Łeba
Łeba to jedno z najstarszych miast na całym Pomorzu. Stało się tak przez jej położenie geograficzne. Osada dająca początek Łebie była ulokowana w tym miejscu ze względu na bliskość morza Bałtyckiego i ujście rzek Łeby i Chełsty.
Wzmianki o miejscowości w tej lokacji pochodzą z 1282 roku. Jej nazwa brzmiała Choscesic, czyli po polsku Koszczewszyn. Musiała ona być poprzedniczką Starej Łeby, razem z inną osadą Łeboujście. Zostały one zniszczone przez ogromny sztorm.
Rejony te zamieszkiwane były i są do tej pory przez grupę etniczną zwaną Kaszubami. Łeboujście prawa miejskie otrzymało na prawach lubelskich z rąk Krzyżaków 8 lipca 1357 roku. Po 150 latach panowania na Pomorzu Zakonu, władzę przejęli w wyniku wojny Trzynastoletniej Polacy i Książęta Pomorscy. Władaniem Łeby i okolic zajęła się dynastia Gryfitów, a po śmierci ostatniego nich przez 20 były to polskie tereny. Kolejne lata to panowanie niemieckie i pruskie.
Jednak łebianom dokuczały nie tylko coraz to nowe władze, ale przede wszystkim ukształtowanie terenu, czyli osuwająca się ziemia i drugi żywioł – woda z morza i rzek, która ich regularnie zalewała. Działania władz niemieckich dopiero na początku XX wieku pozwoliły na zabezpieczenie miasteczka przed katastrofą.
Terytorium Polski Pomorze staje się na stałego II wojnie światowej. To co przez te wszystkie wieki było zmorą Łeby dziś jest jej najważniejszą atrakcją turystyczną. Chodzi o ruchome piaski, zwane też Polską Saharą. Wydmy wędrują na wschód nawet 1, 6 metra rocznie. Ze względów przyrodniczych duża część stanowi ścisły rezerwat przyrodniczy, ale dla turystów dostępny jest kilkukilometrowy odcinek.
Walorem turystycznym są jeszcze jeziora i ujście rzek. Będąc w Łebie warto zobaczyć kilka obiektów: staro barokowy kościół, piękne wille z początku poprzedniego wieku, pozostałość murów gotyckiej świątyni. Rozrywki i atrakcje dla turystów to szkółki windsurfingu, zawody tej dyscypliny zaliczane do Pucharu Europy, szlaki piesze i rowerowe, stadnina koni, wycieczki kutrami rybackimi, możliwość pojeżdżenia na quadach i skuterach wodnych.
Osoby niezmotoryzowane w dotarciu do Łeby nie powinny mieć problemu, połączenie z tym kurortem jest bardzo dobre, szczególnie gdy dotrze się do Trójmiasta czy pobliskiego Słupska ok.. 60 kilometrów. Przez to, że w latach powojennych Polacy pokochali wczasy nad morzem i okolice Łeby jest tu mnóstwo domów wczasowych, hoteli i pensjonatów. Nocleg w zależności od standardu kosztować będzie od 20 do 400 złotych za łóżko w szczycie sezonu.