Pałac Kultury i Nauki (PKiN w Warszawie)
Pałac Kultury i Nauki jest jedną z jej najciekawszych atrakcji turystycznych Warszawy. Już od niemal sześćdziesięciu lat jego ogromny, szary dach góruje nas stolicą Polski. Niektórzy wciąż traktują go jako niemiłe wspomnienie minionej epoki komunizmu i woleliby go wyburzyć. Inni natomiast traktują go jako symbol Warszawy i są do niego mocno przywiązani. Ten najwyższy wieżowiec w mieście oraz najstarsza budowla tej skali jest każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów.
Pałac Kultury i Nauki umiejscowiony jest w śródmieściu, na Placu Defilad. Otaczają go socrealistyczne rzeźby i obeliski, a w pobliży położony jest rozległy Park Świętokrzyski. Wejście do budynku znajduje się od strony ul. Marszałkowskiej. Tuż przy nim zobaczymy dwa granitowe pomniki (Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika). Nad wejściem umieszczono sporą płaskorzeźbę symbolizującą władzę socjalistyczną, natomiast na wprost od wejścia – trybunę honorową, na której stojąc w 1956 roku Władysław Gomułka obejmował władzę w PRL-u. Do PKiN możemy dotrzeć autobusem (m.in. z przystanku Centrum, Dworzec Centralny) bądź metrem (ze stacji A-13 Centrum, A-14 Świętokrzyska).
Pałąc Kultury i Nauki – historia
PKiN wybudowano w latach 1952-1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Pomysłodawcą tego projektu był sam Józef Stalin, zaś wykonawcą – Lew Rudniew. Architektonicznie stanowi on mieszankę socrealizmu, art déco i polskiego historyzmu. Po śmierci Stalina w 1953 roku nadano budynkowi jego imię. Od czasu powstania PKiN stanowił on dumę socjalistycznej Polski Ludowej i jednym z najważniejszych miejsc w kraju. Po serii samobójstw dokonanych z Tarasu Widokowego zdecydowano się założyć na nim kraty (1956 r.). Ten wyjątkowy symbol Warszawy odwiedzili m.in.: Nikita Chruszczow, Kim Ir Sen oraz Ho Chi Minh. Po upadku komunizmu zamierzano go zasłonić wieżowcami czy nawet wyburzyć. Na szczęście żadna z tych koncepcji nie została zrealizowana. W 2000 roku PKiN zyskał najwyżej położony na świecie zegar wieżowy z czterema tarczami. Dzięki niemu z każdego zakątka Śródmieścia można sprawdzić aktualną godzinę. 7 lat później budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Pałac Kultury i Nauki – atrakcje
Ten najwyższy warszawski budynek posiada imponujące rozmiary: 230,5 m wysokości (42 piętra), a także kubaturę 817 000 m2. Mieści on w swoim wnętrzu 3 000 pomieszczeń i jest siedzibą m.in. Polskiej Akademii Nauk oraz warszawskiego urzędu miasta. W Pałacu Kultury i Nauki można również znaleźć największą w kraju Salę Kongresową (na 30000 osób), tzw. Pałac Młodzieży, teatry (m.in. Lalka, Studio, Dramatyczny), muzea (Ewolucji, Techniki), biblioteki, księgarnie, kina, instytucje naukowe (Collegium Civitas), restauracje czy sale wystawowe. Ciekawostką tego miejsca jest znajdujący się na wprost Kinoteki zegar słoneczny. Wtopiono go w bruk i żeby ujrzeć godzinę, należy stanąć na jedno z pól oznaczone nazwą miesiąca.
Fanom literatury na pewno przypadną do gustu często organizowane tu targi książek. Natomiast amatorzy sportu mogą udać się na znajdujący się wewnątrz PKiN basen lub salę gimnastyczną. W Sali Kongresowej występowały takie gwiazdy jak: Marlena Dietrich, The Rolling Stones, Bruce Springsteen i Cesaria Evora. Każdego roku miejsce to przyciąga licznych miłośników muzyki, kiedy to odbywają się tu koncerty jazzowe. Wejście do tej sali znajduje się od strony ul. Emilii Plater. Ci, którzy lubią nocne spacery mogą ujrzeć iluminację świetlną Pałacu, która sprawia, że gmach budynku każdej nocy mieni się rozmaitymi kolorami.
Udając się na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, można podziwiać panoramę całej Warszawy. W pogodne dni widać tu nawet najdalsze zakątki miasta, w tym Puszczę Kampinoską. Taras wyposażono w telebimy i plansze informujące turystów o historii stolicy. Można na nich zobaczyć film prezentujący Warszawę, a także zapoznać się z interaktywną mapą stolicy. Taras widokowy „Trzydziestka” czynny jest codziennie od 9:00 do 18:00 (w sezonie letnim nawet do północy). Za bilet zapłacimy od 15 zł (ulgowy) do 20 zł (normalny).
„Perła Stalina” otwarta jest dla turystów w godzinach: 9:00-18:00. Zwiedzanie jej możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem (opłata za całą grupę- 100 zł; czas zwiedzania- 1,5 h).
fajny
siemanko :D heh