Na wakacje – Szlak Orlich Gniazd

lip 10, 2013 przez

zamek Bobolice

Hejma (flickr)

Polacy wciąż nie potrafią docenić tego, co znajduje się na terenie Polski, tymczasem nie wyjeżdżając z kraju można spędzić naprawdę ciekawe wakacje. Jedną z niezapomnianych i godnych polecenia tras jest Szlak Orlich Gniazd. Na odcinku pomiędzy Krakowem a Częstochową znajdują się dziesiątki niezwykłych zamków, jaskiń oraz skalnych ostańców.

Szlak wziął swoją nazwę od nietypowego umiejscowienia budowli wznoszących się na szczytach wapiennych wzgórz. Ta malownicza trasa została uznana przez Polaków w ramach konkursu na Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Miłośnicy dawnych zamków, warowni i strażnic znajdą ich całe mrowie na trasie ciągnącej się aż 169 kilometrów. Do najbardziej zachwycających atrakcji szlaku Orlich Gniazd należą między innymi ruiny zamku Ogrodzieniec w miejscu posiadającym wszystkie zalety obronne. Z trzech stron zamek ogrodzony jest skałami, stoi też na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Magii obiektowi dodają opowieści o duchach, np. czarnym psie nawiedzającym mury co noc.

Doskonale zachowanym zamkiem jest ten wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w Bobolicach. Od 1998 roku należy do rodziny Laseckich, która odrestaurowała obiekt. Kilometr dalej znajduje się zamek w Mirowie, podobno połączony podziemnym korytarzem z tym w Bobolicach. Legenda głosi, że tunel wykopali bracia bliźniacy, którzy chcieli ukryć w nim skarby. Do czasu, w którym obaj zakochali się w tej samej kobiecie. Jeden z braci zabił drugiego, a niewierną kochankę zamurował wraz ze swoim skarbem.

Dalej warto odwiedzić kolejną warownię stworzoną przez Kazimierza Wielkiego w Olsztynie koło Częstochowy. Ruiny są nawiedzane aż przez 3 duchy. Zdecydowanie najbardziej okazały na Szlaku jest zamek na Piaskowej Skale, gdzie powstawały takie produkcje jak „Janosik” czy „Ogniem i mieczem”. Również w Ojcowskim Parku Narodowym znajdziemy interesujące ruiny zamku wzniesionego na cześć ojca Kazimierza Wielkiego, Władysława Łokietka. Do tego samego kompleksu należy zamek w Będzinie, zbudowany na terenie grodu istniejącego tam do XIII wieku, również z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Warownia znajduje się nad Czarną Przemszą, zaś w jej komnatach można oglądać ekspozycję dotyczącą Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.