Lubiąż – piękny, ale wciąż niedoceniany przez turystów
Lubiąż nie jest zbyt popularnym polskim miastem, jednak okazuje się, że ma on wiele do zaoferowania turystom. Co takiego kryje się w tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, że warto ją odwiedzić?
Lubiąż to miasto, które znane jest głównie ze znajdującego się tam Opactwa Cystersów. Nie jest to zwykły budynek – stanowi największe opactwo tego zakonu na świecie, jednocześnie będąc drugim spośród największych sakralnych kompleksów na globie. Jego powierzchnia przekracza nawet metraż Zamku na Wawelu. Sama fasada opactwa liczy sobie 223 m, co sprawia, że jest ona najdłuższą fasadą na naszym kontynencie.
Opactwo Cystersów w Lubiążu powstało w XII w. Pierwsze budynki sakralne wybudowano w 1163 r. Niemal od początku miejsce to było ważnym ośrodkiem kulturalnym Śląska. Stały rozwój klasztoru sprawił, że zabudowania ulegały regularnej rozbudowie, co sprawiło, że dość szybko Cystersi zyskali status jednego z największych właścicieli ziemskich w okolicy. Niestety klasztor został zniszczony w trakcie wojen husyckich. Odbudowano go w XV w., dodatkowo tworząc wokół niego fortyfikacje. Kolejne znaczne modyfikacje pojawiły się w II połowie XVII w., kiedy styl architektoniczny opactwa zmieniono na barok, przy okazji ozdabiając całość licznymi obrazami oraz freskami wykonanymi przez Michała Willmanna.
Kolejny raz Opactwo Cystersów w Lubiążu zostało zdewastowane w czasie II wojny światowej. W trakcie działań wojennych Niemcy produkowali w tamtejszych lochach rakiety V1 oraz V2, jednak pod koniec wojny w 1945 r. do zakonu dotarli Rosjanie, których obarcza się winą za rozkradzenie znajdujących się tam insygniów władzy królewskiej oraz zniszczenie trumien Piastów Śląskich. Zabytek uratowała specjalnie do tego celu powołana Fundacja Lubiąż, która od 1989 r. starała się poprawiać atrakcyjność budynku.
Od tamtej pory Opactwo Cystersów z roku na rok staje się piękniejsze. Jedną z jego największych atrakcji jest Sala Księżycowa, w której na powierzchni 400 m kw. znajdują się dziesiątki wspaniałych rzeźb i malowideł. Warto zwrócić też szczególną uwagę na bazylikę Wniebowzięcia NMP, w której znajdują się krypty z nagrobkami Piastów Śląskich oraz mumiami opatów. Ponadto na cały kompleks składają się jeszcze sam klasztor, refektarz, pałac opatów, kościół św. Jakuba, a także zabudowania gospodarcze.