Filipiny – archipelag tysiąca wysp

kw. 7, 2014 przez

Filipiny - zachód słońca

Carl Parkes, flickr

Słońce, ciepła woda, pola ryżowe – to wszystko (i jeszcze więcej), co mają nam do zaoferowania Filipiny. Jest to państwo wyspiarskie leżące w Azji Południowo-wschodniej, na Archipelagu Filipińskim. Archipelag ten leży na Oceanie Spokojnym, i liczy około 7100 wysp i wysepek. Na około 860 z nich mieszkają ludzie.

Filipiny są mieszanką kulturową, posiadającą ponad 100 grup etnicznych. Zdecydowana większość Filipińczyków jest katolikami, co widać po liczbie kościołów.

Jak wspomniano na wstępie, Filipiny mają nam do zaoferowania przepiękne i czyste plaże, ciepłą wodę oceanu wraz z rafami koralowymi, rekiny wielorybie czy wiszące trumny, ale o tym później.

Filipiny

John Ward, flickr

 

FILIPINY – HISTORIA

Pierwszymi znanymi osadnikami, którzy osiedlili się na Filipinach byli Negryci, ludy autochtoniczne o cechach negroidalnych. Do nich zaliczyć należy Aetów, czyli rdzenna ludność, która posługiwała się językiem malajskim (język z rodziny języków austronezyjskich) oraz grupę etniczną Ati.

Kolejną ludnością, która zaczęła zamieszkiwać Filipiny, była ludność austronezyjska, a następnie – ludy islamskie, chińskie i hinduskie.

Pierwszym europejczykiem, który odkrył Filipiny, był portugalski żeglarz i odkrywca Ferdynand Magellan. Odbyło się to w 1521 roku, a sama wyprawa trwała półtora roku i zakończyła się dopłynięciem do wyspy Samar. Odkrycie archipelagu zakończyło się jego podbojem przez Hiszpanów oraz chrystianizacją. Filipińczycy przyjęli chętnie nie tylko religię (inne kraje Azji były mniej chętne do przyjęcia katolicyzmu), ale i język i obyczaje Hiszpanów. Już pierwsza msza święta została odprawiona 31 marca 1521 roku przez augustianina-eremitę księdza Pedro Valderrama, a pierwszy chrzest odbył się na początku kwietnia, i przyjął go książę wyspy Cebu wraz z rodziną i mieszkańcami wyspy.

Po przegraniu przez Hiszpanię wojny o Kubę w 1898 roku, Filipiny przeszły pod panowanie Amerykanów. Podczas II Wojny Światowej Filipiny dostały się pod okupację Japonii.

Rok 1946 to rok, kiedy państwo uzyskało niepodległość. Ostatnia okupacja Amerykanów spowodowała, że w kraju nasiliły się właśnie wpływy amerykańskie, zarówno kulturowe, jak i językowe.

Filipiny - zwiedzanie

Wakx, flickr

FILIPINY – OBECNIE: ATRAKCJE I ZABYTKI

Będąc na Filipinach jest wiele rzeczy, które warto zobaczyć i zwiedzić:

