Gruzja – co warto zobaczyć?
Legenda o powstaniu Gruzji mówi, że jest to kawałek ziemi, który Bóg miał pozostawić dla siebie, jednak z sympatii do Gruzinów oddał im najpiękniejszy fragment. Aby lepiej poznać naturę Gruzinów, należy wiedzieć, że zgodnie z tą legendą przegapili oni rozdzielanie ziemi między narody, ponieważ zajęci byli zabawą i biesiadowaniem. Są to bowiem nieodłączne elementy gruzińskiej kultury.
Takiemu spędzaniu czasu sprzyja położenie kraju, z jednej strony zapewnia żyzne ziemie, na których uprawia się soczyste winogrona, przerabiane na jedne z najlepszych na świecie win, z drugiej strony bogactwo warzyw i owoców, a także rozległe łąki, na których wypasają się karmione ziołami zwierzęta. Wszystko to powoduje, że gruzińska kuchnia jest prawdziwą dumą mieszkańców tego kraju, a w takich warunkach trudno oprzeć się pokusie częstego siadania do stołu, na tzw. supry, czyli gruzińskie biesiady, które są jednocześnie celebrowacją jedzenia, wspólnego towarzystwa i zabawy.
Gruzja jest krajem przyjaznym dla turystów, chociaż ta gałąź gospodarki tak naprawdę dopiero się tam rozwija. Szczególną sympatią darzeni są Polacy, z uwagi na duże zaangażowanie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego we wspieranie Gruzji podczas wojny w 2008 roku.
Historia Gruzji
Historia tego kraju bywała burzliwa, a terytorium to było zajmowane już przez starożytnych Greków. Gruzja stałą się drugim na świecie (po Armenii) krajem chrześcijańskim, a jej położenie powoduje stałe ścieranie się tej religii z wyznawcami islamu. Kraj ten borykał się z najazdami ze strony Arabów, Mongołów, Turków i Persów, a jego największy rozwój przypada na okres miedzy XI i XIII wiekiem, na czasy panowania króla Dawida Budowniczego. Następne wieki Gruzja istniała jako część imperium osmańskiego, aż do XVIII wieku, kiedy wyzwoliła się spod muzułmańskiej władzy, ale w 1783 roku zmuszona była przyjąć protektorat Imperium Rosji na mocy traktatu gieorgiejewskiego. Rosjanie jednak zamiast oczekiwanej pomocy w walce z Persami w 1975 roku, w kolejnych latach dokonali rozbioru kraju, włączając niektóre terytoria do swojego Imperium. Rewolucja październikowa była przełomowa dla Gruzinów, kiedy to ogłosili niepodległość, a 26 maja 1918 roku powstanie Demokratycznej Republiki Gruzji.
Nie był to jednak koniec wojen o tej część globu, ponieważ bolszewicy ponownie się o nią upomnieli, a Gruzja ostatecznie została wchłonięta do Związku Radzieckiego. Po upadku ZSRR o autonomię upomniała się Abchazaja, która obecnie nie jest już częścią Gruzji, podobnie jak Osetia Południowa. Ziemie te znajdują się pod faktyczną kontrolą Rosji. Tymczasowy spokój Gruzja uzyskała dopiero po wyborach prezydenckich w 2004 roku, które przewagą 96% głosów wygrał Micheil Saakaszwili, w 2008 roku odbyła się bowiem wojna o wspomnianą Osetię.
Stan gospodarski, poziom bezrobocia, edukacji, infrastruktura, czy kultura polityczna są nadal dalekie od europejskich standardów, jednak rządzący walczą o wyplewienie korupcji, która była jedną z głównych przyczyn tak burzliwej historii kraju, który stawał się kartą przetargową w polityczno – gospodarczych układach. Gruzja wspierana jest przez całą Unię Europejską, która chętnie widziałaby ją w swoich szeregach.
