Przewodnik po Kopenhadze
Liczy ponad 1,5 miliona mieszkańców. Jest jednym z największym miast Skandynawii położonym nad cieśniną Sund. Strzeże jej najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka. Mowa o Kopenhadze – stolicy Danii.
Kopenhaga leży na dwóch wyspach: Zelandia i Amager. Swoje istnienie zawdzięcza Wikingom, którzy urządzali tu targowisko. Miejsce to wykorzystał biskup Absalon, który nakazał wznieść tu gród Slotsholmen. Kopenhaga rozwijała się bardzo dynamicznie, a kwitnący handel przyczynił się do wzrostu jej znaczenia. Stolicą kraju została w XV w. Rozwój zabudowań i fortyfikacji chroniących miasto przed szwedzkimi najazdami Kopenhaga zawdzięcza Chrystianowi I. Z kolei XVIII w. dla miasta to zastój gospodarczy, ale intensywny rozwój kultury. W XIX w. Kopenhaga się rozrosła, a w kolejnym uległa przebudowaniu i unowocześnieniu.
Atrakcje Kopenhagi
Kopenhaga to miasto zabytków i imponujących obiektów, które warto zobaczyć. Podczas wycieczki do Kopenhagi koniecznie trzeba udać się na nabrzeże, aby ujrzeć Kopenhaską Syrenkę. Według legendy zarówno Warszawska Syrenka, jak i Syrenka Kopenhaska przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolice Gdańska. Jedna popłynęła w górę Wisły i została w Warszawie. Druga – zachwycona cieśninami duńskimi – udała się do Kopenhagi. Duńską Syrenkę odpoczywającą na kamieniu można oglądać przy nabrzeżu Langelinie.
Będąc na nabrzeżu warto przespacerować się po przepięknym Parku Langeline. Wrażenie robi w szczególności pod koniec kwietnia, ponieważ właśnie wtedy odbywa się tam festiwal Kopenhaska Sakura. Święto Kwitnącej Wiśni zostało zapożyczone z Japonii i równie hucznie jest obchodzone w stolicy Danii. Oprócz przepięknie kwitnących na różowo drzew owocowych w parku na uwagę zasługują też Fontanna Gefiona oraz kolumna Ivar Huitfeldt.
Urocze, małe kamieniczki z barwną fasadą w odcieniach czerwieni, żółci i błękitu dumnie prezentują się w Porcie Nyhavn. Dawniej miejsce to skupiało rybaków, portowych robotników i marynarzy przybywających do Kopenhagi i nie cieszyło się zbyt dobrą sławą. Obecnie określane jest „najdłuższym barem Skandynawii”. Mieści się tu niezliczona liczba restauracji, barów i kawiarni. Urokowi miejsca dodają zacumowane wzdłuż kanału żaglówki, barki mieszkalne oraz kutry rybackie.
Kolejne miejsce, którego nie można pominąć będąc w Kopenhadze to Cytadela Kastellet. To jedyny pozostały element po wałach obronnych w stolicy Danii. Dodatkowo cytadela jest jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie Północnej. Twierdza została zbudowana na planie pentagramu i składała z pięciu bastionów. Spacerując po cytadeli warto zwrócić uwagę na pochodzący z 1847 roku wiatrak, Muzeum Historii Twierdzy, więzienie oraz znajdujący się w pobliżu jedyny kościół anglikański w Danii – kościół św. Albana.
W Kopenhadze uwagę przyciąga zimowy barokowy pałac duńskiej rodziny królewskiej – Amalienborg. Są to cztery identyczne budowle, pośród których znajduje się pomnik Fryderyka V, który był inicjatorem budowy rezydencji. Wizytę w pałacu najlepiej zaplanować w południe. Wówczas królewscy gwardziści ubrani w czarno-niebieskie mundury i charakterystyczne czapki z futra niedźwiedziego zmieniają wartę. Z kolei 16 kwietnia, czyli w dniu urodzin królowej Danii – Małgorzaty II – można ujrzeć monarchinię i jej rodzinę na balkonie, z którego dziękuje zgromadzonym za życzenia urodzinowe.
Kolejną atrakcją Kopenhagi jest renesansowy i przyozdobionymi wysokimi basztami Zamek Rosenborg. Początkowo był on traktowany jako letnia rezydencja królewska. Obecnie znajduje się tam jedno z najwspanialszych na świecie muzeów. W murach zamku znajduje się m.in. Skarbiec Królewski z licznymi kosztownościami i Sala Rycerska z tronami króla i królowej. Zamek Rosenborg otacza ogromny królewski ogród zwany potocznie Kongens Have, w którym znajdują się zabytkowe pawilony, przepiękne alejki, liczne fontanny i róże, od których wywodzi się nazwa zamku.
