suchy, z bardzo rzadkimi opadami deszczu. Ludność skupiona jest głównie wokół biegnącej przez kraj rzeki Nil, jednej z najdłuższych rzek na świecie.
EGIPT – HISTORIA
Egipt to jedno z najstarszych państw świata, z historią sięgającą czasów starożytnych. Badacze po wielu latach doszli do konkluzji, że historia Egiptu i jego cywilizacji rozpoczęła się od zjednoczenia doliny Nilu (czyli Egiptu Górnego) wraz z regionem delty Nilu (Egipt Dolny). Dziać się to miało około 3000 roku p.n.e. Historia państwa podzielona jest na okresy: Stare Państwo, Średnie Państwo i Nowe Państwo, które również podlegają podziałom na tzw. Okresy Przejściowe: Pierwszy, Drugi i Trzeci. Pomimo, że pierwsze miasta zaczęły powstawać około 3500 roku p.n.e., to już 6000 lat p.n.e. temu na tych ziemiach pojawili się pierwsi osadnicy, którzy zajmowali się uprawą pszenicy, jęczmienia i hodowlą owiec. Około 4500 roku p.n.e. na rzece Nil ujrzeć można było pierwsze łodzie. Rok 3000 p.n.e. to początek znanym nam hieroglifów, pierwszy kalendarz rolniczy, początek budowania mastab, a także zjednoczenie Górnego i Dolnego Egiptu przez pierwszego władcę Egiptu – Menesa. W historii kraju warto też odnotować datę około 2550 r. p.n.e., kiedy to rozpoczęto budowę wielkiej piramidy w Gizie.
EGIPT – ATRAKCJE, ZABYTKI
W Egipcie, pomimo że posiada wysoko rozwinięte rolnictwo i przemysł przetwórstczy (uprawia się tu m.in. bawełnę, ryż, sorgo, trzcinę cukrową, palmę daktylową), a także przemysł chemiczny (nawozy sztuczne, farmaceutyki) i wydobywczy (ropa naftowa, fosforyt, ruda żelaza), głównym źródłem dochodu jest nadal turystyka. Kraj ten odwiedza corocznie ponad 15 mln turystów z całego świata. Ale co tak naprawdę warto zobaczyć w tym starożytnym kraju?
Pierwszym miejscem wartym polecenia jest Riwiera Morza Czerwonego, w skład której wchodzą miasta leżące na zachodnim brzegu Zatoki Akaba mającej 180 km długości i przylegającej do Izraela, Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Klimat jest bardzo ciepły, nawet w lutym który jest miesiącem najchłodniejszym, temperatura wynosi około 25 stopni, a temperatura wody – około 22 stopni. W sierpniu temperatura wynosi od 25 do 30 stopni, a temperatura wody – około 35 stopni.
Zaletą jest przejrzysta woda, dzięki czemu możemy wybrać się na zwiedzanie przepięknej rafy koralowej – oczywiście nurkując. Gwarantuję niezapomniany widok bogactw kolorów oraz fauny i flory. Riwiera Morza Czerwonego posiada mnóstwo ośrodków turystycznych i jest miejscem bardzo bezpiecznym, gdyż działa tam tzw. policja turystyczna.
Warto także zwiedzić drugie co do wielkości miasto Egiptu – Aleksandrię, założoną przez Aleksandra Macedońskiego w 332 roku p.n.e. i stolicę Egiptu przez blisko tysiąc lat. W tym największym porcie znajdziemy zarówno pałace (Montaza, Ras el-Tin i pałac prezydencki), piękne place (np. Saad Zaghlul, Mansheya czy Orabiego), sławną Bibliotekę Aleksandryjską – onegdaj znaną na cały świat, mogącą się poszczycić największym zbiorem wśród bibliotek, liczne muzea (greko-rzymskie muzeum, muzeum sztuki czy Alexandria Aquarium), katakumby, przepiękne ogrody, w tym Królewskie Ogrody Montaza, Zoo Aleksandryjskie czy Ogrody Shallalat, a także zabytkowe budynki sakralne, zarówno te należące do religiii greckiej prawosławnej, koptyjskiej prawosławnej, katolickiej, rosyjskiej prawosławnej, koptyjskokatolickiej, koptyjskiej, czy zwiedzimy imponującą liczbę meczetów oraz jedną synagogę – Eliyahu Hanavi.
Kolejnym często odwiedzanym miastem Egiptu jest Luksor, leżące na południe, którego nazwa oznacza „miasto pałaców”. Mówi się, że Luksor jest jednym wielkim muzeum z racji występowania w mieście licznych ruin świątyń w Karnaku, krypt, posągów. Z miejsc wartych odwiedzenia znajdziemy tu Świątynię Luksorską, gdzie obejrzymy posągi Ramzesa i królowej Nefertari, i przejdziemy się po Dziedzińcu Ramzesa. Ponadto zwiedzimy Dolinę Królów, która należy do nekropolii tebańskiej. Na uwagę zasługują liczne grobowce wykute w skale. Żony królów pochowanych w Dolinie Królów również miały swoje miejsce pochówku – Dolinę Królowych, krórą znaleźć można w Tebach Zachodnich. Nie można zapomnieć o tzw. Kolosach Memnona, czyli o dwóch olbrzymich posągach przedstawiających faraona Amenhotepa III. Każdy z tych mierzących 15,60 metrów posąg waży 800 ton.
Nekropolię znajdziemy również w mieście Sekkara. Jak głosi historia, właśnie w tym miejscu ma być pochowany Narmer – pierwszy król rządzący Egiptem. Oprócz nekropolii znajdziemy i piramidę schodkową, która została wybudowana w 2790 roku p.n.e.
Istotnym elementem Egiptu jest Góra Synaj, zwana Górą Mojżesza, mierząca 2285 metrów n.p.m. Górę tą znamy chociażby z zapisów w Biblii, miała być miejscem, gdzie Mojżesz otrzymał X przykazań. Każdy turysta, który lubi chodzić po górach, ma do wyboru kilka szlaków do przejścia.
Teby są kolejnym punktem, który należy odwiedzić. Jest to starożytne miasto, niegdyś stolica Egiptu.
Kolejnym miastem, typowo turystycznym, jest Szarm el-Szejk. Miejsce to jest rajem dla każdego, kto uwielbia takie sporty wodne jak nurkowanie. Miejsce to posiada bogate zaplecze hotelowe i gastronomiczne. Podziwiać też możemy rafy koralowe, które znajdują się na całej rozciągłości brzegu miasta.
I w końcu, Giza, gdzie 8 km od miasta znajdziemy najbardziej znane symbole Egiptu – kompleks piramid, w tym piramidę Cheopsa, zbudowaną około 2560 roku p.n.e.
EGIPT – GASTRONOMIA I NOCLEGI
Najwięcej noclegów i punktów gastronomicznych znajdziemy w miastach i kurortach typowo turystycznych. Kuchnia egipska czerpie po trosze z kuchni arabskiej i tureckiej, a także z kuchni śródziemnomorskiej.