Atrakcje turystyczne Gruzji
Położenie Gruzji jest rzeczywiście atrakcyjne, z jednak strony sięgając gór, z drugiej zaś Morza Czarnego. Sporne jest natomiast położenie kontynentalne, czy w całości znajduje się w Azji, Europie, czy też częściowo tu i tu. Klimat podzwrotnikowy jest zróżnicowany w zależności od regionu, wilgotny na zachodzie i kontynentalny w części wschodniej. Zróżnicowanie klimatu sprzyja uprawie wielu gatunków roślin, np. fig, palm czy oliwek. Wśród owoców popularne są granaty, banany czy kiwi, a w terenach górskich i ich okolicach rośnie wiele rodzajów aromatycznych ziół. To z kolei pozwala zajmować się hodowlą owiec czy kóz, toteż w Gruzji produkuje się wiele rodzajów serów, a zwierzęta żywione naturalnymi trawami i ziołami charakteryzują się wyjątkowo delikatnym i aromatycznym mięsem. Gruzja jest też dużym producentem win, które najczęściej powstają w przydomowych winiarniach. Każdy z regionów kraju może się pochwalić własnym, wyjątkowym rodzajem tego szlachetnego trunku.
Jedzenie w Gruzji
Jedzenie dla Gruzinów ma szczególne znaczenie, toteż nigdy nie odbywa się w pośpiechu, a w towarzystwie rodziny i przyjaciół przy syto zastawionym stole. Supra, bo tak nazywa się taka uczta, prowadzona jest przez gospodarza odpowiedzialnego za wznoszenie toastów, które potrafią być bardzo długie i kwieciste. Wśród najpopularniejszych gruzińskich potraw należy wymienić chinkali, aromatyczne pierożki z bulionem w środku, chaczapuri, czyli rodzaj chleba z rozpływającym się serem w środku spożywany na ciepło, szaszłyki, faszerowane bakłażany, do tego mnóstwo świeżych warzyw, sosów, domowego pieczywa i mięsa przyrządzane na różne sposoby. Zwieńczeniem każdej uczty są natomiast desery, w których dominują orzechy, miód i inne naturalne produkty. Gruzińska kuchnia jest tak smaczna i wyjątkowa właśnie dlatego, że składa się wyłącznie z naturalnych, sezonowych, często własnoręcznie przygotowanych produktów, a gotowe dania są tu rzadkością.
Gruzja – co warto zobaczyć
Wśród najciekawszych do zobaczenia miejsc z pewnością należy wskazać Tbilisi – stolicę kraju, szczególnie atrakcyjną nocą. Ponadto warto zajechać do Mcchety będącej przykładem średniowiecznej architektury sakralnej, a na szczególną uwagę zasługuje tam katedra Sweti Cchoweli z XI wieku. Piękny górski krajobraz prezentuje natomiast region Swanetia, na którym zachowały się średniowieczne budowle, pozostałości po miasteczkach powstałych w tym okresie. W miejscowości Mestia znajduje się Muzeum Swaneckie, które w swych zasobach posiada m. in. ikony, manuskrypty czy wyrobu ze złota, które w okresie wojen gruzińskich były ukrywane właśnie na terenie trudno dostępnej Swanetii. Warto zajrzeć również do Kutaisi, gdzie obecnie swoją siedzibę ma gruziński Parlament. Znajdują się tam ruiny katedry powstałej na przełomie X i XI wieku. W niedalekiej odległości znajduje się również dobrze zachowany kompleks klasztorny Gelati, którego najważniejsze budowle wzniesiono w okresie między XII a XVII wiekiem. Gruzja jest krajem idealnym na długie, piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe.
Gruzja jest krajem biednym, co przekłada się na stosunkowo niskie ceny w restauracjach, sklepach czy hotelach. Aby jednak posmakować prawdziwej Gruzji warto wybrać nocleg w kameralnych, małych hotelikach czy w prywatnych kwaterach, gdzie często w cenie noclegu można skosztować jednego z tradycyjnych gruzińskich dań.