Paryż – zabytki, co warto zobaczyć

kw. 13, 2012 przez

Panorama Paryża

Paryż jest nie tylko jednym z największych ośrodków turystyki kulturalnej i światowych centrów rozrywki, ale także znanym na całym świecie miastem miłości. To również, obok Londynu i Nowego Jorku, największe centrum światowej mody oraz stylu.

Do Paryża można udać się samolotem, autokarem, pociągiem oraz własnym samochodem. Walutą honorowaną we Francji jest euro. Przybywając do stolicy tego kraju należy oczekiwać łagodnego, choć umiarkowanie wilgotnego klimatu. Latem jest tu bardzo słonecznie i panuje temperatura od 15 do 25 °C, jesienią i wiosną – jest zmiennie oraz raczej chłodno, zaś zimą – temperatura jest dodatnia, nie pada tu śnieg, a dni są mało słoneczne.

Komunikacja w Paryżu jest bardzo sprawna. Do wyboru mamy: metro, tramwaje i autobusy. Jeśli zdecydujemy się na piesze poruszanie się po mieście, to musimy być przygotowani na spore zmęczenie, albowiem Paryż jest miastem bardzo rozległym i ma długie ulice. Ponadto trzeba także wziąć pod uwagę paryskich rowerzystów, którzy, korzystając ze ścieżek rowerowych, nie zwracają uwagi na ewentualnych pieszych na swej drodze i mogą nas potrącić.

Zdjęcie Wieży Eiffla

wlappe (flickr)

Historia Paryża

Pierwotnie Paryż był osadą celtyckich rybaków oraz głównym ośrodkiem plemienia Paryzjów. Następnie ziemie te przejęli Rzymianie i nazwali Lutetia (podmokłe miejsce) Parisiorum. Później coraz częściej stosowano nazwę Paris. Miasto umacniało się i rozrastało na lewym brzegu Sekwany. Natomiast prawy brzeg Sekwany został rozbudowany za czasów panowania Franków. Od XII do XIX wieku Paryż był fortecą i posiadał kolistą budowę, gęstą zabudową oraz niewiele wolnej przestrzeni czy ogrodów. W XIV wieku miał miejsce aktualny do dziś podział Paryża na: prawobrzeżny (handlowy, centrum polityczne i religijne) oraz lewobrzeżny (uniwersytecki, intelektualny). W tamtym czasie powstały również: katedra Notre-Dame i Sainte-Chapelle, kolegium ufundowane przez Roberta de Sorban (Uniwersytet Paryski), a także pałac królewski.

Łuk Triumfalny w Paryżu

wlappe (flickr)

W kolejnych wiekach na miasto spadły nieszczęścia w postaci epidemii dżumy, głodu i okupacji brytyjskiej. Szczęście i dobrobyt powróciły do Paryżan

custom essay

dopiero w XV wieku. W 1572 roku doszło tu do morderstw dokonywanych na Hugenotach w noc św. Bartłomieja, co było spowodowane walkami toczonymi między katolikami i protestantami. Za czasów panowania Burbonów Paryż zyskał Pałac Tiuleries, drukarnię królewską oraz prawobrzeżne umocnienia Sekwany (dziś: bulwary). Przebudowano wówczas także Luwr.

W XVIII wieku Paryż stał się centrum idei oświeceniowych. Wybudowano Saint-Sulpice, Odeon, przyszły Panteon i rotundy nowych obwarowań. Następnie doszło tu do rewolucji francuskiej i okupacji ze strony Napoleona. Wówczas Napoleon III zdecydował się na wielką przebudowę Paryża. Powstały wtedy parki i ogrody ciągnące się od lasków: Bulońskiego oraz Vincennes, opera Garnier, teatr na placu Châtelet, a także ogromne, prostoliniowe aleje upstrzone drzewami i budynkami z kamienia. Nadzór nad tymi pracami został powierzony Georgesowi Haussmannowi. 4 września 1870 r. upadło dotychczasowe cesarstwo i Francja została ogłoszona Republiką.

