Quebec
Quebec jest przepięknym miastem leżącym w kanadyjskiej prowincji o tej samej nazwie. Można również spotkać się i z drugą nazwą miasta – Miasto Quebec, czyli franc. Ville de Quebec i ang. Quebec City. Nazwa „Quebec” wzięła się od słowa „Kébec”, co w języku algonkińskim (którym w niektórych prowincjach posługują się rdzenni mieszkańcy Kanady) oznacza „gdzie rzeka się zwęża”
Miasto to znajdziemy na północnym brzegu rzeki Świętego Wawrzyńca, która ciągnie się aż od jeziora Ontario, do Zatoki Świętego Wawrzyńca połączonej z Oceanem Atlantyckim.
Daty założenia miasta należy doszukiwać się w roku 1608 roku, kiedy to Samuel de Champlain, francuski kolonizator Kanady, a zarazem jej pierwszy gubernator, założył tam pierwszy fort wraz z faktorią handlową. Fort ten powstał w miejscu indiańskiej wioski. Jak głosi historia, z 24 kolonistów, którzy przybyli z de Champlainem, jedynie 8 przetrwało zimę. Być może i byłoby więcej ofiar, gdyby nie pomoc Indian z plemion Huronów (zwanych później Wyandotte) i Anglokinów (dzielących się na kilka plemion, w tym Delawarowie, Mohikanie czy Odżibwejowie).
Historia miasta Quebec jest burzliwa. Na przestrzeni lat kilkukrotnie atakowana była i okupowana przez wojska brytyjskie, aż do 1763 roku, kiedy to w końcu przekazano Quebec Anglikom.
Obecnie miasto składa się z sześciu dzielnic:
- Beauport, z miastem o ten samej nazwie, włączonym do Quebecu stosunkowo niedawno, bo w 2002 roku. Założone w 1634 roku.
- La Cite-Limoilou, dzielnica powstała w 2009 roku. Znajdziemy tam najstarszy fragment miasta.
- La Haute-Saint-Charles.
- Sainte-Foy-Sillery-Cap-Rouge, powstała w 2009 roku.
- Charlesbourg, z miastem o tej samej nazwie, założonym w 1659 roku.
- Les Rivieres, której nazwa pochodzi od trzech rzek – Saint-Charles, Riviere du Berger oraz Lorette.
Będąc w mieście Quebec z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy sportu, historii, lokalnych potraw i klimatu, który potrafi rozluźnić i odprężyć każdego, nawet najbardziej zatwardziałego znerwicowanego człowieka.
Quebec nie jest miastem na tyle rozległym, abyśmy potrzebowali samochodu czy transportu publicznego, aby się po nim przemieszczać. Wprost przeciwnie – zobaczycie ile przyjemności da wam spacerowanie uliczkami miasta, podziwiając architekturę oraz słuchając dookoła języka francuskiego. Lecz nie dajmy się zwieść – język ten nieco różni się od europejskiego języka francuskiego, gdyż posiada angielskie naleciałości.
Co i kiedy warto zwiedzić? Z pewnością bez znaczenia jest tutaj pora roku, gdyż imprezy kulturalne odbywają się tutaj zarówno latem, jak i zimą. I tak doświadczymy parad wojskowych w wykonaniu stacjonującego tam 22 Pułku Królewskiego (brytyjskiego), a będąc tu zimą – nie może ominąć nas Zimowy Karnawał, w trakcie którego ujrzymy mistrzowskie umiejętności rzeźbiących w lodzie.
Miłośnicy sportu będą mogli obejrzeć mecze lokalnych drużyn, hokejowej Remparts de Quebec, piłki nożnej L’Amiral SC de Quebec i baseballu – Capitales de Quebec. Fani tenisa znajdą odbywający się corocznie turniej kobiecego tenisa ziemnego, a fani downhillu – wyścigi Crashed Ice.
Przejdźmy teraz do miłośników historii i architektury, gdyż to właśnie oni mogą zwiedzić historyczną część miasta – dzielnicę Vieux-Quebec. Teren dzielnicy znajduje się w obrębie murów miejskich. Składa się z Górnego i Dolnego Miasta. To właśnie w Górnym Mieście, w 1608 roku, de Champlain założył Fort Saint-Louis, który był siedzibą militarno-administracyjną. Większość budynków w tej części pochodzi z XIX wieku, a reszta – z XVII i XVIII wieku. Zachęcamy do spaceru w jednym z tamtejszych parków: Artillerie, Esplanade lub Montmorency i Des Gouverneurs czy ogrodów l’Hotel-de-Ville. Będąc na Dufferin Terrace nie zapomnij nacieszyć się widokiem rzeki Św. Wawrzyńca.
Dolne Miasto założone było dla mieszkańców. To właśnie tam znajdziemy zbudowany w 1723 roku (budowa rozpoczęta w 1687 roku) przepiękny kościół Notre-Dame-des-Victoires czy takie muzea jak Muzeum Cywilizacji (Musee de la civilisation a Quebec), Muzeum Morskie, czy teatr Theatre Petit Champlain.
Nie można zapomnieć o najsłynniejszej budowli w mieście – luksusowym hotelu Chateau Frontenac, zbudowanym z połączenia stylu neogotyku i neorenesansu.
Quebec jest także rajem dla smakoszy, od tradycyjnych, robionych z sercem, potraw jak Cretons, feves au lard, pate a la viande, ragout de boulettes de porc, które możemy zjeść w jednej z lokalnych restauracji jak Le Relais des Pins, Auberge Baker czy Buffet de l’Antiquaire, po typowo francuskie potrawy serwowane w każdej restauracji. Nie zapomnij także spróbować tradycyjnych potraw indiańskiego plemienia Huron, złożonych z ryb, kukurydzy, mięsa bizona, jelenia, dzikich jagód czy mięty. Przysmaków tych spróbujesz m.in. w restauracji La Traite czy NEK8ARRE.
Jeśli chodzi o noclegi, najprościej jest zrobić wcześniej rezerwację online. Ale i na miejscu nie powinno być problemu ze znalezieniem pokoju w jednym z moteli czy hoteli, a nawet z miejscem na rozbicie namiotu.
Wielką zaletą miasta Quebec jest to, iż miasto z biegiem lat nie utraciło swojego klimatu. Nie znajdziemy tu nowoczesnych wieżowców przysłaniających piękną panoramę miasta. Dlatego też będąc tam możemy poczuć się, jakbyśmy cofnęli się w czasie.