Melbourne – „najlepsze miasto do życia na świecie”

lis 22, 2013 przez

atrakcje Melbourne

F.d.W., flickr

Melbourne w Australii jest niewątpliwie niezwykły miejscem, przez niektórych nazywanym brzydszą siostrą Sydney (największego miasta Australii). Kiedy jednak poczyta się o tym mieście i atrakcjach, jakie oferuje, z pewnością powyższe stwierdzenie będzie można włożyć między bajki.

Jak wspomniano wyżej, Melbourne leży w Australii. Jest stolicą stanu Wiktoria, który słynie z najgęstszego zaludnienia w kraju. I nie dziwi to nikogo, gdyż sam teren Melbourne gości około 4 miliony mieszkańców. Niegdyś stolica Australii (1901-1927), dziś jedno z najlepszych miast do życia (według magazynu „The Economist”).

Melbourne

Paul D’Ambra – Australia, flickr

MELBOURNE – HISTORIA

Melbourne jest stosunkowo młodym miastem, gdyż jego początków należy doszukiwać się w 1835 roku. Człowiekiem, który stanął na czele pionierów tworzących miasto był John Batman, urodzony 21 stycznia 1801 roku w Nowej Południowej Walii. Dopłynął on do brzegów Australii wraz z rodzicami 2 czerwca 1797 roku, na statku „Ganges”. Do dzisiaj jednakże wielu mieszkańców Melbourne spiera się co do nazwiska założyciela miasta. Oprócz Johna Batmana wymieniani są również John Fawkner, William Buckley czy John Lancey, którzy rzeką Yarra razem dopłynęli szkunerem o nazwie „Enterprize” do miejsca zwanego dzisiaj Enterprize Landing – miejsca „narodzin” miasta, w pobliżu Queen’s Bridge, w niedzielę, 30 sierpnia 1835 roku. Właśnie 30 sierpnia obchodzony jest corocznie Dzień Melbourne. Pomimo, że tej historii uczą w szkołach, historycy spierają się co do faktycznej obecności Johna Batmana i Johna Fawknera na pokładzie szkunera podczas historycznego dopłynięcia i założenia miasta. Rodzina Fawknerów przybyla do portu Philip District dopiero w piątek 16 października 1835 roku, zaś John Batman przybył tam 3 tygodnie później, 9 listopada 1835, rzekomo pieszo. Do pozostałych pierwszych osadników należeli George Evans – budowniczy, William Jackson i Robert Hay Marr – cieśle, James Gilbert (kowal) wraz z żoną Mary oraz rolnik nazwiskiem Wise. Obecnym podczas dzielenia ziemi wzdłuż rzeki i wzniesienia piewszego budynku był także dowódca szkunera „Enterprize”, kapitan Hunter, dwóch marynarzy i Evan Evans, służący Georga Evansa. Mary Gilbert, która była jedyną kobietą wśród załogi, 29 grudnia 1835 roku urodziła syna Jamesa, który został pierwszy europejczykiem urodzonym w Melbourne.

W 1847 roku, czyli jedynie pięć lat po założeniu osady, na mocy praw nadanych przez Królową Wiktorię, Melbourne zyskało status miasta (wcześniej było miasteczkiem). Podyktowane to było przede wszystkim tym, że królowa chciała tam umieścić kościół katedralny Kościoła Anglii. Siedziba biskupa mogła być jedynie w miejscu o randze miasta, stąd też nadanie przez królową odpowiednich praw. Zmiana ja jednak dotyczyła jedynie nazwy, gdyż potrzebny była ustawa o ważniejszym znaczeniu – „Ustawa legislatury kolonialnej”.

22 kwietnia 1840 roku rozpoczęto budowę mostu łączącego oba brzegi rzeki Yarra. Sam wybór lokalizacji mostu nie odbył się bez kontrowersji. Jednym z wyborów był koniec Elisabeth Street, gdzie rzeka miała 6 metrów głębokości oraz muliste dno, drugim – wybranym przez firmę konstrukcyjną, Swanson Street, gdzie głębokość rzeki wynosiła jedynie dwa metry, lecz podłoże było twardsze i stabilniejsze. Wygrała druga koncepcja. Początkowo samo przejście mostem było płatne.

