Grecja – żywioł i historia

cze 30, 2010 przez

Grecja zdjęcia

Axel Bührmann (flickr)

Grecja nieodmiennie jest celem wielu wycieczek zagranicznych. Na jej popularność ma wpływ kilka czynników. Łatwo do niej dotrzeć – możemy wybierać między transportem lotniczym, autokarowym lub zdecydować się tam dojechać własnym, tudzież wynajętym samochodem. Ceny nie są wygórowane. Za większość usług i podstawowych produktów zapłacimy tyle ile w Polsce, choć nawet taniej niż w rodzimych kurortach. No i, co chyba najważniejsze, Grecja ma odwiedzającym ją gościom wiele do zaoferowania.

Kraj ten zadowoli nawet  wybrednych turystów. Jest to najbardziej różnorodne państwo położone w basenie Morza Śródziemnego. Ma przebogatą kulturę, geografię, ale także kuchnię. Co wie chyba każdy – Grecja jest kolebką europejskiej cywilizacji. Stąd pochodzi nasza filozofia, teatr, a nawet demokracja! Nie oznacza to jednak, iż jest to miejsce tylko dla historyków i archeologów. To słoneczny dom Dionizosa, boga zabawy, który chętnie weźmie nas w rozkoszną niewolę wypoczynku i rozrywki.

Grecja zdjęcie

ronsaunders47 (flickr)

Grecja dzieli się na część kontynentalną (położona na południu Półwyspu Bałkańskiego) oraz część wyspiarską (Morze Jońskie, Morze Egejskie, Morze Śródziemnomorskie). Już to jest gwarancją geograficznej różnorodności. Zwiedzając tę krainę, warto dać się ponieść nogom z dala od głównych szlaków i atrakcji turystycznych. Dzięki temu odkryjemy prawdziwe oblicze kraju. W Atenach z zatłoczonych turystami głównych arterii szybko możemy trafić np. na lokalny targ tętniący żywiołowym, śródziemnomorskim handlem.

Ze względu na to, iż miejsce to jest związane z początkami cywilizacji, możemy się tam spodziewać unikatowych zabytków. Teren jest usłany ruinami. Najstarsze budynki położone na Krecie są datowane na 6000 rok p.n.e.! To kawał prawdziwej historii. Jednak, jak już wspomniałem, nie spodziewaj się, że w tym nobliwym otoczeniu natkniesz się na naród filozofów i akademików. Grecy są zrelaksowani i potrafią czerpać przyjemność ze ???????? ?????? zwykłej codzienności. Do tego są niezwykle gościnni, a to ciężki do przecenienia atut tego kraju.

Grecja wybrzeże

Axel Bührmann (flickr)

Oprócz zabytków Grecja oferuj wspaniałą, zróżnicowaną geografię. Od skalistych wzgórz ze szczątkową roślinnością, po tereny bagniste, od rozległych winnic, gajów oliwnych i pomarańczowych, po piaszczyste plaże. Wędrując po tej krainie, warto skosztować lokalnej kuchni. Sałatka grecka i kebab to potrawy, które są powszechnie znane. Oprócz nich znajdziemy wiele innych, chociażby sery z mleka koziego i owczego, dania z jagnięciny i baraniny czy pieczywo moczone w oliwie z dodatkiem czosnku. Ten ostatni posiłek, mimo prostoty, pod helleńskim słońcem smakuje niepowtarzalnie!

Grecja

archer10 (Dennis) Busy (flickr)

Na koniec krótko opiszę kilka miejsc, które „trzeba odwiedzić” będąc w Grecji, ponieważ są jej wizytówką:

  • Rzecz jasna – Ateny! Stolica i kolebka, miasto, gdzie rodziła się europejska cywilizacja. Koniecznie wpadnijcie na Akropol (wapienne wzgórze w obrębie miasta), gdzie budowano najważniejsze świątynie (np. Partenon). Poza tym warto zerknąć na świątynię Zeusa.
  • Wąwóz Samaria – najdłuższy w Europie, ma 18 km długości.
  • Mykonos – wyspa z olśniewającym bielą fasad miastem. Łudzący umysł labirynt uliczek powstał w celu mylenia piratów. Obecnie robi to samo z turystami. Jednak nie jest to powód do obawy, lecz kolejna atrakcja.
  • Rodos – miasto otoczone zatłoczonymi plażami. W nim znajdziemy Akwarium (Instytut Hydrologii) oferujący m. in. rewelacyjne wycieczki podwodnymi pojazdami.
  • Santorini – skalista wyspa, której środek zapadł się po erupcji podwodnego wulkanu. Ten wybuch jest też odpowiedzialny za powstanie unikatowych plaż z białym, czerwonym lub czarnym (sic!) piaskiem. Z wyspy w pamięci zapadają strome urwiska i kolorowe, poskręcane temperaturą erupcji kamienie.
  • Meteory – nazwa całkiem słusznie kojarzy się ze skalistymi przybyszami z kosmosu, bo dosłownie oznacza „wzniesiony w górę”. To nazwa zespołu skał z piaskowca położonych na równinie tesalijskiej. Na tych pozornie niedostępnych skałach ulokowano budynki, np. monastyry (prawosławne klasztory). Niektóre są otwarte dla turystów (obowiązuje odpowiedni, skromny strój!).

2 komentarze

  1. Domi

    Oj w tym roku to chyba w Grecji turystyczne pustki :( Kryzys i spowodowane nim zamieszki skutecznie odstraszyły zagranicznych turystów i trudno się im dziwić… A szkoda, bo kraj jest przepiękny…

  2. Raffi

    i tak grecy mają dobrze, nawet za dobrze bo pracować im się już nie chce. sam bym sobie tam pożył :D