Mielno
Mielno jest typową miejscowością wypoczynkową nad polskim morzem. Znajduje się 14 kilometrów na północ od Koszalina. Licząca dwa tysiące mieszkańców wieś, co roku w sezonie letnim przeżywa prawdziwy najazd turystów. Wraz z pobliskim Unieściem i miejscowościami leżącymi między nimi tworzy kompleks wypoczynkowo-turystyczny.
Atrakcja, jaką jest niewątpliwie bliskość Morza Bałtyckiego i jeziora Jamno sprawia, że baza turystyczna jest tu bardzo rozbudowana, a różnorodnych walorów nie brakuje. Do wyboru mamy trzygwiazdkowe hotele: Verde, Meduza, Royal Park Hotel wraz ze SPA, Unitral specjalizujący się w turnusach rehabilitacyjnych osób z chorobami krążenia i kręgosłupa.
Ceny, w z zależności od hotelu, to w granicach od 140 złotych za dwuosobowy pokój w szczycie sezonu. Pensjonaty: U Jacka, Posejdon, Helios proponują nocleg od 50-90 złotych za pokój dwuosobowy latem i śniadania i obiadokolacje w granicach 20 złotych za posiłek. Są też oczywiście motele, domy wczasowe, wille i prywatne kwatery.
Corocznie odbywa się w Mielnie Festiwal Indii, Przegląd Teatrów Ulicznych i imprezy organizowane przez Urząd Gminny np. dożynki. Poza tym są tu rozrywki typowe dla nadmorskich i w ogóle wypoczynkowych miejscowości. Dojazd do Mielna nie powinien turystom sprawić większych problemów, nawet tym niezmotoryzowanym, zwłaszcza latem. Wystarczy dojechać do Koszalina pociągiem lub autokarem. Tam do dyspozycji jest kilka firm, które rozwożą turystów po pobliskich miejscowościach wypoczynkowych.
Historia Mielna sięga XIII wieku, a do Polski zostało włączone po II wojnie światowej. Wcześniej Pomorze było terytorium niemieckim, a Mielno było własnością kilku nienieckich rodów. Na rozwój Mielna jako kurortu największy wpływ miał arystokrata z rodu von Schmelingów, Max. Był to jeden z najpopularniejszych na początku XX wieku bokser wagi ciężkiej, pogromca ówczesnego mistrza świata. Schmeling był prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego, który postulował za budowa w miejscowości basenu z podgrzewaną wodą.
Najstarszym zabytkiem tej miejscowości jest kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w XV wieku.