  • Czekoladowe Wzgórza, rozciągające się na terenie o powierzchni 50 km2. Wzgórza liczą około 1300 pagórków, każdy posiadający kształt stożka. Ich wysokość jest różna – od 40 do nawet 120 metrów. Nazwa „Czekoladowe Wzgórza” pochodzi od koloru trawy, która porasta pagórki i brązowieje podczas pory suchej.
  • Tarasy ryżowe znajdujące się w niewielkiej miejscowości górskiej Banaue. Tarasy te liczą około 2000 lat, i znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną miejscowością, gdzie znajdziemy przepiękne tarasy ryżowe jest Batad, jednak dostęp do niej jest znacznie utrudniony, gdyż większą część trasy będziemy musieli przejść pieszo.
  • Sagada, miejscowość leżąca na wyspie Luzon, w jej północnej części. Położona jest około 2 tysiące metrów nad poziomem morza. Jej niewątpliwą atrakcją, ale i ciekawostką, są trumny wieszane na zboczach. Skąd taki pomysł na umieszczanie trumien? Związane jest to z wierzeniami które mówią, że dusza może z większą łatwością opuścić martwe ciało jeśli znajduje się w miejscu przewiewnym. Takie wiszące trumny znajdziemy np. w Echo Valley czy jaskini Lumiang Burial Cave (Pogrzebowa Jaskinia Lumiang). Jako, że proceder ten trwa od wieków, jedne z najstarszych trumien liczą sobie po 500 lat. Sagada to również idealne miejsce dla wielbicieli chodzenia po jaskiniach. Do szczególnych atrakcji należy możliwość przejścia pomiędzy dwoma jaskiniami: Sumaging i Lumiang.
  • Sabang, czyli niewielka wioska znajdująca się na wyspie Palawan, gdzie doświadczymy wycieczki podziemną rzeką w Parku Narodowym Puerto Princesa Subterranean River. Cała trasa liczy 8 km, jednakże jedynie 1,5 km można przepłynąć. Całość trwa około 45 minut, w trakcie których podziwiamy nacieki skalne.
  • 12 metrowe rekiny wielorybie, które możemy zaobserwować w pobliżu miasta Donsol. Wynajmiemy tutaj łódkę, którą możemy popłynąć na poszukiwanie tych olbrzymich ryb, a na końcu wskoczymy do wody, aby podziwiać je z bliska. Rekinów tych jest w okolicy dużo z uwagi na dużą ilość planktonu którym się żywią.

Filipiny to również piękne plaże:

  • Boracay, wyspa posiadająca jedną z najpiękniejszych plaż, ciągnie się przez 7 km, i oferuje nam wszystko, czego dusza zapragnie – wypoczynek, nurkowanie, snorkeling, windsurfing. Wyspa ta jest niestety oblegana w sezonie przez turystów.
  • Siquijor jest wyspą zdecydowanie spokojniejszą od Boracay, gdzie znajdziemy więcej ciszy. Wyspa oferuje nam plaże, wodospady oraz jaskinie. Świetnym pomysłem jest wynajęcie skutera w celu opłynięcia wyspy dookoła.
  • Kolejnym doskonałym miejscem dla miłośników nurkowania i snorkelingu jest wyspa Apo, która oferuje nam przepiękne ogrody koralowe, gdzie możemy podziwiać bogactwo fauny i flory morskiej.
  • Camiguin, kolejna wysepka wulkaniczna, która oferuje przepiękne i mało zatłoczone plaże, dżunglę i laguny.
  • Nie można zapomnieć o jednym z najpiękniejszych cudów świata morskiego, rafie koralowej Tubbataha Reefs, czyli rezerwacie przyrody składającym się z 3 koralowych atoli i niesamowitej liczbie 130 000 ha rafy. Jej bogactwo fauny i flory zadziwi nie jednego – ponad 500 gatunków ryb i ponad 350 odmian korali. Jest to też znakomite miejsce do nurkowania.
Filipiny - turystyka

SToto98, flickr

FILIPINY – KLIMAT

Filipiny niestety są często uderzane przez tajfuny oraz trzęsienia ziemi z uwagi, iż leżą w strefie klimatu równikowego oraz monsunowego.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza i wody, to zwykle wynosi ona 25 i powyżej 25 stopni Celsjusza.

FILIPINY – GASTRONOMIA I NOCLEGI

Pomimo, że kuchnia filipińska należy do jednych z najgorszych kuchni, nie powinno to nas odstraszać od spróbowania lokalnych specjałów, takich jak leczon czy halo-halo.

Na terenie plaż znajdziemy mnóstwo knajpek oferujących swoje specjały, a im wyspa czy plaża bardziej nastawiona na turystów – tym knajpek więcej.

Spróbować powinniśmy chociażby pasty krewetkowej bagoong, krewetek tygrysich, ryby lapu-lapu, czy lodów filipińskich o smaku dżakfruta (owoc drzewa bochenkowego) czy yamu (pnącza pochrzynu).

Co do noclegów, praktycznie na każdej wyspie turystycznej znajdziemy hotel, gdzie możemy przenocować.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.