Mierzeja Wiślana – atrakcje

wrz 24, 2012 przez

Mierzeja Wiślana

x-oph, flickr

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…”- tak, zgodnie z piosenką Czerwonych Gitar, w paru słowach można określić miejsce, jakim jest Mierzeja Wiślana. Spacery w leśnej ciszy, ludzie niespiesznie podążający krętymi uliczkami, śpiew ptaków, czyste, świeże i morskie powietrze- to będzie na nas czekać, jeśli to właśnie ten kierunek obierzemy w tegoroczne wakacje.

Mierzeja Wiślana stanowi piaszczysty wał umiejscowiony na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Rozciąga się ona od Gdańska aż do należącego do Rosji Bałtijska (Piławy) i oddziela Zalew Wiślany od wód Zatoki. Jej terytorium należy do Polski (część zachodnia) oraz do Federacji Rosyjskiej (część wschodnia). Tereny te charakteryzują się słabym zurbanizowaniem i bardzo niską industrializacją. Poza Gdańskiem, wszystkie leżące w polskiej części miejscowości Mierzei Wiślanej stanowiły niegdyś wioski rybackie. Dziś są zakątkami wypoczynkowymi żyjącymi przede wszystkim z turystyki. Do tych najważniejszych należą: Kąty Rybackie, Stegna, Jantar, Krynica Morska i Sztutowo. Każda miejscowość z tych miejscowości ma do zaoferowania turystom coś ciekawego. Ponadto można tu liczyć na noclegi w bardzo atrakcyjnych cenach i miłych gospodarzy.

Mierzeja Wiślana - atrakcje

x-oph, flickr

Położone między Stegną a Kątami Rybackimi Sztutowo słynie przede wszystkim z Muzeum Stutthof, w którym zapoznamy się z historią istniejącego tu w czasie II wojny światowej obozu koncentracyjnego. Poza nim warto zobaczyć także Most Czterech Pancernych i liczne przedwojenne zabudowania. Piaszczysta plaża z pięknym widokiem na morze będzie nie lada atrakcją zarówno dla mniejszych, jak i większych podróżników. Wspaniały wypoczynek zapewnią nam także parki, a dobrze wyposażone place zabaw będą atrakcją dla każdego malucha.

Mierzeja Wiślana - widoki

x-oph, flickr

Do Krynicy Morskiej w sezonie letnim możemy dostać się statkiem płynącym np. z Fromborka lub Elbląga. Do atrakcji turystycznych tej miejscowości należą: kościół z 1939 r., latarnia morska oraz Wielbłądzi Garb będący najwyższą wydmą położoną na Mierzei Wiślanej. Turyści odwiedzający Krynicę Morską mogą także przejść się jedyną w swoim rodzaju ulicą Teleexpresu, udać się na molo lub do portu. Młodszym podróżnikom na pewno spodoba się tutejszy lunapark i zachwycającą Bajkolandia. Warto również zajrzeć do mieszczącego się w zachodniej części tej miejscowości rezerwatu przyrody Buki Mierzei Wiślanej.

Stegna oferuje swoim turystom XVI-wieczny kościół ryglowy, a dla amatorów sportów- park linowy. W Jantarze możemy iść do Mini ZOO, krytej pływalni, wioski indiańskiej bądź spotkać się z rybakiem. Miłośnicy koni mogą udać się także do pobliskiej stadniny lub skorzystać ze szkoły jeździeckiej. Główną atrakcją Kątów Rybackich jest muzeum Zalewu Wiślanego. Za bilet do niego zapłacimy od 2 zł (ulgowy) do 4 zł (normalny). Nieopodal muzeum odbywają się rejsy statkiem wycieczkowym (wyłącznie w wakacje). Ponadto można tu także przysiąść na ławeczce rybaka lub odwiedzić rezerwat czapli siwej i kormoranów.

Mierzeja Wiślana - plaża

x-oph, flickr

Mierzeja Wiślana powstała na skutek działalności Morza Bałtyckiego, którego fale nanosiły piasek. W celu zabezpieczenia wydmy przed przesuwaniem się dalej i zasypaniem wiosek rybackich zasadzono tu sosny. Dziś to właśnie one dominują w krajobrazie Mierzei Wiślanej. Z nich także składa się tutejszy przepiękny park krajobrazowy (rozciągający się od Sztutowa do Piasków).

Na tereny Mierzei Wiślanej można dostać się samochodem (droga wojewódzka nr 501), autobusem bądź pociągiem (kolejka wąskotorowa działająca tylko w sezonie wakacyjnym).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.