W 1850 roku rozpoczęto również budowę Katedry Świętego Patryka, która stanęła w miejscu małej, drewnianej budowli. Do 1860 roku miasto w pełni ukształtowało się, część ziemi została sprzedana, a miasto podzieliło się na sektory zamieszkiwane przez konkretne grupy zawodowe – np. wschodni koniec Collins Street zamieszkiwały osoby związane zawodowo z medycyną, centralną i zachodnią część tej samej ulicy zamieszkiwały osoby związane ze sprzedażą ubezpieczeń i pracownicy banków. Około 1850 roku w środkowej Wiktoria odkryto złoto, co nie tylko zapoczątkowało gorączkę złota, ale i przyczyniło się do wzrostu Melbourne jako miasta. Jak pisała gazeta „The Melbourne Morning Herald” w październiku 1851 roku, „Całe miasto oszalało na punkcie złota. Z każdym dniem ubywa mieszkańców”. Pomimo tego, mieszkańcy ci wracali z powrotem do miasta, część z nich bogatsza o złoto, część o rozczarowanie. Wieści o złocie rozeszły się w piorunującym tempie, do Wiktorii zaczęło przybywać coraz więcej osób szukających szczęścia (co roku około 90 000 osób przybywających drogą morską). W końcu, w 1861 roku, populacja miasta sięgnęła 140 000 osób. W 1901 roku utworzono Federację Australii, a Australia stała się państwem, ze stolicą w Melbourne.

Wcześniej, w 1954 roku, Hobson’s Bay Railway Company, utworzyło pierwsze w Australii połączenie kolejowe (kolej parowa), łączące Melbourne (linia startująca z Flinders Street) z Sandridge, mająca 4 km długości. W 1885 roku wybudowano pierwszą linię tramwajową łączącą róg Flinders Street i Spencer Street z Richmond. W 1906 roku ruszył drugi w Australii (po Sydney) tramwaj elektryczny. Po I Wojnie Światowej w Melbourne powstawało dużo nowych budynków. Rozwój został zatrzymany wraz z wielkim kryzysem oraz II Wojną Światową. Zastój budowalny trwał do około 1950 roku. Między 1956 a 1958 roku został wybudowany pierwszy drapacz chmur, w 1956 roku odbyła się tutaj również olimpiada. W 1986 roku skończono budowę linii metra.

zwiedzanie Melbourne

ShinoMatrix, flickr

MELBOURNE – CO WARTO ZWIEDZIĆ

Do niewątpliwych atrakcji zaliczyć trzeba drugi najwyższy budynek na południowej półkuli oraz drugi najwyższy budynek mieszkalny, mierzący 297 metrów apartamentowiec Eureka Tower (300 m. n.p.m.). Będąc na ostatnim piętrze można pobawić się w klubie nocnym oraz podziwiać panoramę miasta na tarasie widokowym na 88 piętrze (roczna wejściówka dla osoby dorosłej wynosi 60 dolarów australijskich). Amatorzy zakupów znajdą tutaj również dwa największe centra handlowe: Chadstone (zwane „Chaddy”, 530 sklepów, ponad 9300 miejsc parkingowych, o powierzchni użytkowej 171,217 m2) i Westfield Knox (ponad 350 sklepów, ponad 6300 miejsc parkingowych, 142,244 m2 powierzchni użytkowej). Amatorzy sportu znajdą tutaj stadion olimpijski MCG (Melbourne Cricket Ground), uważany za centrum australijskiego sportu (105 000 miejsc siedzących). To tutaj rozegrały się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1956 roku, a także Igrzysta Wspólnoty Brytyjskiej w 2006 roku. Na stadionie można również natrafić na mecze krykieta oraz mecze futbolu australijskiego. Dla fanów tenisa ziemnego również coś się znajdzie – Melbourne Park w pobliżu rzeki Yarra, gdzie rozgrywany jest turniej wielkoszlemowy Australian Open. Sam kompleks sportowy jest wieloużytkowy – organizowane są tu również koncerty, zawody pływackie, łyżwiarskie czy kolarskie. Również w Melbourne odbywa się Grand Prix Australii, czyli nad miastem unosi się duch rywalizacji i zapach spalin i palonej gumy.

Melbourne - ciekawe miejsca

F.d.W., flickr

Turystom pragnącym odrobinę kultury polecić trzeba Budynek Wystawy Królewskiej (Royal Exhibition Building) położony w Ogrodach Carlton i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sam budynek, ukończony w 1880 roku, jest również potraktowany jako eksponat muzealny położonego obok Muzeum Melbourne, gdyż tutaj właśnie mieścił się pierwszy parlament Australii.

Oprócz atrakcji w mieście zapuścić się możemy również w góry Dandenong, ze szczytem położonym 660 m. n.p.n., lasami deszczowymi z wielkimi eukaliptusami, czy półwysep Mornington przy zatoce Port Phillip, gdzie znajdziemy winnice, parki oraz piękne i czyste plaże.

Melbourne nocą

MomentsForZen, flickr

MELBOURNE – NOCLEG I GASTRONOMIA

Miasto posiada bogaty wybór zarówno miejsc, gdzie można coś zjeść, jak i miejsc na nocleg, od hosteli po ekskluzywne hotele.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.