Tunezja – co warto zobaczyć
Tunezja to stosunkowo niewielkie państwo w północnej Afryce, położone nad Morzem Śródziemnym. Leży między Algierią i Libią i graniczy tylko z tymi dwoma państwami. Stolicą Tunezji jest Tunis, językiem urzędowym arabski, a dominującą religią (ponad 99% populacji) islam. Warto tu wspomnieć, iż Tunezja jest jednym z najbardziej liberalnych państw islamskich, o czym świadczą między innymi rozbudowane prawa kobiet, legalizacja aborcji czy prostytucji.
Przedmieścia Tunisu to niegdysiejsza Kartagina, miasto założone przez Fenicjan w 814 roku p.n.e. Została ona niemal całkowicie zniszczona przez Rzymian w 146 roku p.n.e. Następnie te tereny przeżywały wiele burzliwych lat, gdy stały się bazą ekspansyjną islamu. Kolejnym wartym wspomnienia okresem w historii Tunezji jest rozpoczęty w 1881 roku protektorat francuski. Wtedy to rozpowszechnił się na tym terenie język francuski, którym do dzisiaj włada większość mieszkańców Tunezji. Niepodległość powróciła dopiero w 1956 roku.
Dzisiaj Tunezja jest krajem nastawionym przede wszystkim na turystykę. Poza pięknymi plażami nad Morzem Śródziemnym oferuje ona wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wartymi zobaczenia są przede wszystkim ruiny Kartaginy, medyna (dzielnica) Tunisu, ze starą zabudową mieszkalną, a także meczetami i pałacami, amfiteatr w Al-Dżamm czy miasto punickie Karkawan wraz z zabytkową nekropolią. Także ruiny rzymskiego miasta Dougga wykonane z mieniącego się złotem materiału warte są poświęcenia im czasu.
Walutą tego afrykańskiego państwa jest dinar (w tym momencie to ok. 1,3 dolara amerykańskiego), który jest równowartością tysiąca milimów. Często ceny podane są w milimach (np. 1000 D nie oznacza 1000 dinarów, a 1 dinar) co prowadzi do nieporozumień. Chociaż Tunezja jest krajem droższym niż na przykład Egipt, istnieje tu kultura targowania się, co pozwala na obniżenie cen niektórych produktów. Najlepiej kupować na licznych targach, na których ceny towarów mogą być nizsze od sklepowych nawet o 70%! Pamiętajmy także o tym, że dinar jest walutą niewymienialną i nie można wywozić jej poza granice Tunezji czy kupić w Polsce.
Transport odbywa się tu przede wszystkim drogą morską, kraj ten ma bowiem wiele portów na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Poza tym nie ma problemu z podróżowaniem na przykład samolotem, istnieje wiele lotnisk (największe Tunis-Carthage znajduje się tylko pięć kilometrów od stolicy kraju). Jeżeli wybierzemy się do Tunezji z biurem podróży nie potrzebujemy wizy, co jeszcze ułatwia wyjazd.