Polski MSZ odradza podróże do Libanu

sty 16, 2014 przez

Liban

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza Polakom podróżowanie do Libanu. Resort podkreśla, że każda wycieczka do tego kraju wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem wynikającym z dużego prawdopodobieństwa ataku terrorystycznego. Do regionów, w których zagrożenie jest szczególnie wysokie, zalicza się głównie pogranicza libańsko-syryjskie oraz libańsko-izraelskie. Oprócz tego, niebezpiecznie jest na przedmieściach stolicy Libanu – Bejrutu, a także w Trypolisie i w regionie doliny Bekaa.

Jeżeli mimo wszystko, ktoś zdecyduje się na odwiedzenie tego leżącego na Bliskim Wschodzie kraju, to powinien pamiętać o zgłoszeniu swojego pobytu w systemie e-konsulat. Dzięki temu, wszyscy Polacy przebywający na terytorium państwa, będą uwzględnieni w stosownych dokumentach, co może okazać się istotne w razie, gdyby ktokolwiek potrzebował pomocy. E-konsulat to system elektroniczny pozwalający prowadzić spis obywateli wyjeżdżających na własną rękę zagranicę. Poza tym, MSZ podkreśla, że wszyscy, którzy będą przebywali lub już przebywają w Libanie, powinni zachować szczególną ostrożność.

Zaznacza się, że należy unikać wszystkich tych obiektów, które są najbardziej narażone na zamachy terrorystyczne. Chodzi głównie o miejsca, w których zbierają się duże skupiska ludzi. Przestrzega się przed wizytami w centrach handlowych oraz obiektach turystycznych. Poza tym, na ataki narażone mogą być większe restauracje oraz kawiarnie. Lepiej też nie pojawiać się w miejscach zgromadzeń na otwartym powietrzu. MSZ zaznacza, że miejsca, w których często spotykani są zagraniczni turyści należą do jednych z najbardziej narażonych na zamach.

W Libanie doszło w ostatnich miesiącach do kilku zamachów. W jednym z nich zginął tamtejszy minister finansów Mohammed Szatah, który otwarcie krytykował prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Oficjalnie stwierdzono, że do jego śmierci doprowadził Hezbollah. Podczas wspomnianego ataku zginęło jeszcze kilka innych osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Duże były również zniszczenia – w wyniku wybuchu zniszczona została restauracja, kawiarnia, a dodatkowo spłonęło kilka samochodów. Nieco wcześniej doszło do zamachu na ambasadę Iranu znajdującą się w Libanie. Zginęło wtedy 25 osób. Za ten atak obwiniani są terroryści powiązani z Al-Kaidą współdziałający z syryjskimi rebeliantami.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.