Jak bezpiecznie wybrać wycieczkę z biurem podróży

lip 18, 2019 przez

Wakacje to czas beztroski i wypoczynku. Podczas urlopu nie chcemy niczym się martwić, dlatego często korzystamy z ofert biur podróży, które kompleksowo przygotowują cały wyjazd. Każdego roku biura podróży obsługują blisko 2 miliony klientów, oferując im wyjazd do różnych zakątków świata. Jednak cyklicznie w mediach pojawiają się informacje o problemach finansowych polskich i zagranicznych biur podróży i turystach. Wówczas to klienci mają problem z powrotem do kraju. Jak uchronić się przed takimi nieprzyjemnościami i wybrać rzetelne biuro podróży? Poniżej krótki poradnik dla każdego turysty, który po raz pierwszy decyduje się na wyjazd z biurem podróży.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Pierwszy krokiem przy sprawdzaniu danego biura podróży jest przeczytanie opinii na jego temat. Pozytywne oceny dają nadzieje na udany urlop. Recenzji można szukać na portalach społecznościowych oraz forach i stronach branżowych. Jednak ważniejsza jest aktualna sytuacja finansowa firmy. Giganci tacy jak Itaka, TUI Poland czy Rainbow są solidnie zabezpieczone przed kłopotami finansowymi, ale warto przeanalizować czy dane biuro, zarówno małe, jak i duże posiada odpowiednie ubezpieczenie i czy ono obejmuje bankructwo operatora. Wówczas będziemy mieć pewność, że w razie takiej sytuacji otrzymamy środki na powrót do kraju. Pełen raport odnośnie każdego biura podróży dostępy jest na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania biura podróży jest zasób hoteli, jakie posiada w swojej ofercie. Nawet wysoka liczba gwizdek nie oznacza dobrego standardu, dlatego zaleca się sprawdzenie opinii o danym hotelu na niezależnych stronach takich jak TripAdvisor, Booking.com czy Travelplanet. Podobnie warto zweryfikować jak organizowane są wycieczki fakultatywne, które stanowią ważny elementy każdej wyprawy. Jeśli po macoszemu, to biuro może mieć braki także w innych punktach organizacji wyjazdu.

Ważne też jest, jak dane biuro podróży się komunikuje. Jasne i dokładne oferty dają pewność, że nic nas nie zaskoczy na wyjeździe. Zbyt lakoniczne lub zawoalowane opisy powinny wzbudzić naszą czujność podczas wyboru. Bardzo istotnym czynnikiem jest również cena, bo atrakcyjne upusty działają na korzyść biura. W pakiecie powinno znajdować się także ubezpieczenie podróżne dla każdego uczestnika wyjazdu oraz opieka rezydenta na miejscu. Trudności językowe oraz nieznajomość kultury obcego kraju mogą przysporzyć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Obecność opiekuna z ramienia biura podróży z pewnością zapewni komfort psychiczny podczas całego urlopu. Niemniej każdy nieudany urlop z biurem podróży można zareklamować, zgłaszając niewypełnienie warunków wcześniej podpisanej umowy. Na złożenie reklamacji na usługi operatora turystycznego każdy konsument ma aż trzy lata.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.