Oxford – miasto malowniczych wież
Angielski Oxford należy do jednych z najstarszych miast uniwersyteckich w Anglii. Położone jest na południu kraju, tuż nad rzeką Tamizą, w hrabstwie Oxfordshire. Miasto to jest często nazywane „miastem malowniczych wież”.
HISTORIA
Aby dowiedzieć się nieco więcej o historii Oxfordu należy przenieść się w czasie do IX wieku, kiedy to teren, na którym leży dzisiejsze miasto, zamieszkiwany był przez osadników. W ówczesnych czasach nad Tamizą znajdował się bród, czyli płytszy odcinek koryta rzecznego. Z tego powodu, a także z powodu, że osadnicy hodowali woły używane do pracy, powstałą osadę zaczęto nazywać właśnie Oxford, od ang. „ox” – wół, i „ford” – bród. Z biegiem lat osada Oxford nabrała także znaczenia obronnego, gdyż leżała na granicy Mercji i Wessex, państw heptarchii anglosaskiej (nieformalnej koalicji 7 państw germańskich). W 1066 roku osada została zniszczona w wyniku najazdu Normanów, po którym został wybudowany zamek „Oxford Castle”, dostępny do dziś dla turystów. W zamku zaś, jego twórca Robert d’Oyly założył zakon mnichów św. Jerzego, uważany za pierwszy punkt, w którym nauczano w Oxfordzie. Legenda głosi, że właśnie w tym zamku zamieszkiwał twórca legend dotyczących Króla Artura, Gotfryd z Monmouth.
Z czasem nadano również osadzie Oxford kartę praw miejskich, a samo miasto nabrało znaczenie równego Londynowi. Nie można także zaprzeczyć, że Oxford miał burzliwą historię. To właśnie tutaj w 1555 roku palono na stosie męczenników oxfordzkich, to właśnie Oxford, podczas angielskiej wojny domowej, na kilka lat został stolicą Anglii. Tutaj także pojawiła się Wielka Zachodnia Kolej Żelazna (ang. Great Western Railway), utworzona w 1833 roku, uważana za jedną z pierwszych na świecie linii kolejowych. I w końcu, właśnie w Oxfordzie mieszkał William Morris, założyciel Morris Motor Company, firmy produkującej znane na całym świecie auta Mini Morris.
PRZYRODA
Oxford posiada liczne parki i tereny zielone, które aż zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu. Dodatkowo, dookoła miasta, znajdziemy 25 rezerwatów przyrody, a w samym centrum – 30 ha parków należących do uniwersytetu. Obejrzymy tu egzotyczne drzewa, kwiaty, a także, jeśli potrafimy, zagramy w prawdziwie angielską grę – krykieta. Dodatkowo zwiedzimy rezerwat danieli leżący na terenie kolegium św. Magdaleny, a dla lubiących spacery po łąkach – łąkę kolegium Christ Church położone nad Tamizą. Prawdziwi miłośnicy przyrody i botaniki odwiedzą uważany za jeden z najstarszych na świecie ogród botaniczny, położony w pobliżu centrum miasta, na Rose Lane, i należący do University of Oxford Botanic Garden. Ogród ten powstał w 1621 roku, na miejscu starego cmentarza żydowskiego. Jeśli stwierdzimy, że mało nam przyrody, przejdźmy się na północ od miasta, aby zobaczyć dar od króla Alfreda Wielkiego – 120 ha łąk zwanych łąkami portowymi (ang. Port Meadow), na których do dziś wypasa się bydło i konie.
ATRAKCJE
Oxford jest miastem tętniącym życiem dzień i noc. Przybywają do niego rocznie miliony turystów z całego świata, i to nie bez powodu, gdyż w samym mieście znajdziemy wiele atrakcji, które umilą nasz pobyt, a także sprawią, że będziemy chcieli wrócić do tego pięknego miasta.
To właśnie tutaj znajduje się niejako wizytówka miasta – najstarszych uniwersytet w Wielkiej Brytanii, Uniwersytet Oxfordzki, założony około 1167 roku. Niektórzy historycy spierają się co do tej daty, uważając, że już w 1096 roku wykładano na tej uczelni, a dopiero w 1167 roku uniwersytet zyskał rozgłos i większą liczbę studentów, gdyż to właśnie wtedy król angielski, Henryk II, zabronił Anglikom studiować na Uniwersytecie Paryskim. Bezsprzecznym jest za to fakt, że renoma tej uczelni sięga na cały świat, a do jej absolwentów zaliczyć można chociażby 46 laureatów Nagrody Nobla, 25 premierów Wielkiej Brytanii, licznych poetów i pisarzy, czy też osób z naszych rodzimych stron, jak Radosław Sikorski, Adam Zamoyski czy Jacek Rostowski. Odwiedzając uniwersytet oraz liczne kolegia z nim związane warto zwrócić uwagę na piękną architekturę, która zachwyca do dziś.
