Najciekawsze budowle megalityczne w Europie

kw. 22, 2022 przez

Widok na ruiny megalitycznej świątyni Tarxien na Malcie

Megality to prehistoryczne budowle wykonane z wielkich kamieni (mega lith z języka greckiego znaczy wielki kamień). Bardzo ciężkie i nieobrobione bloki kamienne były niegdyś jednym budulcem, z którego tworzono różne konstrukcje, m.in. grobowce, menhiry, dolmeny czy kręgi kamienne. Kamienie nie były łączone zaprawą, a pomimo to wiele z nich przetrwało do dziś. Niezwykle budowle megalityczne można zobaczyć w całej Europie. Poniżej lista tych najsłynniejszych.

Stonehenge

Najbardziej znana struktura megalityczna w Europie. Tworzono ją etapami około 3100 – 2000 r. p.n.e. Atrakcja znajduje się w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Powstała ku czci Księżyca i Słońca. Kompleks megalitycznych składa się z kilku wałów ziemnych, które są otoczone zespołem monumentalnych trylitów o wysokości niemal 9 metrów. Stonehenge w 1986 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Newgrange w Irlandii

Jedna z najważniejszych irlandzkich atrakcji. Nazywana także Sí an Bhrú. Ten ogromny ciąg grobowców korytarzowych ma aż 85 metrów długości i 11 metrów wysokości. Newgrange jest jednym z największych na świecie megalitów tego typu, jakie wybudował człowiek. Najprawdopodobniej miało to miejsce w 3200 r. p.n.e.

Megality z Carnac

Niezwykłe zespół menhir znajdują się we francuskiej Bretanii. Wybudowano jeszcze przed Stonehenge. Do dziś pozostało kilka tysięcy kamieni ustawione w rzędach, ale według archeologów było ich znacznie więcej, nawet 10 tysięcy.

Dolmeny z Antequery

Kilka niezwykłych grobowców megalitycznych można zobaczyć w Andaluzji. Najstarsze są Menga i Viera i zostały wybudowane między 3500 a 3000 r. p.n.e. Menga jest największych megalitycznym grobowcem na świecie – ma aż 16 długości oraz 6 metrów szerokości.

Świątynie na Malcie

Najwięcej zabytków architektury megalitycznej można zobaczyć podczas wycieczki na Maltę oraz Gozo. Najbardziej znany jest kompleks świątyń Tarxien, który powstał w latach 3600-2500 p.n.e. i znajduje się w stolicy kraju. To obowiązkowe miejsce do zobaczenia podczas wycieczki na Maltę. Co ciekawe, ruiny prehistorycznych świątyń zostały odkryte przypadkowo, przez miejscowego rolnika.

Grobowce na Kujawach

Najważniejszy zabytek megalityczny w Polsce. Grobowce powstały około 3700-2500 r. p.n.e. Nieopodal miejscowości Wietrzychowice i Sarnowo zobaczyć można niezwykłe megality w kształcie trapezów równoramiennych. Budowle mają 8-10 metrów szerokości, a ramiona osiągają nawet 150 m długości. Nazywane są polskimi piramidami, a są o tysiące lat starsze od tych w Egipcie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.