Tylko do 30 grudnia można zwiedzać krakowską Wieżę Ratuszową
Tylko do końca grudnia wszyscy odwiedzający Kraków będą mieli szansę zwiedzić tamtejszą Wieżę Ratuszową. Została ona udostępniona w niedzielę 8 grudnia. Zamknięta zostanie natomiast dokładnie 30 grudnia, czyli w ostatni dzień roku. Ze szczytu budynku będzie można podziwiać cała panoramę miasta, która nawet o tej porze roku jest naprawdę niesamowita. Atrakcyjności ofercie dodaje fakt, że Wieżę będzie można zwiedzać między godziną 12:00 a 18:00, a to oznacza, że istnieje szansa obejrzenia Krakowa nie tylko w dzień, ale też po zmierzchu, gdy dodatkowo jest pięknie oświetlany latarniami oraz dekoracjami świątecznymi. Warto zaznaczyć, że to naprawdę wyjątkowa okazja, ponieważ w okresie zimowym Wieża Ratuszowa jest zwykle nieczynna.
Turyści będą mogli zwiedzić 4 kondygnacje krakowskiej budowli. Udostępniony zostanie parter, a także pierwsze, trzecie oraz czwarte piętro. Spośród wszystkich grudniowych dni, zabytkowa budowla będzie zamknięta jedynie w Wigilię 24 grudnia oraz pierwszego dnia świąt, czyli 25 grudnia. Natomiast drugiego dnia świąt, czyli 26 grudnia zabytek będzie można zwiedzać w zmienionych godzinach – między 8:00 a 16:00. Organizatorzy zaznaczają, że będzie można przy okazji kupić łączone bilety pozwalające zwiedzić wystawę krakowskich szopek, która znajduje się w Pałacu Krzysztofory. Co ciekawe, dla uatrakcyjnienia zwiedzania samej Wieży, przy kasie wręczane będą bombki. Każdy, kto zechce, będzie mógł podpisać je własnym imieniem i zawiesić na znajdującej się w środku choince.
Zabytkowa Wieża Ratuszowa to jeden z cenniejszych zabytków Krakowa. Jest jedynym fragmentem Ratusza, który wyburzono w 1820 r. Nie wiadomo, od kiedy dokładnie istnieje ta budowla, jednak po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumentach historycznych w 1316 r. Każda udostępniona kondygnacja Wieży kryje w sobie coś niesamowitego. Na parterze można podziwiać unikatowy zestaw znaków kamieniarskich, a na I piętrze znajduje się jedno z najpiękniejszych wnętrz gotyckich w mieście, a może i w całej Polsce. II piętro zajmowane jest przez monitoring Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. Na III piętrze znajdują się archiwalne fotografie Krakowa i „Portret Własny Krakowian Początku Trzeciego Tysiąclecia”, a z IV rozpościera się panorama miasta, którą można podziwiać m.in. poprzez znajdujące się tam lupy.
Tagi: wycieczki krajowe