Spragnionym piękna z czystym sercem polecić można również pierwsze na świecie muzeum uniwersyteckie Ashmolean, przy ulicy Beaumont Street, i założone w 1678 roku. Znajdziemy tam zarówno prywatne zbiory założyciela muzeum, Eliasa Ashmole’a, jak i szkice Michała Anioła i Rafaela, a także dzieła Rembrandta, Rubensa i Renoira. Uniwersyteckie muzea prezentują także wystawy antropologii, historii nauki, czy dzieła renesansu włoskiego (da Vinci, Rafael, Michał Anioł).
Spragnionym sztuki teatralnej polecić trzeba New Theatre (musicale, balet) i uniwersytecki Oxford Playhouse. Możemy także pooglądać sztuki studenckie w Burton Taylor Studio i w Old Fire Station. Koneserzy kina hollywodzkiego znajdą tutaj dwa kina Odeon, a koneserzy kina niezależnego – Ultimate Picture Palace i Phoenix Picture House. Z ciekawostek warto dodać, że to właśnie w Oxfordzie zostały nakręcone niektóre sceny lub całe filmy, jak „X-Men: Pierwsza Klasa”, czy trzy części Harrego Pottera („Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” i „Harry Potter i Czara Ognia”).
Lubiących poczytać skierować trzeba do licznych bibliotek, należących do miasta i uniwersytetu. Bodleian Library jest największą biblioteką, gdzie znajdziemy np. Magna Carta (Wielka Karta Swobód, akt wydany w 1215 roku przez króla Jana bez Ziemi), Pierwsze Folio Szekspira (czyli pierwszy zbiór 36 dzieł tego autora, znany bardziej pod nazwą „Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies” – „Komedie, Kroniki i Tragedie pana Williama Shakespeare’a”.
Koneserzy pięknych dźwięków znajdą w mieście filharmonię Oxford Philomusica, a także chóry Oxford Bach Choir i Arcadian Singers. Warto zaznaczyć, że praktycznie każde kolegium uniwersyteckie posiada zespół chóralny. Warto też wspomnieć o Holywell Music Room, gdzie grał m.in. Joseph Haydn, czy Georg Friedrich Handel.
Kiedy najdzie nas ochota na aktywny wypoczynek, przejdźmy się nad Tamizę, bo właśnie tutaj odbywają się regaty wioślarskie, adresowane dla studentów i mieszkańców miasta. Tamiza jest miejscem rywalizacji w ramach Oxford University Rowing Club – rywalizacje zespołów kolegiów uniwersyteckich, i w ramach Oxford City Rowing Club – zarezerwowane dla mieszkańców Oxfordu. Zarówno mieszkańcy, jak i studenci, rywalizują ze sobą podczas letnich Oxford City Regatta.
TRANSPORT
Z uwagi, iż miasto leży około 80 km od Londynu, dostać się tam można dwoma przewoźnikami: OxfordTube i OxfordExpress, którzy jeżdżą co około 5 minut. Kolejnym połączeniem z Londynem jest połączenie kolejowe, wykonywane przez First Great Western.
NOCLEGI
Oxford oferuje bogatą bazę noclegową, zarówno hotele, jak Old Bank Hotel, Burlington House Hotel, Remont Oxford Hotel, Royal Oxford Hotel czy Malmaison Oxford Castle, jak i tańsze hostele.
GASTRONOMIA
Będąc w Oxfordzie nie sposób jest być głodnym. Na swojej drodze spotkamy wiele restauracji, barów czy znanych sieci fast foodowych. Spróbujemy także kuchni z całego świata, od indyjskiej, po chińską, włoską czy typowo angielską.
Ostatnio zwiedzalam Oxford. Skorzystalam z wycieczki z przewodnikiem w Sheldonian Theatre i bylo extra. tylko £8 i opowiedzili nas o calej historii Uniwersytetu. Uwazam, ze bylo warto. :)