GUS publikuje raport polskiej turystyki 2015
GUS opublikował raport podsumowujący wyniki polskiej branży turystycznej w 2015 r. Dowiadujemy się z niego m.in. że nasz kraj odwiedziło ok. 6 mln zagranicznych turystów, a najczęściej odwiedzanymi regionami były Mazowsze i Pomorze.
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport przedstawiający ubiegłoroczną sytuację polskiej branży turystycznej. Dowiadujemy się z niego, że na przestrzeni całego 2015 r. nasz kraj zwiedziło 26,9 mln turystów, z czego ok. 5,7 mln przyjechało z zagranicy. Regionami, w których najczęściej spędzano urlop były Mazowsze i Pomorze. Niemniej jednak, wiele osób odwiedziło też woj. zachodniopomorskie i dolnośląskie. Nieznacznie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się Małopolska. Jeśli chodzi o obcokrajowców, to najbardziej zainteresowani byli Mazowszem, Podlasiem, Małopolską i Lubelszczyzną.
Urlopowicze spędzający wczasy w Polsce najchętniej wybierali zakwaterowanie w hotelach. Na taką opcję zdecydowało się 74,2% podróżujących. Część osób korzystała także z pokojów gościnnych i kwater prywatnych, a nieco rzadziej wybierano ośrodki wczasowe, Najmniejszą popularnością cieszyły się motele i hostele, które wybrało 0,3% turystów. Niewiele więcej osób decydowało się na noclegi w pensjonatach (0,8%). Co ciekawe, największe obłożenie widoczne było w uzdrowiskach i wynosiło prawie 80%. Wysokie wykorzystanie miejsc noclegowych odnotowano też w hostelach (ok. 50%) i w ośrodkach kolonijnych (ok. 40%). Podobny był wyniki hoteli.
GUS sprawdził też, jak wygląda zaplecze hotelowe w naszym kraju i jego poszczególnych częściach. Najwięcej hoteli znajdowało się w 2015 r. w woj. mazowieckim, gdzie było 486 takich obiektów. W woj. łódzkim doliczono się 352 hoteli. W obu tych regionach odsetek hoteli wśród wszystkich obiektów noclegowych wahał się w granicach 55-64%. Niski odsetek hoteli w porównaniu do ogólnej bazy noclegowej odnotowano za to w woj. zachodniopomorskim (1299) i pomorskim (1512). Wynosił on zaledwie 19-28%, mimo że w ujęciu nominalnym liczba tego typu obiektów była tu szczególnie wysoka.
Wśród zagranicznych turystów, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Polskę najwięcej było Niemców. Stanowili 26% spośród wszystkich obcokrajowców spędzających urlop w naszym kraju. Kolejnych 7% to Anglicy, a następne miejsce zajęli Ukraińcy (5%), a także Amerykanie, Białorusini, Duńczycy, Francuzi, Rosjanie i Włosi, którzy stanowili po 4% zagranicznych urlopowiczów.
Tagi: turystyka w Polsce