Paryż panorama

Madebycedric (flickr)

Pod koniec XIX wieku nastąpił rozkwit Paryża, który proklamował rozwój naukowy, techniczny za pomocą m.in. organizowanych tu wystaw. Podczas jednej z nich, w 1889 roku, powstał jeden z symboli tego miasta – Wieża Eiffela, będąca ukoronowaniem konstrukcji z żelaza. Do życia powołano również pierwszą linię metra i wybudowano Bazylikę Sacre-Coeur. Wiek XX był dla Paryża okresem , w którym miasto to zamieniło się w artystyczną stolicę świata. Powstały tu takie prądy w sztuce jak: impresjonizm, kubizm, fowizm, dadaizm czy surrealizm. W okresie międzywojnia stolica Francji rozkwitła artystycznie i literacko. Również w budownictwie zaszły zmiany i zaczęto preferować styl bardziej surowy, czego dowodem jest choćby Pałac Chaillot. Po II wojnie światowej miasto zostało odnowione i skupiono się na ratowaniu ważnych dla niego zbytków. Kolejni prezydenci Francji przyczynili się do zmiany wizerunku Paryża. Postawili oni na przemysł, dzięki czemu powstało lotnisko Roissy, centrum kulturalne im. Pompidou, Miasto Nauki czy imponujące budowle geometryczne (opera Bastille, L’Arche de la Defence, Ministerstwo Ekonomii i Finansów w Bercy).

Paryż zdjęcia

bkcasteel (flickr)

Co warto zobaczyć w Paryżu

W Paryżu mieszka niemal 2 miliony osób. To miasto-muzeum, okolone parkami (Bercy, Belleville). Turystów przyciągają tu przede wszystkim piękne, oryginalne zabytki, do których m.in. należą: gotycka Katedra Notre-Dame, leżący na zachodnim skraju Pól Elizejskich – Łuk Triumfalny, Panteon (kościół z grobami bohaterów narodowych), gotycka kaplica pałacowa – Sainte-Chapelle, muzeum i jednocześnie mauzoleum francuskich żołnierzy- Les Ivalides, rokokowy Pałac Elizejski kościół na szczycie wzgórza Montmartre- Bazylika Sacré-Cœur, eklektyczna Opera Garnier czy też dawne więzienia – Conciergerie. Najstarszymi paryskimi zabytkami są te pochodzące jeszcze z okresu galo-rzymskiego, czyli np. pozostałości amfiteatru z I wieku, a także term z II w.

Będąc w Paryżu, można przejść się jedną z najbardziej znanych ulic na świecie, czyli Aleją Pól Elizejskich, potocznie nazywaną les Champs Élysées czy zwiedzić dzielnice bohemy artystycznej – Montmartre i Montparnasse. Bogatsi turyści mogą udać się do takich luksusowych sklepów jak: Hermes, Vuitton czy Cartier. Paryż znany jest także z ogromnej ilości muzeów. Wśród nich warto na pewno zwiedzić: Luwr oferujący ujrzenie takich dzieł jak Wenus z Milo, Nike z Samotraki, a także Mona Liza Leonarda da Vinci.; Musée d’Orsay ze zbiorami malarstwa impresjonistycznego; Musée Cluny z eksponatami sztuki średniowiecznej czy Centre Georges Pompidou, czyli muzeum sztuki współczesnej.

Każdy paryski turysta musi również zwiedzić Wersal – zespół pałacowo-ogrodowy leżący 29 km od centrum miasta. To właśnie tu niegdyś mieściła się rezydencja francuskich monarchów i to tu podpisano kończący I wojnę światową traktat.

Kolejnym punktem w wycieczce po Paryżu jest cmentarz Pere-Lachaise, gdzie pochowano takich znanych ludzi jak Fryderyk Chopin, Oscar Wilde, Edit Piaf, Marcel Proust czy Jim Morrison.

Dla osób preferujących przebywanie na łonie natury poleca się udanie do Lasku Bolońskiego czy paryskich parków miejskich: Pól Marsowych i Ogrodu Luksemburskiego. Na terenie tego ostatniego odnajdą się także sportowcy, albowiem na terenie tego parku znajdują się również korty tenisowe i szkoła jazdy konnej.

Paryż nocą

Tallapragada (flickr)

Turysta żądny rozrywki na pewno znajdzie w Paryżu wiele kabaretów, rewii, teatrzyków rewiowych, kasyn, dyskotek, klubów, barów i kręgielni. Dla tych, którzy preferują bardziej kulturalne spędzanie czasu Paryż oferuje ponad 80 muzeów, 50 teatrów, wiele sal koncertowych i światowej sławy operę paryską.

Najmłodsi turyści znajdą coś dla siebie przede wszystkim w dwóch miejscach leżących nieco poza obrębem Paryża: Parku Asterixa (park rozrywki) i Disneyland Resort Paris.

Paryż ujmuje przede wszystkim swoim niesamowitym i specyficznym klimatem oraz romantycznym nastrojem. Przepiękne ulice stolicy Francji najbardziej czarują nocą. Nic dziwnego, że do tego miasta przybywa milion turystów rocznie.

1 Comment

  1. Alicja

    Piękne zdjęcia. Wspaniale opisują Paryż i działają, na wyobraźnie, że człowiek od razu powraca tam myślami i wspomnieniami w te miejsca jak już w nich był.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.