Christiansborg, czyli barokowy pałac z bogatą, ponad 800-letnią historią to kolejne miejsce na mapie Kopenhagi, które trzeba odwiedzić będąc w stolicy Danii. Pałac położony jest w centrum miasta na Wyspie Zamkowej, na którą prowadzi aż 9 mostów. Do 1794 r. Christiansborg był główną siedzibą rodziny królewskiej. Obecnie jest centrum politycznym Danii. Znajduje się tu duński parlament, biura rządu oraz Sąd Najwyższy. Turyści mogą tu zwiedzić m.in. Muzeum Teatru, salę posiedzeń duńskiego parlamentu, apartamenty królewskie, a w podziemiach fundamenty pierwszego pałacu wybudowanego w 1167 roku. Nieopodal pałacu znajdują się królewskie stajnie, arsenał, biblioteka i Muzeum Tordvalsena.
Poza typowymi zabytkowymi obiektami na uwagę zdecydowanie zasługuje Muzeum Carlsberga zlokalizowane w oryginalnym browarze Old Carlsberg z 1847 roku. Browar zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części miasta. Można tu poznać historię i sposób przygotowywania tego znanego na całym świecie piwa, a zwiedzanie zakończyć degustacją złocistego trunku. Uwagę zwiedzających Muzeum Carlsberga na pewno przyciągnie ekspozycja złożona z ponad 70 tysięcy butelek piwa z całego świata. Obok muzeum znajduje się nowoczesny Browar Jacobsena , gdzie można obejrzeć obecną produkcję duńskiego piwa, a w pobliskich stajniach jutlandzkie konie pociągowe wykorzystywane do wożenia piwa w Kopenhadze.
Inne atrakcje Kopenhagi to Muzeum Narodowe, Muzeum Rekordów Guinessa i Muzeum Erotica. Ciekawym miejsce jest także Danmarks Akvarium pełne tropikalnych ryb i rekinów. Warta uwagi jest również nekropolia Assistens Kirkegard. Cmentarz powstał w połowie XVIII wieku, a pochowane są na nim takie sławy jak pisarz Hans Christian Andersen czy filozof Soren Kirkegaard. Co ciekawe miejscowa ludność traktuje to miejsce nie jako cmentarz a bardziej jako miejsce rodzinnych spotkań i pikników.
W Kopenhadze znajduje się także najstarszy park rozrywki na świecie – Bakken, w którym można się bawić bezpłatnie od południa do północy. Drugim, nie mniej sławnym parkiem rozrywki znajdującym się w stolicy Danii jest założone w 1843 roku Tivoli, którego powierzchnia wynosi aż 88 tys. metrów kwadratowych. Co roku odbywa się tu ok. 150 koncertów, a liczba odwiedzających gości wynosi 4 miliony.
Turyści, którzy chcą zasmakować duńskich przysmaków koniecznie muszą udać się na najsłynniejszy kopenhaski street food – Papiroen. Dawna fabryka papieru położona na Wyspie Papierowej skupia w olbrzymim hangarze około 40 food trucków, stoisk z jedzeniem i barów. Szefowie kuchni serwują tam praktycznie wszystko, a co ważne ceny są zdecydowanie niższe niż w kopenhaskich restauracjach. Wyspa z food trackami znajduje się niedaleko portu Nyhavn.
Jeśli chodzi o dzielnice to na uwagę zasługuje Wolne Miasto Christiania ze swoją bogatą historią. Duńscy squattersi w latach 70. zasiedlili opuszczone koszary. Na 40-hektarowej powierzchni powstała niezależna od miasta dzielnica, która posiada własne obowiązujące do dziś prawo, flagę a nawet walutę. Dzielnicę tę upodobały sobie w szczególności hipisowskie rodziny. Chociaż ustanowione prawo zakazuje m.in. wnoszenia na obszar dzielnicy broni, rzeczy kradzionych czy twardych narkotyków to kwitnie tam handel haszyszem i marihuaną, a Christiania stała się małym Amsterdamem w serce Kopenhagi.
To co warto jeszcze wiedzieć o Kopenhadze, to to, że jest jednym z najdroższych miast w Europie, a podróżowanie po mieście nie należy do najtańszych. Dlatego też warto wypożyczyć rower. To najtańsza opcja zwiedzania miasta, a ilość rowerów i ścieżek rowerowych w stolicy Danii powala na kolana. Niemal każda ulica ma dwa pasy ścieżki rowerowej a po całym mieście rozsiane są stojaki z rowerami. Także tylko na rowerze, ewentualnie na piechotę dostaniemy się do wspomnianej wcześniej Christianii, gdzie zakaz używania samochodów.