Kolej transsyberyjska
Kolej transsyberyjska to połączenie kolejowe od Moskwy do Władywostoku, czyli prawie dziesięć tysięcy kilometrów pociągiem. Ze względu na długość trasy pokonuje się ją w sześć dni, przejeżdżając przez kilka stref czasowych. Cała trasa zbudowana została na przełomie wieków XIX i XX na polecenie ówczesnych carów. Głównie chodziło o szybkie połączenie dwóch światów, czyli tego na dalekim wschodzie i tego „moskiewskiego”. Istotną rolę odgrywały też bogactwa naturalne Syberii.
Oczywiście kolej transsyberyjska to nie tylko połączenie Moskwa-Władywostok, ale też wiele odgałęzień, można też dojechać do Mongolii i Chin. Już sama tygodniowa wyprawa pociągiem wydaje się fascynująca, a jeszcze do tego oferuje nam niezapomniane widoki. Kolej rosyjska proponuje podróżnym trzy rodzaje wagonów, których rodzaj zależy oczywiście od ceny biletu. Najtańsze są tzw. obszczyje. Jest to wagon, w którym poustawiane są piętrowe łóżka, a posiadanie biletu wcale nie oznacza, że mamy zapewnione w nim miejsce sypialne.
Drugi typ to taki sam wagon, lecz wykupujemy w nim miejscówkę. Oba te wagony charakteryzują się tym, że na niewielkiej przestrzeni upchanych jest wiele osób bez jakiejkolwiek prywatności, uważać więc należy na siebie i swoje rzeczy.
Najwygodniej i najbezpieczniej podróżuje się w wagonach kupiejnych, czyli podzielonych na przedziały dwu lub czteroosobowe. Przyłączane na krótkie odcinki są jeszcze wagony z wyłącznie siedzącymi miejscami. Kiedy wybieramy się na zwiedzanie Rosji za pośrednictwem kolei transsyberyjskiej, lepiej dla własnego bezpieczeństwa zebrać grupę zajmującą cały przedział.
W drodze do Władywostoku mija się kilkanaście miast, które warto zobaczyć nie tylko z okien wagonu. Najciekawsze to bez wątpienia Jekaterynburg, Omsk, Irkuck, Czyta, Chabarowsk, no i sam Władywostok, który jest pięknie położonym portem nad Oceanem Spokojnym. Oczywiście wycieczkę można zaplanować tak by odwiedzić kilka z tych miast, albo zbaczając z kursu zobaczyć najpiękniejsze jezioro świata, czyli Bajkał. Zaczynając podróż w Polsce należy albo drogą lotniczą dostać się do Moskwy, albo poprzez drogę lądową dostać się na Białoruś – można koleją, można autokarem. Z Białorusi do Moskwy najłatwiej koleją.
Wybierając się w podróż po krajach połączonych koleją transsyberyjską, jak też i po Białorusi, pamiętać trzeba o załatwieniu sobie wiz turystycznych. Pociągi na tych trasach to swoiste miasta na szynach, gdzie kupić można wszystko od ubrań po alkohol. Jeśli mamy wrażliwe żołądki, na czas kilkudniowej podróży lepiej zaopatrzyć się we własny prowiant.
Najtańszy bezpośredni bilet ze stolicy Rosji do Władywostoku kosztuje trochę ponad 200 Euro, w najwyższej klasie prawie 800 Euro. Jeśli po drodze planujemy zobaczyć Bajkał, wtedy na wycieczkę trzeba wydać ponad 1100 Euro. Za te pieniądze podróżujemy najlepszym możliwym pociągiem, zatrzymujemy się też w Irkucku. Kolej transsyberyjska to atrakcja warta zobaczenia.