Ustka – atrakcje turystyczne, zabytki
Osada poprzedzająca port ustecki pojawiła się, kiedy Pomorze zamieszkiwali Krzyżacy, a Ustka była ściśle zależna od Słupska, który skutecznie hamował jej rozwój. A do tego liczne wojny i konflikty w Europie (najazd Szwedów, wojny napoleońskie), które przekładały się też na Ustkę sprawiły, że mimo świetnych warunków geograficzny, Ustka nie mogła rozwinąć portu i przemysłu z nim związanego.
W 1831 roku za sprawą Prus, które uniezależniły miejscowość od Słupska, rozpoczął się najlepszy okres Ustki. Dzięki wielkiemu nakładowi pracy i niemałych pieniędzy Ustka w ciągu kilku lat stała się największym portem handlowym pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem.
Kolejne lata to próba stworzenia z Ustki kurortu i sprowadzenia do niej jak najwięcej turystów. Rozbudowano infrastrukturę, pojawiły się pierwsze pensjonaty i restauracje. 22 marca 1935 roku Ustka otrzymuje prawa miejskie, a liczba jej mieszkańców sięga 5000 osób. Wojna oszczędziła Ustkę, a w czasie jej trwania port przeżywał najazd uciekinierów.
Zdrowotne właściwości solanek i borowin, których złoża się tu znajdują, sprawiły, że kuracjusze pojawili się tu szybko. Ustka w 1945 roku otrzymała swoją obecna nazwę, bo do tej pory funkcjonowała jej niemieckie nazewnictwo. Próbowano ją nazwać Nowym Słupskiem, Słupioujściem, Uszczem, jednak ostatecznie stanęło na Ustce.
Dojechać można łatwo pociągiem i autobusami, warto ze sobą zabrać na wakacje rower, ponieważ okolice warte są zwiedzenia, a do tego świetnie przygotowane są trasy rowerowe. Samo miasto oferuje liczne zabytki i obiekty warte zobaczenia. Kościoły św. Jana i Zbawiciela oraz znajdujące się w nich obrazy, organy i witraże. Sam port przez to, że powstawał latami, jest obiektem zabytkowym, latarnia morska z XIX wieku, pomniki, piękna willowa zabudowa.
Wypoczynkowy charakter miejscowości i upadający przemysł rybacki sprawia, że znaczna część mieszkańców żyje z turystyki bądź w ten sposób dorabia. Dzięki temu na każdym kroku do dyspozycji przyjezdnych są liczne restauracje, bary i cała masa miejsc noclegowych. Ceny nie odbiegają od tego, co oferują miejscowości turystyczne w całej Polsce. Przeważnie za mniejsze pieniądze można spędzić porównywalny czas gdzieś poza granicami kraju. Najpopularniejsze pensjonaty oferują pokoje od 30 złotych za dobę, a do tego dwa posiłki w cenie w granicach 20 złotych każdy.