Slow Road – moda na podróże w rytmie „Slow Life”
„Slow life” to idea uważnego życia, w którym znajduje się czas na docenienie każdego elementu rzeczywistości. Do swojej codzienności wprowadzają ją po prostu koneserzy otaczającego nas świata. A czym jest dla nich „slow road”?
„Slow life” to idea uważniejszego życia, która zrodziła się kilka lat temu wśród osób chcących chwilę dłużej zatrzymać się nad najciekawszymi elementami codzienności. Postanowili poznać więcej świata niż dotychczas, bardziej przyglądając się niektórym sprawom i czerpiąc z życia więcej niż pozostali. Tak zapoczątkowano modę na delektowanie się potrawami, dokładniejsze projektowanie wnętrz czy stylizowanie ogrodów.
Skoro natomiast istnieje zarówno „slow food”, jak i „slow design” czy „slow garden” to naturalną koleją rzeczy jest moda na „slow road”, czyli podróże pozwalające czerpać z każdej wycieczki maksimum przyjemności. Twórcami idei „slow road” są pasjonaci „slow driving”, czyli uważniejszej jazdy samochodem, pozwalającej lepiej poznawać polskie drogi i doceniać te, które wyróżniają się na tle reszty. W ubiegłym roku zainicjowali projekt #pieknedrogi.pl, dzięki któremu odkrywano najpiękniejsze trasy na terenie naszego kraju. W tym roku postanowiono pójść o krok dalej, bo projekt „slow road” nie skupia się na samych dogach, ale również na tym, co oferują miejsca odwiedzane podczas ich przemierzania.
Do kategorii „slow” zaliczają się te miejscowości, zabytki i inne punkty, które są mało znane, ale wyróżniają się czymś szczególnym i zasługują na uwagę przejeżdżających przez daną miejscowość kierowców. Żeby jednak pasowały do całego projektu, to muszą być związane z cała ideologią „slow life”. Czego dokładnie się od nich oczekuje? Noclegi kwalifikujące się do kategorii „slow” powinny być interesujące pod względem architektonicznym, a do tego klimatyczne i estetyczne. Liczy się też ich ekologiczność i oryginalność.
W miejscach tych ważna jest kuchnia „slow”, czyli taka, która oferuje potrawy nie tylko smaczne, ale również przyrządzane w sposób ekologiczny, z najlepszych produktów, ciekawie podane. Świetnie, jeśli regionalne potrawy mają też jakąś historię i są ściśle powiązane z przeszłością okolicy. Jeśli natomiast chodzi o atrakcje turystyczne to trudno jednoznacznie określić, jaki powinny mieć charakter, ponieważ jest to ocena dość subiektywna, dlatego ustalono, że mają być przyjazne dla środowiska i powiązane z wartościami charakterystycznymi dla danego regionu.
Tagi: trendy w turystyce