Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Kolbuszowa, miejscowość leżąca nad rzeką Nil, w województwie podkarpackim, gości u siebie Muzeum Kultury Ludowej.
Początków muzeum należy dopatrywać się w roku 1959, kiedy to prowadzone było przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury z Kolbuszowa, i istniało pod nazwą Muzeum Regionalnego Lasowiaków. W 1971 roku, kiedy to placówka została upaństwowiona, jej zasięg połączył dwie grupy etnograficzne zamieszkujące teren – Rzeszowiaków (zamieszkujących u podnóża Kotliny Sandomierskiej) i Lasowiaków (zaliczanych do grupy Sandomierzan). W 1974 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Kultury Ludowej, a w 1978 roku, otwarto Park Etnograficzny, który jest najbardziej znaną atrakcją skansenu.
Jak już wspomniano wyżej, Park Etnograficzny jest najbardziej charakterystyczną atrakcją muzeum. Rozciąga się na terenie 30 ha i leży wśród lasów, łąk i stawów. Położony jest nad potokiem Bukowiec. Obejrzeć tam można ponad 60 obiektów drewnianych takich jak młyn wodny, chaty z wnętrzami pokazującymi ówczesne życie chłopów i zagrody, remizę strażacką, karczmę wiejską, kościół pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa, wiatraki drewniane typu koźlak, olejarnię. Całość zachowana w tak dobrym stanie, że pozwala zwiedzającemu przenieść się na XIX wieczną wieś rzeszowską i lasowiacką.
Oprócz zabytków większych obejrzeć także można liczne wystawy prezentujące wyroby rękodzielnicze, zabawkarstwo ludowe, tkactwo (krosna, kołowrotki), wystawę strojów ludowych czy pożarnictwa. Dodatkowo, na obiektach, prezentowane są obrządki panujące w tamtych czasach, a także jak wyglądała praca na gospodarstwie czy jakie zwyczaje tam panowały. Wszystko przedstawione przez ludzi ubranych w tradycyjne stroje ludowe. Warto wspomnieć, że najstarszym obiektem znajdującym się w skansenie jest chałupa Kielarów, zbudowana w 1804 roku, i mieszcząca się w części rzeszowskiej. W części lasowiackiej natomiast znaleźć można chatę przeniesioną z Żołyni Dolnej i wybudowanej w 1810 roku.
Muzeum organizuje także imprezy coroczne, plenerowe, które przyciągają wiele zwiedzających.
W maju zobaczyć można „Noc Muzeów”, w czerwcu (pierwsza niedziela) – „Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków”, w każdą niedzielę lipca i sierpnia – „Co niedzielę w zagrodzie”, w pierwszą niedzielę sierpnia – „Koń w gospodarstwie – pokaz pracy na roli i w zaprzęgu” oraz we wrześniu – „Europejskie Dni Dziedzictwa”.